Hypotéky v roce 2014: Lidé si vzali úvěry na bydlení za 144 miliard

 

Jak se proměnil hypoteční trh v roce 2014? Úrokové sazby zažily strmý pád. I proto hypotéky v ČR zaznamenaly druhý nejsilnější rok v historii. Co můžeme na trhu s úvěry na domy a byty čekat v letošním roce?

hypotékyStrmý nárůst úroků hypotečních úvěrů je zatím v nedohlednu. 

Zájemci o vlastní bydlení si na nepřízeň osudu v minulém roce příliš stěžovat nemohli. Úrokové sazby loni nepřetržitě klesaly až na historické minimum 2,44 % a Češi dokázali této příležitosti využít. Hypoteční banka, jednička hypotečního trhu, jim spolu s dalšími bankami poskytly hypoteční úvěry na bydlení dohromady za 144 miliard korun.

Rok 2014 se tak stal druhým nejsilnějším rokem v historii českého hypotečního trhu. Rekord zatím drží rok 2013, kdy se prodaly hypotéky celkem za 150 miliard korun.

vývoj objemu hypotékZdroj: Odhad Hypoteční banky k objemu tržní produkce hypotečních úvěrů v roce 2014 dle oficiální metodiky MMR. 

Průměrná úroková sazba klesla o více než 3 p. b.

Zatímco v lednu 2014 šla hypotéka pořídit průměrně s úrokovou sazbou 5,54 %, na konci roku už hypoteční úvěry zlevnily díky poklesu o 3,14 procentních bodů (p. b.) na 2,44 %. Oproti srpnu 2008, kdy byly úrokové sazby na nejvyšší úrovni za posledních deset let (5,82 %), se jedná o více než poloviční propad.

vývoj úroků hypoték 

Také rok 2015 bude přát levným hypotékám

Na světovém trhu aktuálně přispívá k poklesu hladiny cen zejména levná ropa. Evropská centrální banka (ECB) proti nízké inflaci bojuje stanovováním základní úrokové sazby na rekordně nízkých hodnotách.

Splňte si sen o vlastním bydlení s výhodnou hypotékou.Srovnat ceny hypoték

Právě od této sazby odvozují úroky pro poskytované úvěry ostatní banky. Nevypadá to, že by v blízké budoucnosti chtěla ECB tyto sazby zvyšovat, proto se zřejmě nemusíme bát ani brzkého nárůstu úroků u hypotečních úvěrů.

"V roce 2015 očekáváme obdobný vývoj jako v předchozích dvou letech. Objem uzavřených hypotečních úvěrů bude oproti předchozím letům nadstandardní, což bude motivováno hlavně příznivými úrokovými sazbami, dokončovanými developerskými projekty ve velkých městech i pokračujícím zájmem klientů řešit své bydlení.”

- Jan Sadil, generální ředitel Hypoteční banky
 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 2