Adrenalin na horách: Pojištění rizikových zimních sportů

 

Říkají vám něco pojmy jako skialp, freeride, heliskiing, off-piste lyžování, snowkiting nebo tobogganing? Jestli ano, tak vás neuspokojí obyčejné lyžování na upravených sjezdovkách a máte radši extrémnější zimní sporty. Přečtěte si, jaké jsou podmínky pojištění a na co byste neměli zapomenout.

lyžování na horáchSkialpinismus patří mezi rizikové sporty. Řada pojišťoven vás na něj nepojistí. 

Když lyžujete pouze na oficiálních trasách a neděláte u toho psí kusy ve snowparku, zpravidla si vystačíte s běžným cestovním pojištěním. Problém ale nastává, když zamíříte do panenského prašanu nebo se pustíte do u-rampy. Základní pojištění se totiž automaticky nevztahuje na všechny zimní radovánky. Pokud si zlomíte nohu mimo vyznačenou sjezdovku, tak vám pojišťovna zaplatí jen část ošetření. V horším případě budete muset vše zacvakat z vlastní kapsy. Proto si pořádně prostudujte podmínky, na jaké sporty se vaše pojistka vztahuje.

Připojištění vybírejte pečlivě

 

Pozor na alkohol a omamné látky

Když budete pod vlivem, může se stát, že vám pojišťovna neuhradí výlohy na léčení, nebo vám jejich plnění citelně zkrátí.

 

Na většinu adrenalinových aktivit se budete muset dodatečně připojistit. Nabídka jednotlivých společností se liší a zdaleka ne všude vám dokáží uspokojivě pomoct. Například Česká podnikatelská pojišťovna nebo Generali vás na skialpinismus, freeride nebo řadu snowboardových disciplín vůbec nepojistí.

S nebezpečnými zimními sporty si umí poradit Axa, Ergo, Wüstenrot, Česká pojišťovna nebo Slavia. Když ale dojde k zranění při rizikovém sportu, Slavia krátí na polovinu úrazové pojištění. Léčebných výloh se to ale netýká.

Pojišťovny člení sporty různě. Každá má jiný klíč. Mezi zimní rizikové a extrémní sporty patří:

  • skialpinismus, freeride, závodní lyžování (i na amatérské úrovni), skoky a lety na lyžích, jízda v u-rampě, skikros, skibob, sáňkování a bobování, snowtubing, snowkiting, heliskiing

TIP

Horská služba zasahuje

Kromě dostatečného plnění musí pořádné připojištění na hory krýt záchranné akce. Pátrání horské služby rozhodně není levná záležitost. Nejdražší položkou je jednoznačně let vrtulníku. Záchrana života se tak může vyšplhat na desítky až stovky tisíc korun.

 

Kolik zaplatím

Nejlevnější cestovní pojištění můžete najít už od částky kolem 15 korun za den. Připojištění rizikových sportů samozřejmě náklady na cestu prodraží. Ergo pojišťovna účtuje 300% příplatky oproti běžné sazbě. Podobný systém mají i další společnosti. Za jeden den na horách tak zaplatíte více než sto korun. Konečná částka se odvíjí od země pobytu, ale také výše pojistného plnění.

Zjistěte, kolik zaplatíte za pojištění Spočítat pojištění

Dva miliony už na ošetření stačí

Mnoho lyžařů a snowboardistů automaticky vybírá pojištění podle ceny. Čím levnější, tím lepší. Jenže jedním z nejdůležitějších parametrů není cena ale výše léčebných výloh. Pořádná pojistka by měla krýt náklady na ošetření alespoň v hodnotě dvou milionů korun. Zdá se to jako nadsazené číslo, jenže při vážnějších nehodách se výdaje snadno nastřádají. Zásah horské služby, pobyt v nemocnici, operace nebo převoz do vlasti není levná záležitost.

Buďte zodpovědní

Zapomenout byste při cestách do hor neměli ani na pojištění odpovědnosti za újmu na zdraví nebo majetku. Pomůže vám, když někoho srazíte nebo strhnete lavinu. Stejně jako u léčebných výloh by limit plnění neměl být nižší než dva milionu korun.

 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 1