Často kladené dotazy

 

Chcete si snížit náklady na hypotéku a nevíte, co obnáší možnost refinancování? Připravili jsme pro Vás odpovědi na nejčastěji kladené otázky spojené s refinancováním hypoték.

 

1. Co je to refinancování?

Refinancování hypotéky je vlastně splacení stávající hypotéky hypotékou novou. Část peněz bývá v takové situaci už splacena, a je proto možné dosáhnout na výhodnější úroky u nové hypotéky a zároveň třeba upravit podmínky splácení jako je doba splatnosti a výše měsíční splátky.

2. Co je to fixace?

Fixace hypotéky je období, po kterém Vám banka nebo finanční instituce garantuje podmínky hypotéky a to především výši úroku. Většina bank láká nové klienty na výhodný úrok po dobu fixace a po skončení této doby upraví podmínky hypotéky v neprospěch klienta. K období skončení fixace je možné dohodnout s bankou možnosti refinancovaní, částečného splacení nebo úplného doplacení čerpaného úvěru.

3. Proč refinancovat?

Refinancování je ideální způsob, jak udržovat úroky a podmínky hypotéky co možná nejvýhodnější po celou dobu splácení hypotéky. Většina bank Vám nabídne velmi výhodné podmínky hypotéky, ale jen po omezenou dobu (dobu fixace). Po skončení této doby pak často úrok výrazně zvýší. V tomto období je ale obvykle možné doplatit část popřípadě celou hypotéku za zvýhodněných podmínek. A právě toho se dá využít k refinancování. Svoji stávající hypotéku výhodně splatíte penězi z výhodnější refinancované hypotéky a ušetříte na úrocích za další roky hypotéky.

4. Kdy je vhodné refinancovat?

Refinancovat hypotéku je nejlepší v období, kdy je možné stávající hypotéku jednorázově splatit bez poplatků za předčasné splacení. To bývá obvykle měsíc před koncem období fixace. Najít si vhodnou banku pro refinancování je tedy vhodné podstatně dřív, protože schválení refinancování nějakou dobu zabere. Nechte si udělat nabídku od několika bank a předložte je Vaší současné bance ve chvíli, kdy Vám dá možnost hypotéku splatit. Pravděpodobně se pokusí nabídkám konkurovat, a Vy tak nebudete mít důvod k refinancování přistoupit. Refinancovat se samozřejmě dá i v období fixace, ale kvůli vysokým sankcím za předčasné splacení je vhodné počkat a refinancovat v dobu, kdy je to nejvýhodnější.

5. Kolik stojí refinancování?

To záleží na okolnostech konkrétní situace. Poplatek za refinancování hypotéky bývá většinou výrazně nižší než za novou hypotéku. Pokud se navíc vyhnete poplatkům za předčasné splacení hypotéky například splacením v období před koncem fixace, nemusí Vás refinancování stát skoro nic. Naopak refinancováním výrazně ušetříte, jestliže Vám dá nová banka dostatečně výhodný úrok.

6. Co je možné refinancovat?

Refinancují se nejčastěji hypotéky v době končící fixace. Jiné spotřebitelské úvěry je také možné refinancovat, ale obvykle se k tomu používá spíše produkt nazývaný konsolidace. Konsolidace je splacení více spotřebitelských úvěrů najednou a následné splácení jednoho jediného s výhodným úrokem. To je vhodné především u nevýhodných úvěrů z kreditních karet či kontokorentů.

7. Jaký je rozdíl mezi refinancováním a konsolidací?

Rozdíl mezi konsolidací a refinancováním úvěrů je minimální. Konsolidace je de facto refinancování více úvěrů úvěrem jedním. Refinancování se obvykle používá k dosažení lepších podmínek u hypotéky, zatímco konsolidace se využívá u spotřebitelských úvěrů, ať už bankovních, nebankovních, kontokorentních či z kreditních karet.

 
 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 2