Rychlá půjčka jako rychlý sešup dolů

 

Pro někoho je při výběru půjčky důležitý poskytovatel, pro někoho úroky a pro někoho rychlost vyřízení. Čas jsou koneckonců peníze. Proto se někteří lidé zajímají o skutečně rychlé půjčky. Co je pro někoho rychlovka, může jinému připadat jako půl století. Na internetu najdete nabídky rychlých i „rychlých“ půjček. Jak se zorientovat v nekonečném seznamu rychlých půjček? 

rychlá půjčka 

Káťa je na tom špatně. Před třemi dny jí po dlouhé nemoci zemřel otec. K tomu navíc pes, miláček celé rodiny, minulou noc utekl. Dnes ráno se sice vrátil, ale na levou přední kulhá. U veterináře jí dali na výběr. Buď nohu amputují, nebo bude muset pejsek na operaci, kde odhadovaná cena se vším všudy dosahuje až 20 tisíc. Zatímco v čekárně vymýšlí, kde takové peníze rychle vzít, jí volá mladší sestra. Je potřeba zaplatit pohřeb, na kterém rozhodně šetřit nemůžou. Když se Káťa celá unavená a ztrápená vrátila domů, zjistila, že prasklo potrubí a celý dům je pod vodou. 

Stává se to. Většinou právě všechno najednou. Člověk potřebuje peníze a před půl hodinou bylo pozdě. Co v takové situaci dělat? Vygooglujete si „potřebuju peníze hned“ a okamžitě na vás vyskočí miliony rychlých nebankovních půjček. V nouzových situacích se člověk často dostane do maléru, protože klikne na první odkaz a rovnou se bezmyšlenkovitě zadluží. Je to pochopitelné, ve stresu chce člověk mít hlavně tu krizi konečně za sebou. Co když má ale katastrofa teprve přijít?

Není rychlá jako rychlá

 

Úvěruschopnost

Pro banky a solidní nebankovní instituce je hlavní si zkontrolovat bonitu žadatele o půjčku. Je to ochrana pro ně i pro klienta, jelikož by ho neuvážený úvěr mohl dostat do finanční tísně.

 

Vybrat si bleskovou půjčku a skutečně mít peníze rychle na účtu, je tak trochu umění. Mnoho institucí, totiž nabízí „rychlý“ úvěr, ale ve skutečnosti je řeč o několika dnech. Je nutné ověřit si úvěruschopnost klienta, což znamená zkontrolovat příjmy a zápis v registru dlužníků. Tolik času si ovšem někteří nemohou prostě dovolit.

Co když máte rozhodnout, že bude váš miláček běhat po třech, jenom protože prostě nemáte peníze? Co když chcete zařídit důstojné rozloučení s člověkem, který pro vás znamenal celý svět, jenže obřad stojí jako dva vaše platy?  

Existují bankovní i nebankovní rychlé půjčky a v mnohém se liší. Bankovních je na trhu málo a v rámci bank se skutečně o rychlé půjčky jedná, ale pokud chcete mít peníze třeba do hodiny, tak pořídíte až u nebankovky. A vybrat si v nekonečném množství téměř identických nabídek je skoro nadlidský úkol. Člověku, kterého tlačí čas a nikdy dřív se s půjčkou nesetkal, může stránka nabízející úvěry připomínat španělskou vesnici. Udělá pak snadno neuvážené rozhodnutí, co ho bude pronásledovat klidně i několik dalších let.

Ať toho nelitujete

Káťa si sáhla na dno. Musela řešit opraváře, zjistit, jaké jsou škody a vyřešit pojistku. Do toho zajet za maminkou a zaplatit obřad. Navíc ještě rozhodnout, jak to udělat s pejskem, zda mu nechat packu skutečně amputovat či ho nechat podstoupit nákladnou operaci. Ze zoufalství si našla na internetu, kde ihned přijít k penězům a vzala si první rychlou půjčku, co našla. Okamžitě díky tomu vyřešila finanční stránku všech svých problémů a mohla se věnovat rodině, která ji potřebovala nejvíc.

Vždy si ověřte, zda máte o půjčce všechny informace. Jen pár minut navíc v momentě, kdy si úvěr vybíráte, může ušetřit měsíce trápení.

Hodně rychlých půjček sází na to, že si nezkontroluje klient všechny údaje, jelikož na to prostě nemá čas a sílu. Do své online kalkulačky pak klidně neuvedou úrok, výši měsíční splátky nebo tak důležité RPSN. Člověk pak vůbec netuší, kolik přeplatí, zda je úvěr skutečně výhodný či jestli ho vůbec dokáže splácet. Pokud si tedy půjčky nesrovná, zadělává si na pořádný průšvih.

Jak na rychlou půjčku?

 

Vždy si nebankovní půjčku rozmyslete. Skutečně ji potřebujete? Nemůžete si půjčit od známých, nechat si proplatit část mzdy předem či si vzít bankovní úvěr? Pokud si skutečně musíte půjčit, prohlédněte si nejdříve spolehlivé srovnání půjček.

 

Při čerpání jakékoliv půjčky je důležité dávat si pozor, k čemu se zavazujete. Co se týče rychlých úvěrů u nebankovních institucí, platí toto pravidlo desetinásobně. 

  • Neplaťte poplatky předem. Pokud po vás instituce žádá vysokou platbu předem, je to nadmíru podezřelé a mohlo by se stát, že si od vás peníze vezmou a následně půjčku zamítnou. O peníze tak přijdete.

  • Nízká úroková míra? Nenechte se nachytat. V některých smlouvách je doba nízkého úroku omezena třeba na rok, další měsíce už si může instituce nastavit úrok, jak se jí zachce.

  • Sankce, sankce, sankce. Zkontrolujte si, jak vysoké jsou pokuty za pozdní či předčasné splácení.

  • Smlouvu si důkladně přečtěte. Tohle nejsou „terms and conditions“. Takové to, co na vás vyskočí, když instalujete novou aplikaci, a vy to bezmyšlenkovitě odsouhlasíte. Tolik času to zase nezabere. Naopak vám to pravděpodobně hodně času a trápení zachrání. I když se to moc rychlých půjček netýká, dávejte si obzvlášť pozor, pokud vám poskytovatel nechce předložit smlouvu s dostatečným předstihem k prostudování.

  • RPSN. Větší jak 20 %? Větší jak 50 %? Rychle pryč. Zjistěte si, kolik skutečně zaplatíte za celou půjčku. 

  • Zapomeňte na soukromé investory. Většinou jen investujete do jejich nového auta.

  • Jste schopni splácet? Nechcete zatížit rodinný rozpočet příliš vysokou měsíční splátkou.

Káťa si po týdnu konečně oddechla. Vše bylo vyřešené. Pes sice vráží do nábytku plastovým kornoutem, co má kolem krku, ale už opatrně chodí po všech čtyřech. Vypjatých několik dní měla za sebou. Teprve teď si sedla a pročetla všechny podmínky rychlé nebankovní půjčky. V tu ránu si uvědomila, že ve stresu bude ještě hodně dlouho. Měsíční splátky se jí nevejdou do rozpočtu a ve finále zaplatí téměř jednou tolik. Stačilo, aby si pořádně přečetla podmínky a srovnala si včas půjčky. Mohla si mnohem lépe půjčit u své banky. Naštěstí vzala rozum do hrsti a došla za finančním poradcem, který jí doporučil úvěr refinancovat.

 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 3