Srovnání hypoték: Víte, jak vybrat tu pravou?

 

Hypoték je na trhu celá řada. Vybrat tu pravou, to není záležitost několika minut. Vždyť ji bude člověk splácet i třicet let. Na jaké parametry je dobré se při srovnání hypoték dívat?

Otevřete dveře vlastnímu bydlení. 

Ještě než začnete mapovat terén a porovnávat nabídky bank, musíte si ujasnit, jaký je vlastně účel hypotéky. Je totiž rozdíl, jestli si chcete koupit malý byt, nebo přímo stavět dvojdomek. Banky vám taky nabízí rozdílné podmínky, pokud si chcete pořídit bydlení do osobního vlastnictví, či máte zájem o družstevní byt.

Ať už ale sáhnete po úvěru z jakéhokoliv důvodu, mějte na paměti, že srovnání hypoték před podpisem je naprosto klíčové proto, abyste v budoucnu nemuseli svého výběru litovat.

Srovnání hypoték vybraných bank

banka roční úrok od výše hypotéky doba splatnosti doba fixace poplatek
za sjednání
poplatek
za vedení
Česká spořitelna 1,85 % až 100% LTV 5 - 30 let 1 - 5 let, 10 let zdarma zdarma
Equa bank 1,99 % až 100% LTV 5 - 35 let 1, 3, 5 let zdarma zdarma
GE Money Bank 2,04 % až 90% LTV 5 - 30 let 1, 3, 5, 10 let zdarma zdarma
Hypoteční banka 1,99 % až 100% LTV 5 - 40 let 3, 5, 7 let zdarma zdarma
Komerční banka hypotéka 2,09 % až 100% LTV 5 - 30 let 1 - 10 let, 15 let 2 900 Kč zdarma
mBank 1,69 % až 100% LTV 1 - 40 let 1 - 5 let zdarma zdarma
Raiffeisenbank 2,19 % až 100% LTV 5 - 30 let 1 - 7 let, 10, 15 let 9 000 Kč zdarma
Sberbank 1,99 % až 100% LTV 5 - 30 let 1, 3, 5, 10 let 1 Kč zdarma
UniCredit Bank 1,69 % až 100% LTV 5 - 30 let 1 - 20 let zdarma zdarma
Wüstenrot 1,84 % až 80% LTV 5 - 30 let 1, 2, 3, 5, 10 let zdarma zdarma

LTV lze volně přeložit jako částka k zapůjčení. Vyjadřuje poměr mezi zapůjčenou částkou a odhadní cenou nemovitosti.

AKTUÁLNĚ: Které banky nabízí výhodný úrok?Přejít do srovnání

Co při výběru hypotéky sledovat?

Výpočet hypotéky za vás zvládne hypoteční kalkulačka. Než ale zvolíte banku, která vám splní sen o vlastním bydlení, dívejte se na následující parametry.

Úroková sazba

Úroková sazba je první informace, které si při srovnání hypoték všímáme. Je to navíc jeden z mála parametrů, které lze mezi bankami relativně snadno porovnávat. Berte to jako základní kritérium, od kterého se lze odpíchnout. Nejlépe uděláte, když si vytipujete hypotéky s nízkými sazbami a začnete se pídit i po dalších parametrech, které také hrají důležitou roli. Snadno tak zjistíte, o jak výhodnou nabídku se jedná.

Úroková sazba momentálně kulminuje okolo 2 % ročně. Nízká je například hypotéka od mBank či UniCredit Bank (shodně 1,69 % p.a.). Některé banky navíc nabízí zajímavé slevy, které úrok umí snížit.

Roční procentní sazba nákladů (RPSN)

Ještě větší roli než úrok hraje RPSN. Tato sazba určuje, kolik za hypotéku zaplatíte a započítávají se do ní všechny poplatky. Bývá pro každou smlouvu velice individuální a v některých případech ani nemusí být ze zákona uvedena. Odvíjí se od půjčené částky, doby splatnosti i délky fixace úrokové sazby.

Doba splatnosti

Doba splatnosti je klíčový údaj pro určení splátky. V případě, že plánujete splatit hypotéku co nejdříve, splátky se vám navýší. Nechcete-li mít každý měsíc vysoký závazek vůči vaší bance, vyberte si hypotéku s dlouhou dobou splatnosti. V takovém případě za nižší splátku však zaplatíte více na úrocích.

Většina bank nabízí hypoteční úvěr na 5 až 30 let. V ojedinělých případech lze vybrat i 40letou dobu splatnosti. Nabízí ji kromě Hypoteční banky třeba i mBank. Ta navíc nabízí dolní hranici již od 1 roku.

doba splácení hypotéky5, 10 či 30 let. Jak dlouho chcete splácet, si určíte sami. 

Doba fixace

Doba fixace úroku vám určí, jak dlouho zůstane výše úroku nezměněna. Můžete si ji zafixovat třeba na rok, či  třeba 15 let. Na kratší dobu se fixace vyplatí ve chvíli, kdy očekáváte v nejbližších letech více peněz, či se předpokládá pokles úroků. Na delší dobu se vyplatí fixovat v situaci, kdy neočekáváte v nejbližších letech vyšší příjem, nebo se úroková sazba pohybuje na nízké hladině a byla by škoda o ni přijít.

Nejběžnější doba fixace se pohybuje na rok, tři, pět či deset let. Pokud chcete mít jistotu stabilních splátek, je pro vás vhodná hypotéka od UniCredit Bank. Nabízí fixaci i na 20 let.

Poplatky a sankce

Kromě úroků jsou pochopitelně důležité i poplatky. Prostudujte si, kolik si banka účtuje za sjednání a vedení hypotéky. Také nezapomeňte na to pročíst ujednání v podobě smluvních pokut a sankcí za pozdní splátku či předčasné splacení hypotéky. Důležité je i vědět, zda je možné po uplynutí doby fixace hypotéku refinancovat a na kolik vás vyjde, když se pro tento krok rozhodnete dříve. U většiny bank je například poplatek za sjednání a předčasné splacení zdarma.

TIP

Zajímejte se i o podmínky získání hypotéky

Některé banky jsou benevolentní, jiné požadují otevření a aktivní využívání osobního účtu, který je zpoplatněný. Jiná banka může chtít ocenit nemovitost vlastním (draze zpoplatněným) znalcem, další požaduje vlastní finanční zdroje pro získání nejnižšího úroku. I toto hraje roli.
 

Služby banky

Pomoci rozhodnout vám mohou i různé dodatečné služby banky, které vám poskytne za zvýhodněnou cenu či nejlépe zdarma. Některé z nich za vás dokážou zajistit výpis z katastru nemovitostí, doporučit odhadce ceny nemovitosti a vyřešit i další věci, díky kterým nemusíte obíhat úřady. Například hypotéka od České spořitelny nabízí odhad nemovitosti zdarma. Běžně může vyjít až na 6 000 Kč.

 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 8