Půjčka pro studenty: Znáte její výhody?

 

Zvládnout VŠ levou zadní není vůbec jednoduché. Navíc samotné studium je v dnešní době stále více finančně náročné. Pokud tedy nemáte bohaté rodiče, a přesto chcete vysokou školu vystudovat, mnohdy vám nezbyde než flákat studium VŠ kvůli špatně placené brigádě, anebo raději popřemýšlet o možnosti studentské půjčky.

Průměrné životní náklady studenta na veřejné VŠ jsou 8 500 Kč měsíčně. 

Studentské půjčky slouží nejen k pokrytí školného, kolejného, dopravy, výdajů na učebnice a studijní materiály, ale lze jimi financovat i časté vymetání barů. Zvídavý anebo k alkoholu náchylný student je totiž může použít v podstatě na cokoliv.

Sex, drogy a Erasmus aneb jak financovat studia?

Bankovní půjčky se dělí na účelové a neúčelové. Rozdíl je v tom, že peníze z účelových půjček je nutné použít pouze na studium, zatímco u neúčelové půjčky banku vůbec nezajímá, co jste získanými finančními prostředky zaplatili.  Má-li student u banky zřízeno studentské konto, bývá často jeho součástí i povolené přečerpání účtu (tzv. kontokorent), kdy klient může jít do mínusu například až 25 000 Kč. V neposlední řadě zřizují některé banky i kreditní karty s nízkým úvěrovým limitem. Kreditní karty ale slouží spíše jako rychlé peníze vypůjčené na krátkou dobu. V případě vyšších částek však bývá nejlepší volbou právě studentská půjčka.

Nepřeplácejte zbytečně. Najděte si během pár minut tu nejvýhodnější půjčku!
 

Jaké výhody mají studentské půjčky?

Výhodou studentských půjček je především nižší úrok. Obvykle se pohybuje okolo 10 % p. a. Od klasických půjček se liší i doba splatnosti, která se pohybuje od 1 roku do 10 let. Banky umožňují i tzv. odložené splácení, kdy peníze vracíte až po studiu či při dosažení určitého příjmu. Studentské půjčky jsou většinou vázány na věk a hranice bývá od 18 do 30 let.

Sjednejte si studentskou půjčku onlineSjednat půjčku

Ne všude tedy vyžadují status studenta po celou délku splácení. Někde stačí doložit potvrzení o studiu jen při žádosti o půjčku. Toto potvrzení je vyžadováno místo obvyklého dokladu o příjmu.  Pokud nemáte žádný příjem, banka bude ve většině případů vyžadovat spolužadatele, například jednoho z rodičů. Záleží však také na samotné výši půjčky. Pokud žádáte u České spořitelny o částku do 100 000 Kč a máte dostatečný příjem, spolužadatele po vás chtít nebudou. U půjček nad 100 000 Kč je spoludlužník nutný vždy.

Srovnání studentských půjček

Ne všechny banky nabízejí ve svém portfoliu půjčky pro studenty. V následujícím přehledu jsme pro vás připravili základní srovnání těch neznámějších a nejoblíbenějších.

  Česká spořitelna UniCredit Bank Komerční banka
Název půjčky Půjčka pro studenty Studentská půjčka Úvěr Gaudeamus
Výše půjčky 20 000 - 300 000 Kč 50 000 - 150 000 Kč 20 000 - 600 000 Kč
Doba splatnosti 1 - 10 let 1 - 10 let 1 - 10 let
Věk student  18 - 30 let student
Úrok 8,9 % p. a. 9,9 % p. a. individuálně

Více o těchto půjčkách se dozvíte v našem srovnání nebo na stránkách jednotlivých půjček:

 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 4