Hypotéky v květnu 2015: Klesaly úrokové sazby už naposledy?

 

Nové rekordní minimum úroků u hypoték sklouzlo na 2,05 % ročně. Zlí jazykové ale tvrdí, že až budou známa data za červen, uvidíme nepříjemný obrat. Navíc podle nich se růst úrokových sazeb jen tak nezastaví. Opravdu čas levných hypoték končí?

Hypoteční úvěrKonkurenční tlaky mezi bankami mohou držet úroky ještě chvíli při zemi. Dříve či později ale porostou. 

Banky a stavební spořitelny v květnu sjednaly úvěry za více než 20 miliard korun. Meziročně roste trh s úvěry na bydlení o téměř čtvrtinu.

Lidé si půjčují stále víc

V květnu banky sjednaly 9077 hypotečních úvěrů, což je o bezmála 1000 kusů více, než ve stejném období loňského roku. Objem sjednaných úvěrů pak meziročně vzrostl o více než 3 miliardy korun, což představuje zhruba čtvrtinu loňské produkce, takže celková suma sjednaných hypoték vystoupala na nový květnový rekord - 16,5 miliardy korun.

Vývoj průměrné výše hypotékyZdroj: Hypoindex 

Kromě rostoucích počtů a objemů sjednaných hypoték dochází v posledních měsících také k prudkému nárůstu průměrné výše hypotéky. Zatímco loni banky v průměru klientům půjčovaly 1,65 mil. Kč, letos již tento ukazatel vystoupal na 1,82 mil. korun. Nad hranici 1,8 milionu korun se banky dostaly teprve potřetí v historii. Předtím to bylo pouze v prosinci 2014 (1,8 mil. Kč) a prosinci 2007 (1,92 mil. Kč).

Spěchejte pro hypotéku, růst úrokových sazeb na obzoru

Zvyšování hypotečních úrokových sazeb jsme rok a půl nezažili, sazby klesaly nepřetržitě 17 měsíců za sebou. V červnu ale dvě největší banky (Hypoteční banka a Komerční banka) otočily a své hypotéky zdražily.

Splňte si sen o vlastním bydlení s výhodnou hypotékou.Srovnat ceny hypoték

Příčina nárůstu fixních úrokových sazeb je jednoznačná. Nárůst ceny peněz na mezibankovním trhu, ze kterých banky financují své úvěrové aktivity. Proto dříve či později na tento obrat zareagují i další banky a úrokové sazby mírně zvednou.

Národní banka v roli krotitele nebezpečných hypoték

V blízkém časovém horizontu kromě zdražení hypotečních úvěrů dojde pravděpodobně i k omezení jejich dostupnosti. Česká národní banka (ČNB) totiž vydala několik doporučení pro poskytování úvěrů bankami, které se řídí heslem „Každý už na hypotéku nedosáhne.“

Doporučení od ČNB bankám, které nabízejí hypotéky:

  • Prodávat pouze úvěry na bydlení do 90 % hodnoty nemovitosti,
  • Neuzavírat hypotéky na více než 30 let,
  • Omezit financování hypotéky spotřebitelským úvěrem,
  • Jiné podmínky pro zájemce o vlastní bydlení a klienty, co chtějí nemovitost pronajímat.
 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 1