Jak se vyhnout půjčkovému podvodu

 

„Nejlepší půjčka pro každého. Bez dokládání příjmů a bez ručitele. Získejte peníze ještě dnes!“ Jak nenaletět podvodným půjčkám? Přinášíme 7 rad, které vám možná zachrání střechu nad hlavou.

1. Nepůjčujte si, jestliže nemusíte  

podvodne-pujcky 

Zamyslete se, jestli půjčku skutečně potřebujete a stojí vám i za všechny poplatky navíc. K čemu ji použijete? Na zaplacení školného či hezčí dárky k narozeninám vašeho dítěte? Obecně platí, že daná věc by měla pro vás mít hodnotu i tehdy, až půjčku splatíte. Jestli je to jen trochu možné, raději si na danou věc našetřete nebo omezte jiné výdaje, abyste si ji mohli pořídit i bez půjčky.  

2. Nevěřte letákům, které najdete na každém kroku

Seriózní poskytovatel má svou nabídku na legálních místech – např. v celostátních novinách nebo na placené ploše městské hromadné dopravě. Jestliže ale najdete leták s nabídkou půjčky neumě přilepený na sloupu, mějte se na pozoru. Zvláště tehdy, jestliže obsahuje velmi málo kontaktních údajů (např. pouze telefonní číslo) a není jasné, jaká společnost vlastně půjčku nabízí.

3. Informujte se o společnosti

Nejbezpečnější jsou pochopitelně půjčka od zavedených banky. Jestliže si je ale nechcete nebo nemůžete vzít, přichází na řadu některá z nebankovních společností. Vždy si o ní zjistěte co nejvíce informací. Samozřejmostí každé seriózní firmy by měla být existující webová stránka, na níž budou všechny důležité informace o nabídce a všechny kontakty. Také by měla být zapsaná v obchodním rejstříku – a to nejlépe déle než pár měsíců. Hledat reference ostatních lidí můžete i na různých diskusních fórech. Jestliže internet nenabízí dostatek informací o dané společnosti, mějte se na pozoru.

TIP

Do vyhledávače (např. www.seznam.cz) zadejte název společnosti (či osoby, se kterou komunikujete) a za ní dopište slovo podvod. Jestliže se vám zobrazí relevantní informace, mějte se na pozoru. Existují také černé listiny podvodných bank. Nahlédněte i do nich.

 

4. Nevolejte na prémiová čísla

Přestože zákon platný od února 2013 zakazuje nabízení spotřebitelských úvěrů přes zpoplatněné linky, některé společnosti ho porušují. Předraženým linkám s předčíslím 900 se vyhýbejte obloukem. Někteří lichváři bohužel obchází zákon dost mazaně. Zájemce o půjčku sice zavolá na klasické mobilní číslo, často pak ale bývá přesměrován na zpoplatněnou linku s předčíslím, která stojí obvykle 95,- Kč za minutu. A protože hovor operátoři záměrně prodlužují, vyúčtování telefonu vás může uvést do mdlob. Naproti tomu seriózní nebankovní společnosti nabízí zelenou infolinku (poznáte ji podle předčíslí 800), kde vám všechny informace poskytnou rádi a zdarma.

5. Dejte si pozor na podezřelé poplatky

Poplatky za zpracování (sjednání, vyřízení) půjčky jsou běžné u většiny bank i nebankovních společností. Částka je ale u solidních společností strhnutá až po poskytnutí úvěru. Buďte proto opatrní, jestliže poskytovatel bude žádat nesmyslně vysokou sumu peněz předem, navíc bez jakéhokoliv potvrzení. Pokaždé si nechejte raději vystavit doklad o zaplacení. V případě, že narazíte na podvodníka, vám možná nepomůže, ale je lepší mít „něco v ruce“. Zároveň nikdy neplaťte nesmyslné poplatky předem – například za benzín na cestu za Vámi. Toto už přímo čpí podvodem.

Srovnejte si půjčky solidních společností. Srovnat půjčky

6. Pečlivě si přečtěte smlouvu

Nepodepisujte to, čemu nerozumíte. Pořádně si přečtěte smlouvu včetně všech sjednaných podmínek. Zajímejte se hlavně o úrokovou sazbu, lhůty splatnosti a hlavně o to, kolik skutečně zaplatíte za půjčku (včetně všech poplatků a úroků). Čtěte pasáže psané drobným písmem, mohou skrývat záludná omezení. Jestliže něčemu nerozumíte, nechejte si to vysvětlit. Solidní poradce by vám měl ochotně odpovědět na všechny dotazy. Pokud se vám nebude chtít věnovat, raději se k ničemu nezavazujte a smlouvu zkonzultujte s nezávislým finančním poradcem. Anebo si rovnou najděte spolehlivějšího poskytovatele.

7. Srovnejte si více nabídek

Ačkoliv potřebujete peníze co nejdříve, nikdy nepřijímejte hned první nabídku, na kterou narazíte. Zvlášť při půjčce větší částky byste měli výběru věnovat patřičnou pozornost. Jestliže se v nabídkách jednotlivých společností nevyznáte, vyzkoušejte online srovnávač půjček. Bezplatně vám během pár minut porovná nabídky bank i spolehlivých nebankovních společností. O vybranou půjčku si navíc můžete bezpečně zažádat online během několika minut a peníze získat do několika dnů.

TIP

Co dělat, když už jste podepsali nevýhodnou půjčku?

Naletěli jste a je vám jasné, že žádné peníze už nikdy neuvidíte? Od smlouvy můžete ještě ze zákona písemně odstoupit bez udání důvodů, a to do 14 dnů od podpisu smlouvy. Jestliže jste ale narazili na podvodníky, můžete se setkat s vysokými (byť nezákonnými) poplatky za zrušení.  V každém případě podejte trestní oznámení na Policii ČR, případně kontaktujte Českou obchodní inspekci. Častokrát se můžete připojit už k existující hromadné žalobě. A tím pomůžete, aby se problém začal řešit a nebyly tak podvedeny další osoby.

 

 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 11