Prostřednictvím nástroje Telco Score si o vás kdokoli může zjistit cokoli

 

Velký bratr je všudypřítomný. Ví, kudy jezdíte do práce, kam chodíte na oběd, který druh granulí jí váš pes, jaké triko jste si koupili včera v obchoďáku. Připadá vám to jako scéna vystřižená z románu George Orwella 1984? Omyl. Takové informace si o vás snadno zjistí váš operátor. Ne však proto, že by oplýval obdivuhodnými bystrozorskými schopnostmi a vlastnil kouzelné oko jako Alastor Moody alias Pošuk ze slavné fantasy ságy o Harry Potterovi, nýbrž pomocí nástroje Telco Score. Jak to funguje? A můžete se proti tomu nějak bránit?

telco score 

Určitě si uvědomujete, že váš operátor zná vaše jméno, adresu, rodné číslo, tarif, čísla, na které voláte, model vašeho telefonu... Ve skutečnosti toho ale ví mnohem víc. Z informací, které o vás sesbírá, si snadno udělá obrázek o tom, jestli jste bohatý manažer, student, který smrdí korunou, nebo maminka na mateřské dovolené a za využití Telco Score vás následně ohodnotí a zaškatulkuje. 

Co je to Telco Score a jak funguje? 

Službu poskytuje Společnost pro informační databáze, a.s.(SID). V praxi to funguje tak, že se z dat, která o vás mobilní operátor sesbírá za 3 měsíce, pomocí složitých algoritmů určí hodnota vašeho Telco Score. Ta může nabývat hodnot 1 až 1 000 s tím, že 1 je nejhorší a 1 000 nejlepší a slouží jako predikce chování. Vyžádat si ji může například banka, ve které žádáte o půjčku či hypotéku, aby posoudila vaši schopnost splácet. 

„V tuto chvíli používáme Telco Score v pilotním režimu. Předpokládáme, že díky tomuto nástroji budeme schopni poskytnout půjčky většímu procentu zejména mladých lidí, kteří nemají dostatečnou bankovní historii.“ 

– vyjádření České spořitelny pro internetový magazín E15

SID na svých webových stránkách potvrzuje, že dodavateli informací pro následný scoring jsou všichni tři největší mobilní operátoři: O2 Czech Republic a.s., T-Mobile Czech Republic a.s. a Vodafone Czech Republic a.s.. Díky tomu je pokrytý téměř celý tuzemský trh.

„Telco Score využíváme. Je dobrý pro klienty, kteří nemají úvěrovou historii. Váha je interním kritériem. Odmítnout se nedá.“ 

– vyjádření Equa bank pro internetový magazín E15

Že jste k tomu nedali žádný souhlas? Pravděpodobně dali a ani o tom nevíte. Při sjednávání tarifu jste totiž museli operátorovi podepsat Smlouvu o poskytování telekomunikačních služeb a udělit mu velmi obecný souhlas se zpracováním osobních údajů, který si pravda vyložil poněkud široce, nicméně to na věci absolutně nic nemění. Společnosti si navíc kryjí záda tím, že třetím stranám poskytují pouze číselný údaj, tedy žádné vaše osobní údaje. A k prověření vašeho Telco Score dáváte souhlas i jako žadatel o úvěr, v opačném případě by se vaší žádostí banka vůbec nemusela zabývat.   

hacker 

„Pokud se rozhodneme implementovat, bude to pro klienty dobrovolné (tzn. klienti, kteří bance v žádosti neudělí souhlas s dotazem na Telco Score nebudou zamítáni, ale posuzováni podle jiných kritérií).“ 

– vyjádření Raiffeisenbank pro internetový magazín E15

Většině z vás v hlavě jistě vyvstala otázka: „Co když ten algoritmus údaje špatně přechroustá, a banka mi kvůli tomu nepůjčí?“ Ano, ačkoli SID na základě velmi dobré reputace svých dodavatelů garantuje vysokou přesnost výpočtu, stát se to opravdu může. Jelikož ale neznáte systém, na základě kterého se výše Telco Score sestavuje, nemáte žádnou možnost se bránit.  

 

Špehování prostřednictvím telefonu není jen na škodu. Jako rodič tak například snadno zjistíte, kde se nachází vaše dítě a jestli je v pořádku. Jak to funguje?

 

Má to i další mouchy

Zákon jasně říká, že pokud kterékoli společnosti udělíte souhlas se zpracováním osobních údajů, na vaši žádost vám musí vypsat veškeré informace, které o vás schraňuje, a také vám prozradit jakým způsobem je využívá. V případě, že objevíte jakoukoli nesrovnalost, můžete si dokonce vyžádat nápravu. Připravte se ale, že když to zkusíte v případě Telco Score, pohoříte. Operátoři si totiž vymysleli takovou menší kulišárnu a to, že ani samotní zaměstnanci zákaznického centra nemají k těmto vašim datům přístup, tím pádem vám je ani logicky nemohou poskytnout. Celou věc již prošetřuje Úřad pro ochranu osobních údajů (UOOÚ). 

To, že dojde k úniku dat, totiž není tak neobvyklou událostí, jak byste pravděpodobně očekávali. T-Mobile by o tom mohl vyprávět. Předloni mu z počítačů nepozorovaně odcestovaly informace o adresách, tarifech a fakturách. Hups. Situaci navíc poměrně zlehčoval, nijak zvlášť neřešil a především o tom své klienty včas neinformoval. Skutečný rozsah úniku na veřejnost prosákl teprve díky šetření UOOU, který následně udělil operátorovi mastnou pokutu. K ještě většímu úniku informací o bonitě pak došlo v USA, když ze společnosti Equifix hackeři ukradli údaje téměř 2,5 milionů Američanů. 

Službu může využít prakticky kdokoli 

Telco Score není jen pro banky a úvěrové společnosti. Vaše hodnocení si může vyžádat i například budoucí zaměstnavatel nebo pronajímatel bytu, zkrátka kdokoli, koho budou informace o vás zajímat. V těchto případech by však mělo být potřeba vašeho výslovného souhlasu. Když ho ale dát odmítnete, riskujete vyloučení ze soutěže, či výběrového řízení. Takže je to prakticky prašť jako uhoď. 

 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 18
 

 
Oblíbení mobilní operátoři