Pojištění kola

Jízdní kola nejsou levnou záležitostí, a tak jsou častým cílem zlodějů. Stejně tak vám kolo může poničit vandal nebo s ním vy sami můžete způsobit dopravní nehodu. Ve těchto situacích vám poslouží pojištění kola. Přečtěte si, jaké pojištění vybrat a jak je to s povinným ručením na elektrokolo.

Srovnání cestovního pojištění

Pojištění jízdního kola můžete mít i v rámci cestovního pojištění

Stačí párkrát kliknout myší

Z pohodlí vlastního domova si porovnáte ceny i podmínky různých produktů na trhu a najdete ten nejvýhodnější.

Sleva až 60 % online

Sleva až 60 % online

Pokud si přes Top-Pojištění.cz sjednáte cestovní pojištění online, ušetříte více než polovinu ceny.

Žádné zbytečné papírování

Žádné zbytečné papírování

Smlouvu uzavřete a podepíšete jednoduše přes internet. Zabere vám to jenom 2 minuty. 

Co je pojištění kola?

Cyklopojištění je speciální druh pojištění, které nabízí většina pojišťoven. Můžete si sjednat jak pojištění na „dospělácké“ kolo, tak i pojištění na dětské kolo, případně na elektrokolo.

Pojištění kola se může hodit, zejména pokud máte dražší jízdní kolo. Podle policejních statistik je každoročně jen v ČR ukradeno okolo 5 000 jízdních kol, takže pojištění kola proti krádeži je vaší jistotou. 

Jen je potřeba vybrat si správnou pojistku, protože pojišťovny jich nabízejí několik. Srovnat si je můžete i na Ušetřeno.cz.

pojištění kola

Druhy pojištění jízdního kola

Pojištění kola může spadat pod různé typy pojistek. Zvolit si tak můžete:

Pojištění domácnosti

Máte-li sjednané pojištění domácnosti, potažmo pojištění majetku, je dost pravděpodobné, že už v něm máte zahrnuté i pojištění kola

Typické pojištění domácnosti se totiž nevztahuje pouze na předměty, které se nacházejí uvnitř vašeho bytu nebo domu – zahrnuje i majetek umístěný mimo samotnou domácnost.

Kolo v uzamčené garáži, dílně, na společné chodbě, ve sklepě atd. může být součástí této pojistky. Při sjednávání pojištění si ale dejte pozor na různé výluky a podmínky dané pojišťovny – v určitých případech vám totiž může odmítnout ukradené kolo proplatit.

Pak je možná čas myslet na změnu pojišťovny – prostřednictvím kalkulace pojištění domácnosti na Top-Pojištění.cz si můžete nechat přehledně srovnat ceny i nabídky pojišťoven.

Samostatné cyklopojištění

Existuje i samostatné pojištění kola, kterému se říká jednoduše cyklopojištění. To se vyplatí zejména u drahých kol, elektrokol atd. Pojištění si u některých pojišťoven můžete sjednat i na staré a levné kolo, ale finančně se vám to obvykle příliš nevyplatí.

Zajímejte se zejména o limity cyklopojištění, výluky a ptejte se, na co vše se pojistka vztahuje. Vyplatí se také s předstihem si porovnat nabídky pojišťoven, protože roční pojištění kola vás může vyjít třeba i na 2 000 Kč.

Pojištění odpovědnosti

Třetí možností je zahrnout vaše kolo do pojištění odpovědnosti. V rámci něj pojišťovna kryje vaši „nešikovnost“ – třeba náhodné rozbití zboží v obchodě, vytopení sousedního bytu, poškození cizí věci atd. Pojištění odpovědnosti ale typicky zahrnuje i jízdu na kole – pokud jím srazíte psa, chodce nebo třeba jiného cyklistu, pokrývá to pojištění odpovědnosti.

Výhodou je, že si pojištění odpovědnosti můžete sjednat jak samostatně, tak může být i součástí pojištění domácnosti. Na Ušetřeno.cz si můžete nechat srovnat nabídky jednotlivých pojišťoven a vybrat si výhodnější pojištění domácnosti.

Cestovní pojištění

Poslední možností je pojištění jízdního kola v rámci cestovního pojištění. Někdy bývá součástí základního cestovka, ale u některých pojišťoven je potřeba sjednat si připojištění.

I v tomto případě si dávejte pozor na výluky, protože pojištění se nevztahuje na vše – u většiny pojišťoven například zahrnuje pojištění kola proti krádeži, ale jen když je umístěné uvnitř auta nebo na nosiči, a může být omezeno i denní nebo noční hodinou.

Cestovní pojištění si můžete sjednat i přes Ušetřeno.cz a mít díky němu jistotu, že v zahraničí na krizové situace nezůstanete sami. Volte hlavně dostatečně vysoké léčebné limity a promyslete si, která připojištění by se vám mohla hodit.

Srovnání cestovního pojištění

Jak lze cyklopojištění sjednat?

Pojištění kola si můžete u řady pojišťoven sjednat online. Využít můžete i naší online kalkulačky, kde si různá pojištění nejen na pár kliknutí srovnáte, ale rovnou i sjednáte. Záleží přitom jen na vašem zvážení, jaký typ pojištění zvolíte.

Druhou možností je zajít přímo do pojišťovny a pojištění kola si sjednat osobně. To je důležité zejména při samostatném cyklopojištění. Většina pojišťoven totiž chce znát aktuální hodnotu pojišťovaného kola.

Pokud jste si kolo nedávno koupili a máte k němu účtenku, stačí ji při sjednání pojištění předložit. U staršího kola ale už je často nutné vzít kolo s sebou, aby mohla být stanovena jeho cena.

Na co se vztahuje pojištění kola?

Pojištění jízdního kola se v základu vztahuje na jeho krádež z domova nebo volného prostranství. Dále může pojistka zahrnovat:

  • krádež z auta nebo nosiče na kolo
  • poškození nebo zničení po nehodě
  • poškození nebo zničení při přepravě
  • poškození kola při živelní pohromě
  • vandalismus

Nabídky pojišťoven se pak liší zejména:

  • limity pojištění
  • možností cykloasistence
  • výlukami

Pokud máte pojištění kola v rámci pojištění odpovědnosti, pak pojistka kryje i následky vašeho chování na kole. Vždy se ale zajímejte o to, co pojištění konkrétně zahrnuje a co naopak ne.

Srovnání cestovního pojištění

Na co se nevztahuje a jaké má výluky?

Pojištění kola se nemusí vyplatit každému. Nekryje totiž všechny možnosti, a i když budete mnoho let řádně platit pojistné, nakonec můžete dojet na výluky v pojištění a pojišťovna vám neproplatí ani korunu.

Proto se před podpisem pojistné smlouvy zajímejte nejen o to, na co se pojištění vztahuje, ale také o to, na co se nevztahuje; výlukách kupodivu figuruje i pojištění kola proti krádeži. Typicky jde o následující situace:

  • odcizení kola z vozidla nebo z nosiče mezi 22. a 6. hodinou
  • krádež kola z volného prostranství mezi 22. a 6. hodinou
  • škody na příslušenství kola (světlo, nosič aj.)
  • škody, které pokrývá běžná záruka

Spoluúčast u pojištění kola

Počítejte také s tím, že řada pojišťoven vyžaduje u pojištění kola spoluúčast. Zpravidla to bývá 10 % z ceny kola. Často je ale jako spoluúčast stanovena i nějaká minimální částka – typicky je to 1 000 Kč.

Pokud dojde k úplnému zničení kola při dopravní nehodě, bývá povinná spoluúčast vyšší a často dosahuje až 20 % z ceny kola.

Proto už při sjednávání pojištění kola počítejte s aktuální hodnotou kola a promyslete si, jestli se vám vyplatí. Vhodné je si také porovnat nabídky pojišťoven.

Srovnání cestovního pojištění

Pojištění elektrokola vs. povinné ručení na elektrokolo

Stejně jako si můžete pojistit běžné kolo, dětské kolo nebo sportovní kolo, můžete si také sjednat pojištění elektrokola

To se ničím nevymyká a můžete si elektrokolo pojistit jak samostatně (řada pojišťoven ovšem má určité limity pro maximální hodnotu pojišťovaného kola), tak i v rámci cestovního pojištění, pojištění domácnosti nebo pojištění odpovědnosti.

Pak je tu ovšem otázka povinného ručení u elektrokola. To zatím v České republice není povinné a od dubna 2024 je potřeba sjednávat si povinné ručení pouze na elektrokoloběžky, segwaye, zahradní traktůrky, sněžné skútry a další podobné stroje. 

Elektrokola mají zatím výjimku, protože jejich hlavním zdrojem pohybu není elektromotor, nýbrž lidská síla. To se ale může v budoucnu změnit.

V některých státech je povinné ručení na elektrokolo uzákoněné. Takže pokud byste plánovali stěhování do ciziny nebo cyklodovolenou, je potřeba na to myslet. 

Například v Německu a Rakousku už povinné ručení na elektrokolo mít musíte. Kdybyste ho neměli sjednané, v případě nehody to může být velký problém.

Zeptejte se proto ve své pojišťovně, jak takové situace případně řešit a jaký typ pojištění pro elektrokolo vám může nabídnout.

Co dělat při pojistné události?

Došlo ke krádeži kola nebo jeho poškození? Pokud jste měli sjednané pojištění kola proti krádeži a dalším eventualitám, je potřeba co nejdříve kontaktovat pojišťovnu

Ať už do ní zajdete osobně, nebo pojistnou událost nahlásíte online, vždy si připravte následující dokumenty (obvykle ne všechny – jejich typ přizpůsobte nastalé situaci):

  • doklad o pojištění (číslo pojistné smlouvy)
  • účet/faktura za nákup kola
  • faktura za opravu kola
  • zpráva z cykloservisu
  • policejní protokol
  • letenka a zavazadlový lístek (případně jízdenka) – pokud se kolo ztratilo/poškodilo při přepravě

Došlo-li ke krádeži kola, ještě dřív než do pojišťovny zamiřte na policejní stanici. Policisté po vás budou chtít:

  • výrobní číslo kola
  • barvu
  • odlišnosti charakterizující dané kolo
  • fotografie

Proto je vhodné si už při pojištění jízdního kola všechny tyto údaje preventivně zjistit, zapsat a uložit doma do bezpečí.

Zajímavým nástrojem je také Centrální registr jízdních kol (CEREK), kam své kolo můžete zaregistrovat a případně pak označit jako kradené – informace o odcizení se ihned odesílá Policii ČR.

Srovnání cestovního pojištění

Ptáte se nás

Přečtěte si odpovědi na nejčastější otázky.

I v těhotenství si můžete sjednat klasické cestovní pojištění. Pojišťovny vás pojistí nejčastěji do 26. týdne těhotenství, případně do 24. týdne.

Některé pojišťovny po vás můžou chtít i potvrzení od ošetřujícího lékaře o tom, že vám váš stav nebrání v cestě do zahraničí.

Nejbezpečnějším časem pro cestování v těhotenství je období mezi 18. a 24. týdnem

V prvním trimestru vám totiž může dovolenou pokazit nadměrná únava či nevolnost, v tom třetím je zkrátka opatrnost na prvním místě. 

Pečlivě také volte cílovou destinaci –⁠ z hlediska místních teplot i zvýšeného rizika infekcí a onemocnění.

Většina leteckých společností bez problémů přepravuje ženy až do 8. měsíce těhotenství

Cestování letadlem se ale příliš nedoporučuje v prvním trimestru, kdy by mohly změny tlaku zvýšit riziko případného potratu.

U pokročilejšího stádia těhotenství budete k cestovnímu pojištění potřebovat lékařské potvrzení o tom, že je cesta letadlem stále bezpečná. 

Pamatujte na dostatečný pitný režim, udržujte v autě přiměřenou teplotu, dělejte častější zastávky, a pokud jste v pokročilejším stádiu těhotenství, pořiďte si raději také těhotenský bezpečnostní pás.

Především v létě se na silnicích setkáme s vyšším počtem dopravních nehod. Jezděte proto opatrně. 

Nenašli jste odpověď?

Napište nám – a my hned odpovíme.

Poslat zprávu

Na každé koruně záleží. Pomůžeme vám, abyste nemuseli platit ani jednu navíc.

Spojte se s námi
Tel: (+420)
226 289 029

Po–Pá: 9–17 h

© Copyright 2010–2024 Ušetřeno.cz s.r.o.