Refinancovat - ano či ne?

 

Blíží se konec fixace Vaší hypotéky a Vy teď přemýšlíte, jak nejlépe a hlavně nejvýhodněji pokračovat ve financování Vašeho úvěru? Je vhodné v takové situaci zvažovat refinancování hypotéky?

kalkulačka Refinancování úvěru funguje tak, že Váš úvěr s nevýhodným úrokem doplatíte novým úvěrem s výhodnějším úrokem. Obvykle se tento postup uplatňuje u dlouhodobých úvěrů jako jsou hypotéky. Hypotéky mají úrokovou sazbu obvykle fixovanou na určitou dobu a po této době se může výše úroku na jejich hypotéce změnit. V takové chvíli je ale na trhu mnohdy několik možností, jak pokračovat ve splácení výhodněji. Refinancování zpravidla provádí jiná banka než ta, u které jste si hypotéku zřídili.

Vyplatí se refinancovat?

 

Refinancovat hypotéku je poměrně zdlouhavý proces a banky rády využívají toho, že Vám oznámí blížící se konec fixace pozdě a Vy tak nestihnete refinancování vyřídit. Zajímejte se proto o možnosti refinancování s dostatečným předstihem.

 

Záleží samozřejmě na tom, jakou hypotéku čerpáte. Může se stát, že jako dobrý klient dostanete dostatečně výhodnou nabídku od Vaší stávající banky a refinancování tak nebude dávat smysl. Ve většině případů, obzvlášť u hypoték s původně velmi nízkým úrokem se po skončení fixace najde na trhu banka, která nabídne výhodnější refinancování než při pokračování hypotéky u stávající banky. Obecně se tedy dá říci, že refinancování se vyplatí. Navíc za předpokladu, že si předem připravíte nabídky od různých bank a předložíte je stávající bance dostatečně dlouho před koncem fixace. Banka pochopí, že máte dost času vybrat výhodné refinancování a raději Vám nabídne obdobnou nabídku, jelikož nechce přijít o platícího zákazníka.

"Refinancování hypoték je podobně jako konsolidace úvěrů produkt, který by měli lidé používat co možná nejvíce. Poměrně jednoduše tak dosáhnou na velmi výhodné možnosti dalšího splácení a maximálně zefektivní své hospodaření. Úspory, které tyto produkty přinášejí běžným domácnostem jsou často v řádu stovek tisíc a to už není zanedbatelné číslo snad pro nikoho. Líbí se mi, že se obecné povědomí o možnostech refinancování dlouhodobě zlepšuje a věřím, že bude i nadále."

- Dominik Nerušil, redaktor ekonomického magazínu
 
 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 1