Kolik utratí česká rodina na dovolené? Kvůli úsporám si často sama vaří

 

Na dovolenou letos pojedou nebo už si ji užily tři čtvrtiny Čechů. Většina se chystá na jeden až dva týdny s ubytování v hotelu. Průměrná česká rodina za dovolenou zaplatí 16 tisíc korun. Více než polovina lidí ale na dovolené cíleně šetří. Skoro třetina Čechů si například sama vaří. Čtvrtina spoléhá na levnější last minute zájezdy.

dovolená v horáchČeši nejvíce sní o cestě do Spojených států, Karibiku, na Maledivy nebo Nový Zéland. 

Podle průzkumu ING Bank dvě třetiny obyvatel České republiky zamíří strávit dovolenou do zahraničí, jedna třetina bude cestovat po českých luzích a hájích. Tuzemská dovolená vyjde českou rodinu v průměru mnohem levněji. Za dovolenou v Evropě průměrně zaplatí Češi 19 000 Kč, pobyt v tuzemsku vyjde rodinu průměrně na 9 000 Kč. Koho lákají dálky mimo starý kontinent, ten s rodinou utratí kolem 37 500 Kč.

20 % českých turistů míří do Chorvatska

Asi není překvapením, že chorvatské pobřeží bude přes léto v obležení českých turistů. Chorvatským plážím nebo horám dá přednost pětina Čechů, kteří letos nezůstanou bez dovolené. To je více než celkový počet lidí, kteří se rozhodli navštívit Itálii, Francii, Španělsko nebo Řecko dohromady. Více než polovina Čechů (55 %) se těší na dovolenou strávenou u moře nebo u vody. Menší část českých cestovatelů (14 %) touží po aktivně strávené dovolené na kole, lodi nebo pěší turistikou.

Cestujte v klidu a pohodě s cestovním pojištěním Porovnat ceny

Nejvíce utratí rodina za ubytování, průměrně 5 tisíc

Více než polovina Čechů si musí na dovolenou šetřit. Jedna čtvrtina občanů si na letní radovánky střádá skoro 6 měsíců, další čtvrtině to trvá dokonce více než půl roku až rok. Pouze 3 % spoluobčanů se letos plánují kvůli dovolené zadlužit. 

Jen 14 % Čechů si dovolí na dovolené se pořádně rozšoupnout, zato zbývajících 86 % i během dovolené šetří, kde se dá. Necelá třetina (32 %) rodin si sama vaří, čtvrtina se snaží v zahraničí při namístě moc neutrácet. Čtvrtina dotázaných v průzkumu šetří výběrem levnějšího ubytování nebo nákupem zájezdů na poslední chvíli. Nejvíce peněz z rozpočtu na dovolenou spolkne ubytování. Na druhém místě následují účty za jídlo a ostatní výdaje. Náklady na cestovní pojištění a možná připojištění se často pohybují pouze v desetikorunách za den.

Celkové výdaje za hlavní dovolenouCelkové výdaje za hlavní dovolenou, Zdroj: anketa ING Bank  

 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 3