Průvodce mobilním internetem: Co je LTE, HSPA, FUP?

 

Mobilní internet zažívá velký převrat. Nastala doba ultra rychlého LTE. Prozradíme vám, jak svižně běží a jeho výhody a nevýhody. Jaké jsou další možnosti připojení k mobilnímu internetu?

mobilní internetLTE, HSPA, CDMA, nebo EDGE, která síť je dostupná?  

Co je LTE připojení?

LTE (Long Term Evolution) technologie se stala hvězdou mobilního internetu. Sprintuje rychlostí Usaina Bolta. Díky vysokorychlostnímu připojení můžete bez sekání sledovat videa, stahovat přílohy a obří objemy dat, nahrávat fotky nebo si prohlížet mapy. Mobilní internet LTE je dostupný pro telefony, tablety, notebooky.

LTE pokrytí

 

Rychlost LTE internetu

Teoretická rychlost stahování dat dosahuje až 225 Mb/s a odesílání až 50 Mb/s. Maximálním hodnotám se přiblížíte v Praze, v ostatních velkých městech se surfuje rychlostí do 150 Mb/s, na venkově ještě pomaleji.

 

Turbo internet nechytnete zdaleka všude. Perfektní pokrytí je v okolí velkých měst. Když vyrazíte do řídce obydlených oblastí nebo do příhraničí turbo internet nechytnete. Nicméně operátoři síť kvapně rozšiřují a stavějí nové vysílače.  

Jaké je současné pokrytí LTE v ČR?

  • O2 pokrývá 79,8 % území a 94,4 % obyvatel.
  • Vodafone pokrývá 80,7 % území a 94,8 % obyvatel.
  • T-Mobile pokrývá 76,1 % území a 93,5 % obyvatel.

Dostupnost a rychlost datového připojení ovlivňuje vzdálenost od vysílače, počet připojených uživatelů v okolí, přírodní překážky, terén i materiál budovy, ve které se nacházíte.

Co potřebujete pro vysokorychlostní datový tarif?

V první řadě potřebujete chytrý telefon nebo tablet, který si s moderními sítěmi rozumí. Dále si zjistěte, jestli vaše SIM karta podporuje LTE. Pokud ji používáte už drahně let, budete muset navštívit pobočku operátora a požádat o výměnu. Naštěstí je to rychlá akce a nic se za novou kartu neplatí.

TIP

Pozor na datový limit FUP

Za zkratkou FUP (Fair User Policy) se skrývá opatření, které brání nadměrnému stahování dat. Do objemu přenesených dat se započítávají jak ta stáhnutá, tak i odeslaná. Když zákazník překročí předem stanovený limit, dojde k výraznému zpomalení rychlosti internetu, nebo dokonce úplnému vypnutí. Jedná se však pouze o dočasnou penalizaci.

 

 

Když není dostupná síť LTE

Z jedné sítě do druhé se telefon, tablet nebo notebook přepíná sám. Představte si, že jste ve velkém městě. Pravděpodobně tam budete surfovat na rychlém internetu LTE. Vydáte se na výlet do přírody, kde to s připojením není zrovna slavné. Mobil se automaticky přepne do pomalejší sítě, například EDGE. S návrtem do civilizace zase přeskočíte na modernější službu.

Vyberte si nejvýhodnější mobilní internetSrovnat ceny

Jaké jsou další varianty připojení k mobilnímu internetu?

CDMA

V síti CDMA působí operátoři O2 a Air Telecom (bývalý U:fon). Rychlost internetu teoreticky může dosáhnout až 3,1 Mb/s. Data se průměrně stahují rychlostí kolem 500 kbit/s, odesílají 300 kbit/s. CDMA síť obou operátorů pokrývá většinu republiky.

HSPA

Tato technologie má několik podob. Díky nadstavbám HSDPA nebo HSPA+ sviští internet tempem až 42 Mb/s. Nebude mít tedy problém s přenosem větších dat. Připojení v rámci této služby nabízí všichni operátoři z ústřední trojky. Pokrytí dosahuje zhruba 85 % populace.

TIP

Kde najdeme rychlý (2G a 3G) i bleskový mobilní internet LTE? Podívejte se na mapu pokrytí.

 

GPRS, EDGE

GPRS je dnes již zastaralá síť. O třídu výš stojí technologie EDGE. Teoretické rychlostní maximum je 295 kbit/s. Obvykle se však pohybuje v rozmezích od 60 do 120 kbit/s. Připojení v současné době pro plnohodnotnou práci na internetu nestačí. Hodí se na přečtení e-mailů a na nenáročné brouzdání po textových internetových stránkách.

Datové služby EDGE nabízí všichni tuzemští operátoři. Výhodou této sítě je bezesporu vysoké pokrytí. K internetu se připojíte na většině míst, kde je dostupný signál GPS.

 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 14
 

 
https://adfdata.cz/img/Bannery/interni-bannery-mobilni-internet-2.png