Lyžařská sezóna 2016: Zapomenuté pojištění se může v zahraničí krutě vymstít

 

Patříte mezi fanoušky lyžování, jízdy na snowboardu či běžkách? Vyrážíte si pravidelně zalyžovat za hranice České republiky – do Alp nebo třeba do slovenských Tater? Hlavní věc, kterou byste před cestou za zasněženými sjezdovkami neměli v žádném případě podcenit, je sjednání cestovního pojištění.

Zasněžené vrcholky Alp.Do Alp každoročně vyrážejí tisíce českých lyžařů. 

Lyžařská sezóna je v plném proudu. Stále více Čechů, ať už preferují jízdu na lyžích nebo snowboardu, vyráží za sportovním vyžitím do zahraničních lyžařských středisek. Pokud se do Rakouska, Francie, Itálie či na sousední Slovensko chystáte i vy, rozhodně byste před cestou do zasněžených Alp nebo Tater neměli zapomenout na cestovní pojištění. Správná pojistka vám v případě úrazu či jiného karambolu (nejen) na sjezdovce může ušetřit i statisíce korun.

I výborný lyžař se někdy utne

Možná se na horských svazích proháníte od dětství, a proto se právem považujete za vynikajícího lyžaře či snowboardistu. To ovšem neznamená, že byste neměli myslet na zadní vrátka. Nepříjemné nehody, které navíc může zavinit někdo jiný, se nevyhýbají ani profesionálním jezdcům. A navíc – během zimní sezóny chodí příslovečné neštěstí po horách i po lidech. Bezpečnostní helmu přeci také nenecháte doma, tak proč zapomínat na pojištění. Pokud se na horách věnujete některému z extrémnějších sportů, pak pro vás tato poučka platí dvojnásob.

Nespoléhejte pouze na kartičku pojišťovny

Říkáte si, že vám pojištění po dobu zahraničního výletu zajistí modrý Evropský průkaz zdravotního pojištění? To není tak úplně pravda, přestože průkaz platí v rámci celé Evropské unie. Sice díky němu získáte nárok na lékařské ošetření, ale pouze v zařízení zřizovaném státem

 
 

 

S pravidly cestovního pojištění se neslučuje požívání alkoholu (či jiných návykových látek). Pokud byste k úrazu přišli pod vlivem, pak pojišťovna může významně zkrátit sjednané plnění.

 

A to může být velký problém, neboť v horských oblastech na státní zdravotnické zařízení skutečně nenarazíte na každém kroku. Kliniky jsou naopak ve většině případů soukromé, a proto se případné ošetření může nepříjemně prodražit. V mnoha státech navíc zaplatíte vysokou spoluúčast i ve státní nemocnici. Veřejné zdravotní pojištění navíc nehradí třeba náklady na letecký transport ze sjezdovky, zásah horské služby či převoz zpátky Česka.

Podobně problematické je spoléhat se pouze na cestovní pojištění na kreditní kartě, pro nějž je typický limitovaný rozsah pojistného plnění. 

Kalkulačka cestovního pojištění onlineSjednat cestovní pojištění

Minimální investice se maximálně vyplatí

Cestovní pojištění vám může ušetřit velké trápení.Nenechte si pobyt na horách ničím zkazit. Doporučený limit plnění léčebných výloh se pohybuje kolem 1,5 až 2 milionů korun. V případě, že byste se na horách skutečně utrpěli vážnější úraz, pak tato pojistka pokryje náklady na operaci, hospitalizaci, zdravotnický materiál, léky či transport do lékařského zařízení a později i návrat do České republiky. 

Cestovní pojištění vás vyjde na několik desetikorun denně, ale v případě nouze vám vydatně pomůže, proto se na něm rozhodně nevyplácí šetřit. Někteří lidé se také vymlouvají na nedostatek času, který jim jim zabránil si pojištění osobně vyřídit. Ovšem v době, kdy si můžete pojistku vyřídit během pár minut online, tanto argument neobstojí. Pojištění si tak můžete sjednat třeba i prostřednictvím chytrého telefonu, pokud si vzpomenete na poslední chvíli.

Vedle pojištění léčebných výloh byste neměli zapomenout také na pojištění odpovědnosti. Pojistku, která někdy bývá označována jako sportovní připojištění, najdete v běžné nabídce většiny pojišťoven. Její plnění využijete například v případě, pokud by se vám nešťastnou náhodou podařilo srazit některého z dalších lidí na sjezdovce.

 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 5