Těžká volba: Vyplatí se vám tarif, nebo předplacenka?

 

Jako malí jsme si volali pomocí dvou kelímků od jogurtu a provázku, místo esemesek četli lístečky na lednici a informace nehledali na internetu, ale v knížkách. Dnes si většina z nás neumí představit život bez mobilu. Používáme ho nejen pro spojení s rodinou a přáteli nebo vyřizování pracovních záležitostí, ale také pro zábavu. Mobilní služby však nejsou zadarmo. Vyplatí se vám váš současný tarif, nebo by vás vyšla levněji předplacená karta? 

předplacená kartaLevné volání bez paušálu? Ano, jde to. 

Uživatelé mobilních telefonů by se dali jednoduše rozdělit na dva tábory. Do jednoho z nich spadají všichni, kteří jsou bez mobilu jako bez ruky. Denně protelefonují několik desítek minut, pošlou tolik esemes zpráv, že je z toho bolí palec a neustále potřebují být online. Surfují po internetu, chatují s přáteli, dokumentují svůj život a chlubí se s fotkami přes Instagram a Snapchat.  

Členové druhého si naopak skoro nevšimnou, když telefon nechají doma. Používají ho prakticky jen, když nutně potřebují něco vyřídit. Díky takovému rozčlenění je ihned jasné, že neexistuje tarif, který by uspokojil všechny. Naštěstí mobilní operátoři nabízejí více možností. Pojďme si je představit.  

Levné volání bez paušálu: Předplacená karta

Jedním ze způsobů, jak platit za služby operátorům, jsou předplacené karty. Jak plyne z názvu, dopředu si koupíte kredit, který pak postupně utrácíte za mobilní služby. Funguje to prakticky jako tarif bez paušálu. Neplatíte žádné pravidelné měsíční poplatky. Výdaje máte plně pod kontrolou. Kredit se odečítá pouze za provolané minuty a poslané SMS. Když telefon nepoužíváte, nic nezaplatíte.

 

K oblibě předplacenek přispívá to, že jejich používání je anonymní. Operátor nezná vaše osobní údaje. Navíc vás netíží koule u nohy v podobě několikaleté smlouvy.

 

Předplacené karty mají i své stinné stránky. Ceny služeb jsou obvykle dražší než u paušálních tarifů. Při volání jste omezeni kreditem, který podle zákona schválnosti dojde vždy ve chvíli, kdy to nejméně potřebujete. V takovém případě můžete hovory a zprávy pouze přijímat. Dovoláte se jen na nouzová čísla. 

Někteří operátoři se snaží své klienty motivovat odměnami za dobití kreditu. Získat můžete kredit navíc, volné minuty, levnější volání a SMS nebo balíček dat. Díky tomu lze výrazně ušetřit. Nejlevnější volání bez paušálu zpravidla nabízí virtuální operátoři, například GoMobil a Tesco Mobile.

PŘEHLEDNĚ: Výhody a nevýhody předplacených karet

 • Anonymita. Nemusíte udávat osobní údaje.
 • Nejste vázáni smlouvou.
 • Máte kontrolu nad svými výdaji.
 • Jste omezeni kreditem.
 • Ceny služeb jsou vyšší než u paušálu.
 • Nezískáte mobil ani tablet za zvýhodněnou cenu.

Pro koho jsou předplacené karty vhodné?

Předplacenky oceňují hlavně lidé, kteří volají méně a chtějí mít své výdaje pod kontrolou. Velmi často je rodiče pořizují svým dětem. Mají díky nim přehled o tom, kolik jejich ratolesti utratí a také mohou jejich výdaje omezit. Není totiž možné dobít kredit za 200 korun a provolat dvojnásobek. Další, kdo preferuje mobilní tarify bez paušálu, jsou senioři, kteří telefon používají jen velmi zřídka, a proto je pro ně nevýhodné platit zbytečně vysoké měsíční poplatky.

Ušetřete za volání, SMS i data!Srovnání cen operátorů

srovnání mobilního tarifuFrčíte si na datech?  

Paušální tarif můžete mít na smlouvu, ale i bez závazku 

Operátoři nabízejí širokou škálu různých mobilních tarifů. Součástí každého z nich je určitý počet minut, které můžete provolat do vlastní a cizí sítě, esemesky a také obnos dat. Pokud služby zahrnuté ve svém balíčku vyčerpáte, platíte za každou provolanou minutu i odeslanou esemesku podle sazeb daného operátora. Gigabajty můžete jednorázově dokoupit, nebo existuje možnost navýšit jejich počet na stálo. Za takovou službu zaplatíte dle platného ceníku vašeho operátora.

S většinou tarifních programů ztrácí zákazník volnost. Tarify se často pojí s dlouhodobou smlouvou, obvykle na dva roky. Pro lidi, kteří preferují volnost, nabízí operátoři smlouvy bez závazků. Počítejte však s tím, že zaplatíte vyšší měsíční paušál než u smluv se závazkem.

Komu se paušální tarif vyplatí?

Pravidelně platit předem stanovený měsíční poplatek za služby vyjde výhodně těm, kteří telefon aktivně využívají. Pokud máte mobil neustále u ucha, posíláte desítky SMS nebo stahujete větší objemy dat, pak je paušál jasná volba. S předplacenkou byste se nedoplatili. K paušálním tarifům navíc dávají operátoři výrazné slevy na nové mobilní telefony a tablety.

PŘEHLEDNĚ: Výhody a nevýhody paušálních tarifů

 • Platíte méně za volání i esemesky.
 • Neomezuje vás stav kreditu.
 • Můžete využít slevových akcí operátora.
 • Platíte pravidelné měsíční poplatky.
 • Většinou jste vázáni smlouvou.
 • Operátora nemůžete libovolně změnit.

Stále si nejste jistí, která varianta je pro vás lepší? Není nic jednoduššího než si to spočítat. Vyzkoušejte naši kalkulačku a porovnejte si nabídky. Stačí zadat kdo je vaším současným operátorem a kolik měsíčně platíte. Ihned zjistíte, jestli můžete s jiným mobilním tarifem nebo předplacenou kartou ušetřit.

Vyplatí se vám paušál nebo předplacenka?

 

 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 69
 

 
Oblíbení mobilní operátoři