Už nedlužíte? Jak požádat o výmaz z registru dlužníků Solus

 

Zapomněli jste jednou zaplatit splátku z úvěru? Opozdili jste s platbou účtu za telefon? Anebo ani netušíte, proč jste vlastně vedeni v registru dlužníků? Zjistěte, kdy se dostanete vaše jméno na „černou listinu“ a jak můžete dosáhnout výmazu z registru dlužníků. Pokud dluh splatíte, máte totiž právo na výmaz z registru Solus.

Jak smazat nálepku dlužníka? 

Sledují vás všude. Je to skoro jako v reality show. Banky o vás ví, i když zatím o půjčku jenom žádáte. Kdo vás prásknul? Seznamy mapující žadatele o úvěr, platební morálku klientů, ale hlavně aktuální i bývalé dlužníky. To vám může dosti zkomplikovat cestu za vytouženým bydlením, protože banka vám nemusí poskytnout hypotéku a odmítne vám dát i půjčku.

Nic nezůstane utajeno

I když budete jenom žádat o spotřebitelský úvěr na pár tisíc, banka, jiná finanční instituce, ale třeba i dodavatel energií si vás může proklepnout hned ve třech hlavních registrech dlužníků. Zatímco Bankovní registr klientských informací (BRKI) a Nebankovní registr klientských informací (NRKI) obsahuje jak pozitivní, tak negativní informace, když se objeví vaše jméno v registru dlužníků Solus, už si ani neškrtnete. Je to jako byste měli velkou nálepku na čele s nápisem "Dlužník". V BRKI a NRKI se zaznamenává celá úvěrová historie. Pokud jste si třeba v minulosti vzali půjčku a řádně jste ji platili podle splátkového kalendáře, banky si to z registrů zjistí. Alespoň něco pozitivního.

Hledáte výhodný úvěr od ověřeného zdroje? Srovnat půjčky

Pokud se za pár let rozhodnete pro hypotéku, banky vás budou považovat za nerizikového klienta a nejspíš vám hypotéku bez problému udělí.

Jak jste se mohli ocitnout na černé listině?

Stačí se zpozdit s platbou měsíční splátky nebo déle neplatit své dluhy a máte na problémy zaděláno. Ne pokud se tedy částka pohybuje v v desítkách korun, minimální dlužná čátka musí dosáhnout výši 500 Kč. U dluhů pár kaček je třeba dát si pozor na narůstající penále, které se může vyšplhat nebezpečně vysoko. Bývají to například pokuty v MHD. Dlouho dřímají ve skříni a po čase si vás zase najdou. Částka vám pak vyrazí dech.

"Zápis do registrů provede členská společnost sdružení Solus zpravidla po neuhrazení tří po sobě jdoucích splátek (u telekomunikačních operátorů při prodlení trvajícím minimálně tři měsíce od data splatnosti faktury). Výjimky tvoří začátek smluvního vztahu, kde lze dlužníka zařadit do registrů Solus již po dvou neuhrazených splátkách, a na konci smluvního vztahu, kdy je dlouhodobě neuhrazena jedna poslední splátka. Klienta společnost zařazuje také v případě, kdy pro neplacení došlo k zesplatnění úvěru nebo odstoupení od smlouvy.”

- Solus, zájmové sdružení právnických osob provozují registr dlužníků

O vašich prohřešcích při splácení dluhu se dozví pouze členové sdružení Solus. Sem ale patří jak české banky a nebankovní finanční instituce, tak i dodavatelé energií, mobilní operátoři a další firmy.

Jak dlouho trvá, než je proveden výmaz z registru Solus?

Všechno jste poplatili a chcete začít s čistým štítem? Záznam o problémech při splácení dluhu se ale z registru Solus neztratí hned. Vaše jméno bude z černé listiny smazáno dokonce až po třech letech od zaplacení dluhu. Výjimkou jsou dluhy telekomunikačnímu operátorovi, tam záznam zmizí již po jednom roce.

TIPJestli si nejste jistí, zdali máte „černý puntík“ v Solusu, můžete poslat žádost o výpis z registru. Služba je zpoplatněna. Výpis prostřednictvím SMS zprávy stojí 99 Kč, poštou na dobírku zaplatíte 218 Kč.
 
.

Občas si stačí dupnout

Pokud se nechcete smířit s nálepkou dlužníka, zkuste to jako klient, který neúspěšně žádal o výmaz z registru dlužníků Solus. Po zamítnutí se obrátil na Úřad pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ). Ten na základě klientovy stížnosti v říjnu 2013 rozhodl, že Solus musí údaje o dlužníkovi smazat okamžitě po zaplacení dluhu, pokud klient nesouhlasí s jejich zveřejněním.

Jenže souhlas se zpracováním osobních údajů mnoho dlužníků podepisuje, aniž by o tom vědělo. Často je totiž tento souhlas součástí všeobecných obchodních podmínek ke smlouvě o úvěr. Naštěstí, lze souhlas kdykoli vzít zpět.

Návod: Jak nechat zmizet své jméno z registru dlužníků?

  1. Zaplaťte dluhy u společnosti, která vás nechala zapsat do registru dlužníků Solus.
  2. Zrušte smluvní vztah s touto společností (pokud je to možné). Zároveň s ukončením smlouvy zrušte i souhlas se zpracováním osobních údajů touto společností.
  3. Požádejte Solus o výmaz z registru dlužníků (Pokud jste žádný souhlas se zpracováním osobních údajů neposkytli, uveďte to do žádosti o výmaz.).
  4. Pokud vás sdružení Solus výmaz z nebankovního registru odmítá provést, obraťte se na Úřad pro ochranu osobních údajů s žádostí o nápravu této skutečnosti.

 

 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 40