Neplaťte víc, než musíte: Jak vybrat nejvýhodnější tarif

 

Velká mobilní revoluce přinesla virtuální operátory a neomezené tarify. Přinášíme vám přehledného průvodce mobilním světem. Poradíme, jak se v záplavě nabídek zorientovat.

mladá žena na telefonuNež začnete hledat nový tarif, zjistěte si, kolik provoláte a pošlete zpráv.  Kromě tří majoritních mobilních operátorů působí na českém trhu několik desítek virtuálních. Než začnete vybírat nejlevnější mobilní tarif, měli byste si udělat malou mobilní inventuru, kolik a za jaké služby utrácíte. Zjistěte si počet provolaných minut za měsíc do své sítě a mimo ni. Zaměřte se též na textové zprávy a množství stažených dat. Až po této analýze se můžete pustit do hledání tarifu ušitého přímo na tělo. Na co se zaměřit?

Borec ví, jak mu účtují

Ceny volání za minutu si umí porovnat každý, ale skutečný mobilní guru si hlídá způsob účtování provolaných minut. V minulosti využívali operátoři nejraději systém 60+60, tedy účtování po celých minutách. Jedná se o nejméně vlídný postup pro peněženku. Daleko výhodnější je počítání po vteřinách. Zaplatíte totiž pouze to, co skutečně provoláte. Odlišnosti v tarifikaci se projeví hlavně u kratších hovorů do 1 minuty. Aby to nebylo jednoduché, některé telekomunikační firmy účtují po vteřinách až po první minutě (60+1), jiní hned od začátku volání (1+1).

Volání a SMS

Porovnávat jednotlivé nabídky není často jednoduché. Tu platíte méně za volání, jinde zase dostanete volné minuty, zvýhodněné volání do vlastní sítě nebo rodinně a známým. Pak už to chce jen počítat. Podobná situace panuje i u textových zpráv.

TIP

Jak přenést mobilní číslo k jinému operátorovi

Celá akce se dá zvládnout překvapivě rychle. Přenos telefonního čísla jinam zabere obvykle 4 dny. Stačí získat Číslo Výpovědi Opouštěného Poskytovatele (ČVOP) a poskytnout ho novému operátorovi. Některé společnosti za tento úkon vyžadují peníze. Důkladně si prostudujte ceníky obou mobilních operátorů.

 

Data a jejich limit

S masovým nástupem chytrých telefonů patří internet v mobilu mezi základní služby. Jestli toužíte být neustále online, měli byste se v první řadě zajímat o objem dat, který můžete stáhnout a o ceny dodatečných balíčků. Důležitá je též rychlost stahování. Nezapomeňte, že po vyčerpání dat nastupuje FUP (Fair User Policy) a přenosová rychlost výrazně padá.

Nechci se vázat

Exkluzivní nabídky mobilních operátorů mají jeden podstatný háček. Nejnižší ceny na trhu dostanete až ve chvíli, kdy podepíšete smlouvu na dva roky. Kdo si chce zachovat svobodu a nechce se vázat, bude si muset připlatit. Obzvlášť u neomezených tarifů se jedná o citelné rozdíly v řádech stokorun.

Speciální tarify

Pro méně majetné skupiny populace přichystali mobilní operátoři speciální nabídku. Cílí hlavně na mladé do 26 let, pro které existuje nespočet studentských tarifů. Radovat se mohou i senioři.

Proč platit za volání víc, než je nutné. Srovnat tarify

Pokrytí virtuálů a jejich poplatky

Virtuální operátoři využívají sítě společností O2, T-Mobile a Vodafone. Takže jejich pokrytí signálem je naprosto srovnatelné s vůdčí trojkou. Virtuální operátoři ale mohou překvapit nečekanými poplatky. Zdaleka ne všechny služby jsou u nich zadarmo. Některé společnosti si účtují za přenos čísla nebo za papírové vyúčtování.

Když člověk nemůže, kalkulačka pomůže

Člověk aby měl v hlavě kalkulačku. Porovnat všechny alternativy zabere několik hodin. Pokud si práci chcete ulehčit, využijte naši novou kalkulačku tarifů. Porovnává jak nabídky virtuálních operátorů, tak i těch klasických.

 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 8
 

 
Oblíbení mobilní operátoři