Při žádosti o hypotéku je nejlepší obejít více bank, abyste mohli vyjednávat

 

Když o hypotéku žádá živnostník i zaměstnanec s podobným příjmem, podnikatel dostane horší podmínky (např. pojištění). Proč? Ptali jsme se mladého páru, který o úvěr na bydlení žádal nedávno.

žádost o hypotékuTlačil mě čas, proto jsem nekoukala na úroky. Při refinancování ale budu hledat výhodnější podmínky, říká Dominika. (Ilustrační foto) 

Pokračujeme v našem seriálu o strastech při schvalování hypotečního úvěru, které nám ze své zkušenosti popsala Dominika (29 let), která o hypotéku na pozemek i na dům žádala se svým manželem loni i letos. Které skutečnosti zlepšily bonitu mladého páru při schvalování úvěru?

Musela jste si kvůli žádosti o hypotéku sjednávat nějaké další finanční produkty?

V první bance to bylo pojištění proti neschopnosti splácet a na úmrtí, i když během schůzek nám hypoteční poradce nabízel i kreditní kartu. Kupodivu to byla podmínka pro získání hypotéky. U druhé banky si určili jako podmínku čerpání hypotéky pouze pojištění.

Jakou dobu fixace jste zvolila a proč?

3 roky, protože kvůli časové tísni jsme souhlasili i s vyšším úrokem, ale po uplynutí této doby fixace chceme hledat výhodnější podmínky jinde a využít možnost refinancování.

Kolik aktuálně ušetříte při refinancování? Chci spočítat

Navíc se chci zbavit relativně vysokých plateb na pojištění k hypotéce, kterou teď máme sjednanou. První rok budeme mít vedení účtu pro čerpání hypotéky zdarma, ale pak už ne a i proto plánuji refinancovat. Na druhou stranu Hypoteční banka nám na rozdíl od první banky dovolila sloučit hypotéku na pozemek i na dům, proto jsme v tu chvíli tolik nehleděli na vyšší úrok, cenu pojištění a další věci. Kdyby nám nevyšli vstříc se sloučením úvěru, tak bychom museli stavbu domu sami financovat, nebo čekat tři roky na konec fixace u hypotéky na pozemek. 

V případě dvou různých hypoték (první na pozemek a druhá na dům) u jedné banky s odlišnými dobami fixace bychom ztratili možnost odejít na konci fixačního období za výhodnějším úrokem k jiné bance. Nikdy bychom totiž nezískali obě hypotéky u různých bankovních domů kvůli zástavnímu právu na pozemek. A neměli jsme možnost ručit něčím jiným než tímto pozemkem.

Zmínili se poradci či bankéři o věcech, které by mohly negativně ovlivnit vaši bonitu žadatelů o hypoteční úvěr? Upozornili vás na to?

Celkem mě překvapilo, že opravdu hodně záleží na výši příjmu žadatele a jeho práci, tedy jestli jde o zaměstnance nebo podnikatele. Můj muž je živnostník s podobným příjmem, ale přesto se vyplatilo udělat ze mě hlavního žadatele o úvěr na bydlení, protože mě banky vnímají jako bonitnějšího klienta, právě kvůli tomu zaměstnaneckému poměru. Kdybychom byli oba podnikatelé, naše situace je podstatně horší.

TIP

Na co si musí dát pozor při žádosti o hypotéku živnostník?

 
 

Samozřejmě při žádosti o hypotéku je důležité nemít dluhy a nebýt zapsaný v úvěrovém registru dlužníků. Prý nám taky pomohlo i vysokoškolské vzdělání a to, že nemáme děti, protože bankéři to vnímají jako další zdroj finančních výdajů.

Pokud si sjednáváte hypotéku u banky, kde máte zřízený také kontokorent, samo o sobě to nevadí, pokud se každý měsíc dostane účet zpátky na nulu. Když máte kontokorent u jiné banky než hypotéku, asi je lepší ho při žádosti o úvěr raději zrušit.

Jak dlouho trvalo čtení všech smluv souvisejících s hypotékou?

Zabralo mi asi 4 až 5 hodin času, abych všechno pochopila. Když jsem něčemu nerozuměla, hned jsem volala svému poradci, aby mi to vysvětlil. Člověk sice nic nezmění, ale musí vědět, co podepisuje, aby si pohlídal například, co všechno musí oznámit bance. Když něco opomenete včas sdělit, přicházejí totiž na řadu smluvní pokuty.

hypotékaPrvní nemovitost na prodej taky hned nekoupíte, tak proč vybrat první banku, jež vám nabídne hypotéku? 

Jakou ideální strategii při žádání o hypotéku byste teď doporučila lidem, kteří se chystají vzít si úvěr na bydlení?

Nejlepší je, když si někdo udělá čas a obejde třeba tři, čtyři banky, aby tam zkusil předběžné schválení hypotéky. Pak si sedne doma a v klidu porovná to, co mu v bankách nabídli. Snáz se mu pak bude i vyjednávat ve vybrané bance, protože řekne: „Podívejte se, jinde mi dali výhodnější pojištění, proč vy mi teď nabízíte horší služby? Vždyť mohu vstát a jít pro hypotéku jinam.“

Hezky v klidu si srovnejte nabídku hypoték Chci porovnat hypotéky

V dalším díle seriálu se podrobněji podíváme na zkušenosti Dominiky s různými hypotečními poradci i s právníky.

 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 12