7 způsobů, jak platit v e-shopech. Znáte je všechny?

 

Jste zmateni z celé nabídky možností, které můžete využít při v e-shopu? Připravili jsme pro vás jednoduchý přehled nejběžnějších plateb. Jaké výhody s sebou nesou a na co si dát pozor?

Způsoby platby na internetu 

Pokud občas nakupujete po internetu, možná vás zaskočila celá škála možností, jak vybrané zboží uhradit. Vedle poměrně běžných variant jako převod na účet či dobírka se začaly masivně rozšiřovat varianty, které v mnohých vyvolávají obavy o bezpečí svých peněz.

Proto jsme pro vás připravili jednoduchý přehled nejběžnějších způsobů plateb i s laickým vysvětlením, co od nich můžete čekat a jestli přece jen některé z nich příště nezkusit.

1. Dobírka

Tento způsob platby zřejmě nemusíme dlouze vysvětlovat. Zboží, které si v e-shopu objednáte, uhradíte až ve chvíli, kdy vám dorazí poštou či jinou zásilkovou službou. Platba probíhá nejčastěji v hotovosti. Existují ale už i společnosti, které umožňují platbu kartou přes terminál, nicméně stále jsou v menšině a není vhodné na tuto možnost bez předchozího ověření spoléhat.

Výhody a nevýhody dobírky

 • Zboží zaplatíte až ve chvíli, kdy ho máte fyzicky u sebe.
 • Musíte mít u sebe připravenou hotovost, což je obzvlášť u dražších objednávek nepříjemné.
 • Za dobírku obvykle platíte příplatek, takže se vám objednávka prodraží.

2. Běžný bankovní převod

Při platbě běžným bankovním převodem vám dorazí na e-mail společně s potvrzením objednávky také informace k platbě – obchodník uvádí číslo účtu včetně kódu banky, částku a většinou i variabilní symbol, který slouží ke spárování objednávky. Ve svém internetovém bankovnictví, osobně na pobočce banky či složenkou zadáte příkaz k úhradě. Jakmile ho společnost obdrží, odesílá zboží.

Výhody a nevýhody běžného bankovního převodu

 • Vysoká bezpečnost – příkaz zadáváte ve své bance, která vám ji garantuje.
 • Proces je zdlouhavý, protože platbu zadáváte ručně.
 • Obchodník zboží odešle až ve chvíli, kdy platba dorazí na jeho účet. Celý proces trvá pár dní.

3. Platba kartou online

Při platbě kartou online se bez čísla karty neobejdete. 

Při platbě kartou online kliknete na uvedené tlačítko podle typu vaší karty (VISA, MasterCard, Maestro) a budete automaticky přesměrováni do platební brány společnosti, která platbu pro daný e-shop zprostředkovává. Tam zadáte údaje o své kartě (číslo, datum, do kdy platí, autorizační kód a případně i vaše jméno) a platbu potvrdíte. Tím je vše zaplaceno.

Výhody a nevýhody platby kartou online

 • Rychlost a jednoduchost celého procesu. Za zboží zaplatíte během pár minut a obchodník má peníze okamžitě na účtu.
 • Platební brány nabízí vysoké zabezpečení.
 • Pokud vám přijde padělané zboží a e-shop zmizí z povrchu zemského, můžete reklamovat platbu kartou u vaší banky.
 • Musíte mít zřízenou kartu, která podporuje platby po internetu.
 • Je třeba mít kartu vždy po ruce, anebo si potřebné údaje pamatovat.

„V případě, že jste za zboží provedli platbu kartou po internetu a zásila vám nedorazila, můžete vrácení peněz požadovat od banky. Platba kartou online s sebou totiž nese i garanci platby právě bankou,“ vysvětluje finanční specialistka portálu Ušetřeno.cz Pavla Rýznarová.

Už máte běžný účet bez poplatků? Srovnání běžných účtů

4. Platba pomocí elektronické peněženky

Tento způsob nabízí zatím jen malá hrstka českých e-shopů. Častěji se s ním setkáte při objednávání zboží ze zahraničí. Platba probíhá přes jakéhosi prostředníka transakce, u kterého máte přednabité peníze ve virtuální peněžence. Nejběžnějšími službami jsou PayPal a PaySec.

Výhody a nevýhody platby pomocí elektronické peněženky

 • Rychlost transakce – platba proběhne online a okamžitě je doručena prodejci.
 • Bezpečí - zprostředkovatel čerpá peníze z vaší elektronické peněženky, nikoli přímo účtu.
 • Musíte si zřídit u prostředníka svůj účet, naštěstí zcela bezplatně.

5. Zrychlený převod

Jedná se o platbu, kterou převedete v rámci své banky prostřednictvím elektronického bankovnictví. V praxi kliknete na platební tlačítko s logem své banky a automaticky se přesměrujete do svého e-bankovnictví. Zrychlená platba je de facto expresní bankovní převod, který už je předvyplněný. Vy ho akorát odsouhlasíte a autorizujete.

Výhody a nevýhody platby pomocí elektronické peněženky

 • Platba je rychlá. Díky předvyplněnému formuláři navíc klesá chybovost při přepisování údajů.
 • Vysoké zabezpečení - vše probíhá přímo přes vaši banku.
 • Riziko zdržení v případě, že vaše banka neprovádí tyto platby nonstop, ale jen v určitý čas.

Další, méně rozšířené způsoby plateb

6. Nákup na splátky

Některé e-shopy nabízí i nákup na splátky. Taková transakce probíhá skrze některou z úvěrových společností (často Cetelem či Home Credit), která pak určuje samotné podmínky. V praxi to znamená, že můžete uhradit jen část ceny zboží, zbytek doplácíte postupně v pravidelných splátkách.

„Zákazník tímto způsobem uzavírá smlouvu na úvěrový produkt, takže určitě doporučuji věnovat zvýšenou pozornost všem podmínkám.“

- Pavla Rýznarová, finanční specialistka Ušetřeno.cz

7. Odložená platba

Další možností, se kterou přichází některé e-shopy, je odložená platba. To znamená, že zboží za vás zaplatí třetí strana (v ČR nabízí tuto službu například společnosti Twisto a MALL Pay). E-shop považuje objednávku za uhrazenou a odešle vám zboží. Vy ho zaplatíte až za uvedenou dobu (nejčastěji 14 dní) právě zprostředkovateli. Některé e-shopy tuto službu zpoplatňují. Zdarma můžete využívat MALL Pay, kde platíte pouze v případě, že se opozdíte s platbou. Jedná se o administrativní poplatek v hodnotě 100 Kč a je opozdilci účtován každých pět dní. 

Podle internetových stránek služby chystá navíc MALL Pay vlastní finanční aplikaci a platební kartu.

 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 8