Výhody a nevýhody spořicích účtů

 

Čím se spořicí účet liší od běžného účtu a jaké jsou jeho výhody či nevýhody oproti termínovanému vkladu nebo vkladní knížce? Vyplatí se pořídit si spořicí účet?

mince 

Spořicí účet v dnešní době nabízí většina bank. Některé jako doplněk k běžnému účtu, některé jako zcela samostatný produkt. Jedná se o účet podobný tomu běžnému, jen s vyšší úrokovou sazbou. Spořicí účet by tak měl sloužit primárně ke zhodnocení Vašich volných financí. Banky navíc u spořicích účtů obvykle neúčtují žádné poplatky. Jediné, co je většinou k založení účtu potřeba, je nějaký minimální vklad. Spořicí účet taky může být vázán výpovědní lhůtou, která se pohybuje od několika dnů až po několik měsíců, někdy i celý jeden rok. Během této doby byste své peníze měli nechat na spořicím účtu nedotčené, jinak se setkáte s nemalými sankčními poplatky.

Spořící účet nebo jiné spořící produkty?

V minulosti byla asi nejoblíbenějším spořicím produktem vkladní knížka. S tou se dnes již tak často nesetkáme. Dalším vcelku využívaným způsobem zhodnocení peněz je takzvaný termínovaný vklad. Spořicí účet většinou nenabídne tak vysoký úrok jako termínovaný vklad, na druhou stranu máte peníze prakticky neustále k dispozici a další peníze můžete na spořicí účet kdykoli vložit. Spořicí účet se tak skvěle hodí jako doplněk k účtu běžnému, přičemž většina bank nabízí automatické převody mezi oběma účty. To funguje tak, že pokud máte na běžném účtu větší částku, než aktuálně potřebujete, nadbytečné peníze se automaticky převedou na účet spořicí, kde jsou úročeny výrazně vyšším úrokem. A může to být samozřejmě i naopak. V případě, že nemáte na běžném účtu dostatek peněz, automaticky se převedou z účtu spořicího zpět na běžný.

Výhody spořícího účtu

  • Vyšší úroková sazba než u běžného účtu - větší výnosy.
  • Možnost automatických převodů mezi běžným a spořicím účtem.
  • Peníze jsou Vám neustále k dispozici (v případě, že není stanovena žádná výpovědní lhůta).
  • U většiny spořicích účtů nejsou žádné poplatky.
  • Nižší minimální vklad než u termínovaných vkladů. Některé banky dokonce minimální vklad ani nevyžadují.
  • Žádné riziko, všechny spořicí i běžné účty musí být ze zákona 100% pojištěny až do výše 100000 Eur.

Nevýhody spořícího účtu

  • Nižší úrok než u jiných spořicích produktů nebo investičních fondů.
  • V případě, že je spořicí účet vázán výpovědní lhůtou, nemůžete po tuto dobu využívat vložené peníze, respektive můžete, ale za cenu vysokého poplatku.
  • Výše úroku se často odvíjí od výše vložené částky.
 
 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 16