Tarifikace: Prokoukněte triky operátorů

 

Vítejte v mobilní džungli. Jestli si myslíte, že operátorům platíte za to, co skutečně provoláte, pak žijete v omylu. Výši vašich účtů za telefon ovlivňuje způsob počítání délky hovoru. Kouzla s tarifikací vám zvednou účty o desítky procent.

hodinkyZvládli jste volání v měřeném úseku? Mobilní operátoři se snaží očarovat potencionální zákazníky cenou za minutu volání. Jenže zdánlivě úžasná nabídka se může nečekaně prodražit. Na vině je tarifikace. Triky se způsobem účtování dokáží zázraky. Účty rostou a volné minuty mizí. Jak je to možné?

Koruna sem, koruna tam

Cena jednoho hovoru se počítá jako součet dvou period. Jejich délka se nejčastěji počítá po vteřinách, půl minutě nebo celých minutách. Zákazník tak vlastně neplatí za reálnou délku hovoru, ale za započaté periody.

Podstatná část hovorů proběhne během pár vteřin. Podle časopisu dTest jich je zhruba 41 % kratších než jedna minuta. Stačí, když se délka hovoru účtuje po celých minutách a poplatky za telefon letí strmě vzhůru.

Nejčastější způsoby účtování:

  • Tarifikace 60+60

Suverénně nejméně výhodný způsob počítání je účtování po celých minutách. Tarifikace 60+60 je pro operátory doslova zlatý důl. Když překročíte minutu byť jen o jednu jedinou vteřinu, zaplatíte jako byste volali minuty dvě.

  • Tarifikace 60+1

 

Kolik stojí vteřina volání?

Cena za vteřinu hovoru se počítá jednoduše, je to 1/60 z minutové ceny. Pokud stojí minuta volání 4 koruny, zaplatíte za vteřinu 0,06 haléřů.

 

O poznání vlídnější způsob počítání provolaného času je tarifikace 60+1. První minutu sice zaplatíte celou, ale pak už operátor účtuje spravedlivě po vteřinách. Problém je, že celá řada hovorů se vejde právě do jedné minuty.

  • Tarifikace 1+1

Cenu fair play si zaslouží operátoři, kteří účtují hovory po vteřinách už od začátku volání. Zaplatíte pouze za to, co reálně provoláte. Když váš hovor trvá například 20 vteřin, z volných minut se vám neodečte celá minuta (tedy trojnásobek času) ale jen oněch 20 vteřin.

S touto praxí začal v roce 2012 Vodafone, bohužel bez větší odezvy konkurence. Tarifů a předplacených karet počítaných způsobem 1+1 je stále jako šafránu. 

Proč platit za volání víc, než je nutné. Srovnat tarify

Volné minuty záhadně mizí

Slíbili vám na pobočce operátora desítky volných minut a zdá se vám, že někam záhadně mizí? Podívejte se na jednoduchý příklad.

Operátor poskytuje 60 volných minut. Jenže v tarifikaci 60+60 se jedná pouze o pozlátko. Když budete rychlí a zvládnete svůj hovor vyřídit během 10 vteřin, odečte se vám celá volná minuta. Kdybyste měli takových hovorů 60 do měsíce, tak reálně provoláte jen 10 minut, ale volné minuty jsou vyčerpané.  

Způsob tarifikace a její vliv na cenu za volání
První perioda Další periody zvýšení ceny
1 1 0 %
60 1 17 %
60 30 23 %
60 60 31 %
120 1 52 %

Zdroj: Lupa.cz

 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 16
 

 
Oblíbení mobilní operátoři