Úspora energie spočívá v drobnostech

 

Průměrná spotřeba elektrické energii za poslední léta neustále stoupá. A s ní roste i cena. Jak ji udržet v normě? Přinášíme několik snadných tipů na úsporu energie, které potěší vaši peněženku.

úspora energie 

Nebudeme daleko od pravdy, když řekneme, že občas se tato otázka dere na jazyk každému. Jak ušetřit peníze za energii? Nemusíte žít jako za dob našich předků, svítit svíčkami a psát na psacím stroji, jen abychom ušetřili. Existuje několik rad, které výrazně sníží úsporu energie v domácnosti.  A nezáleží na tom, jestli žijete v bytě bez balkónu, nebo máte vilu s bazénem a vlastním zahradníkem. 

Následující doporučení mají nespornou výhodu – jsou natolik jednoduchá, že je můžete začít využívat ihned. Dejte jednou provždy sbohem vysokým poplatkům, víme jak na to!

Rozumné svícení vám uspoří až 80 % energie

Sviťte s rozumem. Tak by mohlo znít vaše jedenácté přikázání. Zhasínejte všude, kde nejste. Na chodbách, na schodišti či v kuchyni. Odcházíte z ložnice do koupelny? Zhasněte lampičku, u které jste si četli knihu. Pokud není nikdo na chodbě, není důvod svítit ani tam. Tmy se bát nemusíte, žádné příšery zpod postelí na vás nevyskočí!

K úspoře energie vám pomohou i úsporné žárovky, díky kterým můžete uspořit až 80 % energie. Použijte je zejména tam, kde se svítí často a dlouze. Přináší s sebou 5x menší spotřebu a 15x delší životnost oproti obyčejným zářivkám. Hodí se v obývacím pokoji, kuchyni či do lampičky v ložnici, při které trávíte dlouhé večery. Úsporné žárovky budou šťastné v lustrech s čirým sklem či polootevřeným krytem, které nabízí dobrou světelnou propustnost.

TIP NAVÍC: Zdroj světla v blízkosti zrcadla, tomu říkáme správná volba. Odraz zrcadla se zdvojnásobí a přinese vám zdarma více světla.

Pohotovostní režim vám energii neuspoří

Kdo by tušil, že nenápadně vyhlížející pohotovostní (stand-by) režim má za lubem až
1500 Kč ročně
. Pohodlné vypnutí na dálkové ovládání vás sice nechá ležet na gauči, elektrická energie se však čerpá dál. Mezi takové nenápadné žrouty energie patří televize, DVD přehrávač, set-top box, počítač, tiskárna, mikrovlnka či nabíječka. Poznáte je podle zabudované diody či hodin. Přístroje, které zrovna nepoužíváte, vypněte buď tlačítkem off, nebo odpojte ze zásuvky úplně.

TIP NAVÍC: Pořiďte si prodlužovačku s vypínačem. Jedním stiskem vypnete více přístrojů najednou.  

Energetický štítek prozradí kvalitu spotřebiče

Už jste se naučili dívat se automaticky na etikety v obchodech? Ještě obezřetněji postupujte i při koupi spotřebičů do domácnosti. Každý spotřebič má dle nařízení Evropské unie tzv. energetický štítek. Díky jednoduchým piktogramům srozumitelně „vyčtete“ jeho kvalitu - roční spotřebu elektřiny, vody emise či hlučnost. Tzv. energetická třída se pohybuje v rozmezí od A po G. Nepodléhejte přitom zdánlivě neodolatelné cenové nabídce, sáhněte vždy po A či A+, jsou nejúspornější. Případné vyšší počáteční náklady se vám bohatě vrátí na nízké spotřebě vody a elektřiny. Nejmarkantnější rozdíl znatelně pocítíte u ledniček a mrazáků. 

Ušetřete za elektřinu v průměru 1 795 Kč ročně
 

Nepoužívejte televizi jako zvukovou kulisu

Kolik z nás používá televizi jako zvukovou kulisu! Zvažte, zda stejně neposlouží i rádio, ukrajuje menší část poplatků za elektřinu než televize. To své si najde každý – ať už milovník hudby, zpravodajství i bezmezný nadšenec rozhlasových her. Nejlevnější variantou však i nadále zůstává přítomnost nejbližších či přátel. Ti vaše poplatky za energii neohrozí, spíše naopak vás nabijí pořádnou dávkou dobré nálady.

Prožili jste příjemný večer s přáteli, ale nejlépe vás k spánku stejně ukolébá televize? Začněte používat tzv. sleep timer. Dopřeje vám sladkou cestu do říše snů a přitom pomůže uspořit energii v domácnosti. Princip spočívá ve funkci automatického vypnutí po určitém čase. A už se nestane, že vás nad ránem vzbudí nesmyslný teleshopping!  

Dovolte spočinout i svému počítači

Necháváte svůj počítač běžet i přesto, že na něm nepracujete. I tady protékají peníze mezi prsty! Pokud se ukládáte spánku, nechce spočinout i svému počítači. Stejně se zachovejte i ve chvíli, kdy odcházíte z domova. Vypnutý počítač snižuje nejen opotřebení i riziko vzniku požáru z přehřátí, také sníží spotřebu energie. Pokud však musíte být neustále „online“, snižte spotřebu energie alespoň přechodem do pohotovostního režimu či režimu spánku.  

V každém případě platí pravidlo vypnutý monitor kdykoliv to jde. Jakmile se vrátíte k práci, naběhne téměř mrknutím oka, a na rozdíl od spořiče obrazovky, prokazatelně snižuje spotřebu energie. Energii snížíte i tím, že přestanete na počítači sledovat filmy. Daleko úspornější je používat CD či DVD přehrávače, které jsou k tomuto účelu uzpůsobeny.

TIP NAVÍC: Zvažujete nákup nového počítače? Zamyslete se, jestli vám nepostačí pouze notebook. Notebook spotřebuje až pětkrát méně energie než stolní počítač.

Vařte s rozumem

Jste vášniví kuchaři? Možná jste svou zálibu v teplých večeřích zaznamenali i ve svém měsíčním vyúčtování elektrické energie. Pár jednoduchých tipů na úsporu energie přitom můžete začít využívat už dnes. Velikost plotýnky vždy přizpůsobte velikosti hrnce. Vaším věrným společníkem by se měla rovněž stát i poklička, může ušetřit spotřebu elektrické energie až o 300 % a navíc značně uspíší proces vaření.

Dojedli jste a chystáte se na nádobí? Pokud vlastníte myčku, využijte ji. Moderní myčky nádobí umí snížit spotřebu energie o 35 až 60 % oproti ručnímu mytí ve dřezu. Abyste dosáhli maximálně úspory, využívejte ji efektivně. Pouštět myčku s dvěma talíři a jedním hrnkem nemá smysl. Zapněte ji až ve chvíli, kdy je skutečně naplněná. Pokud jste odkázání na mytí ve dřezu, naučte se pouštět vodu jen na oplachování jednotlivých kousků. I tímto malým opatřením pomůžete k úspoře energií.

Vsaďte na výhodného dodavatele energie

Všechny předchozí rady umocníte, když přejdete k levnějšímu dodavateli energie. Zjistit, kolik můžete ušetřit, přitom není nic složitého. Náš srovnávač cen energií vám během vteřiny vypočítá, o kolik může být váš rodinný rozpočet bohatší. Vypočtěte si i vy díky naší speciální online kalkulačce elektřiny nejlevější variantu na trhu! Mnoho času vám nespolkne, naopak ušetří až tisíce korun ročně. Stačí zadat své osobní údaje, aktuální spotřebu a současného dodavatele a během chvíle budete mít přehledné srovnání cen energií. Nenašel by se někdo výhodnější, kdo by vám ušetřil na dovolenou?

Změnit svého poskytovatele energií přitom může kdokoliv a to zcela zdarma. Proč toho tedy nevyužít a nesvěřit se do rukou těch, kteří myslí i na vaši peněženku?

 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 5
 

 
https://adfdata.cz/img/Bannery/plyn.png
Oblíbení dodavatelé