Průvodce informační džunglí kolem zrušení roamingu: Co se konkrétně změnilo?

 

O cenách roamingu se v EU vedou spory už několik let. Zákon byl několikrát odložen a posunut. Nakonec jsme se ale dočkali. Dne 15. června 2017 vzešla v účinnost regule, která mobilním operátorům nedovoluje účtovat si za služby využité na území členského státu více než doma. Nebyli bychom ale v Čechách, aby to nemělo nějaký háček a taky pár much. A protože všude píší trochu něco jiného, připravili jsme přehledného průvodce, který vás provede touhle roamingovou informační džunglí.

muž v džungli s telefonem 

Od 15. června 2017 můžete v zemích Evropského hospodářského prostoru používat svůj tarif jako doma (u Vodafone a T-Mobile již od 11. června). Do tohoto prostoru spadají veškeré země Evropské unie + Island, Lichtenštejnsko a Norsko. 

Seznam zemí, kterých se regule „Roam like at home“ týká

Belgie, Bulharsko, Chorvatsko, Dánsko, Estonsko, Finsko, Francie, Francouzská Guayana, Gibraltar, Guadeloupe, Guernsey, Irsko, Island, Itálie, Jersey, Kypr, Lichtenštejnsko, Litva, Lotyšsko, Lucembursko, Maďarsko, Malta, Manský ostrov, Martinik, Mayotte, Monako, Německo, Nizozemsko, Norsko, Polsko, Portugalsko, Rakousko, Řecko, Reunion, Rumunsko, San Marino, Slovensko, Slovinsko, Španělsko, Švédsko, Vatikán, Velká Británie.

pozor Pozor: Od 15. června spadá Švýcarsko do vyšších a tudíž výše zpoplatněných zón. Draze vás vyjde volání i v oblíbených letních destinacích: Černá Hora, Turecko a Eqypt.

Ceny ale neplatí pro jakékoliv volání přes hranice 

Ne každé volání přes hranice se totiž nazývá roamingem. Ukážeme si to na příkladu. Pokud jste například Čech na dovolené v Itálii a voláte do Česka (tedy české sítě), roaming to je. Pokud byste ale volali z Česka do Itálie (do zahraniční sítě na číslo, které začíná jinou předvolbou než +0420) už je to mezinárodní volání, které je výrazně dražší. Vlivem nové regule o roamingových cenách tedy mohou nastat i velmi paradoxní situace, kdy z Německa do Itálie budete volat za domácí ceny, ale z Česka si za telefonát do Itálie na zahraniční číslo připlatíte. 

Co se mění pro klienty Vodafone s paušálními tarify?

  • Hovory přijímáte zdarma bez ohledu na používaný tarif.  
  • Volné minuty a SMSky, které platí do všech sítí, můžete využít na česká čísla i na čísla ze zemí, které patří do zóny 1.  
  • Když máte volné minuty, SMSky nebo zvýhodnění, které platí v rámci Vodafonu, můžete je využít pouze na území ČR. V zemích zóny 1 vám bude Vodafone hovory a SMS účtovat tak, jako byste volali nebo psali do jiných sítí v ČR.  
  • Pokud vyčerpáte své volné jednotky, které platí do všech sítí, účtuje Vodafone další volání nebo SMS stejně, jako byste byli na území ČR a volali nebo psali do jiných sítí v ČR.  
  • Když máte v tarifu volné minuty pro volání do zahraničí (např. Red LTE Super, Red LTE Premium), můžete je (stejně jako dříve) využít pouze při volání z ČR do vybraných zemí.  
  • Služby Kamarádi nebo VPN se v zahraničí neuplatňují. 
  • Datový balíček můžete bez obav využívat doma i v zemích zóny 1. Tam bude fungovat stejně jako v ČR.
žena v přírodě s telefonem  

Co když máte předplacenou kartu?

I v tom případě budete v rámci EU volat, SMSkovat a datovat jako doma. A to i v případě, že máte ke kartě zakoupený některý z nabízených balíčků s volnými jednotkami do všech sítí. Balíček s volnými jednotkami pouze do sítě Vodafonu nejde v zahraničí čerpat. V roamingu zaplatíte cenu jako za minutu volání nebo SMS mimo síť Vodafone. 

Pokud by vám cokoliv nebylo jasné, Vodafone má vše ohledně nových roamingových podmínek sepsané na svých webových stránkách.

Ušetřete až 40 % na mobilním tarifu. Víme, jak!
 

T-Mobile o žádných zvláštních podmínkách neinformuje

V sekci roaming na webových stránkách operátora T-Mobile se dozvíte jen, že můžete ve 31 zemích světa volat jako doma. Přesné ceny za volání, posílání SMS i používání internetu v zahraničí si poté můžete vyhledat pomocí interaktivní mapy. Po přejezdu hranic vám operátor také zašle informativní SMS o cenách služeb v dané zemi. Všechny své výdaje a spotřebu dat můžete hlídat pomocí šikovné aplikace Můj T-Mobile.

Zákazníci O2 by mohli být zaskočeni

Změny se týkají totiž jen zákazníků s roamingovým tarifem Svět Basic. Pro ten platí, že všechny příchozí hovory v EU jsou vždy zdarma. Odchozí volání se účtuje podle vašeho tarifu jako hovor do ostatních sítí. Ceny tarifu Volání bez hranic se nemění. Doporučujeme proto si nastavení roamingových služeb zkontrolovat, ještě před cestou do zahraničí. U obnovy dat zůstávají pro zákazníky O2 podmínky stejné, za dodatečných 1,5 GB dat zaplatí i za hranicemi ČR 149 korun.  

Novinkou je možnost zakoupení roamingového datového balíčku Top Svět, který je možné využít ve 24 nejoblíbenějších světových destinacích mimo EU. Balíček obsahuje 150 MB dat a vyjde na 499 korun.  

plánování cestovního  

FUP limit v roamingu

Množství dat, které můžete v zahraničí využít bez jakéholiv příplatku, je omezené. Hranice se však určuje pomocí poměrně složitého výpočtu. Cenu vašeho stávajícího tarifu bez DPH vydělíte číslem 0,2 což je stanovená cena za 1 GB v korunách, výsledek pak ještě následně vynásobíte dvěma. Pokud překročíte FUP limit, operátor vám naúčtuje příplatek: 0,20 Kč bez DPH za 1 MB dat.

Po jakou dobu je možné služby v zahraničí využívat?  

Mobilní operátoři mají právo předcházet potenciálnímu zneužití či nadměrnému užívání roamingových služeb a to tak že, pokud v rámci čtyřměsíčního sledovacího období zjistí, že některý ze zákazníků strávil více než polovinu doby v zahraničí a zároveň u něj využití roamingových služeb přesáhlo jeho domácí spotřebu, zašle mu upozornění.  

pozor Po doručení upozornění začíná běžet dvoutýdenní lhůta, ve které musí zákazník podat vysvětlení. V případě, že zůstane v zahraničí i nadále, má operátor právo zavést mu příplatky ve výši maximálních velkoobchodních cen (0,86 Kč/min, 0,27 Kč/SMS a 0,21 Kč/MB).

Roaming nebo zvýhodněný firemní tarif? Vyberte si

Zatímco Vodafone zrušil roaming u čistě datových SIM karet pro tablety a další zařízení, která lidé využívají k připojení na internet, T-Mobile se zaměřil na firemní zákazníky. Těm dal jasné ultimátum, ponechat si zvýhodněný tarif nebo mít roaming zdarma. Obojí dohromady nepůjde.

„K aktivaci u firemních zákazníků s Rámcovou smlouvou či Smlouvou významného zákazníka dojde v tomto týdnu. EU roaming bude zaveden všem, kdo se nevyjádřili proti tomuto kroku.“  

Martina Kemrová, tisková mluvčí T-Mobile
 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 12
 

 
Oblíbení mobilní operátoři