SERIÁL 4. díl: Jeďte tam, kam vás srdce táhne, za pár korun a třeba i zadarmo

 

O travel hackingu a lowcost cestování by se dala napsat celá kniha, hotová bichle a možná dokonce vícedílná. Námětů se nabízí přímo nekonečně mnoho. My jsme se dnes zaměřili na dobrodružné cesty stopem, jejich výhody i nevýhody. Připravili si pár tipů na destinace, které se vyplatí navštívit a nakonec se přesunuli zpět z exotických a dalekých destinací do českých luhů a hájů. Protože i u nás je přeci krásně. 

cestování stopem 

Co láká cestovatele na výletech na vlastní pěst? Tajuplné volání, vůně dálek a především nevědomost, co se skrývá tam někde za obzorem. Nějaké to strádání, hlad, nejistota, kam večer složí hlavu, to vše je jen kořením, které přidává celé cestě na chuti. Vezměte si takovou situaci, jistě ji důvěrně znáte, kdy pospícháte, vlastně skoro běžíte davem, a najednou se vám otevře kufr. A co teprve když se vám otevře hlava. Nebo spíše mysl. A najednou jste otevření všemu, co vám osud podstrčí do cesty. Třeba vám někdo pomůže naskládat všechny ty rozkutálené věci zpátky do kufru a budou z vás kamarádi na celý život. Nikdy nevíte. Jaká bude vaše cesta?

Stopem kolem světa: Chyťte si auto, koně nebo třeba velblouda 

Odmalička nám vštěpovali do hlavy: „K cizím lidem do auta nesedej a od nikoho neznámého si nic neber.“ Většina z nás si tyto rodičovské rady vzala k srci a má je tam zakořeněné doteď. I proto možná nejsme tolik otevření dobrodružství. Jen málokdo má „koule“ na to, sbalit krosnu, hodit ji na záda, stoupnout si s velkou papírovou cedulí k silnici a čekat, koho a co mu osud přivane do cesty. A je to škoda. Svoboda zdviženého palce je naprosto nenahraditelná. To nám potvrdil i Petr Novák, vášnivý cestovatel a spoluautor Travel Bible.

citace 

„Pokud člověk nemá moc peněz, je stop nejlepší forma cestování. Určitě bych ji doporučil všem. Klidně jen na zkoušku. Je to navíc nejzábavnější forma cestování. Začínal jsem stejně, stopováním po Čechách a pak po Evropě. Dokonce jsme po cestě na chatu s partou kamarádů vystoupili z vlaku a rozhodli se dokončit cestu stopem. Soutěžili jsme, kdo z nás dojede do cíle jako první.“

Stopování je zkrátka nepřeberné množství zajímavých zážitků, nečekaných situací a také poznávání nových lidí. Nikdy nevíte, co vás potká. O tom by mohl povídat například Slávek Král, který je na cestách střídavě už 5 let. Za tu dobu projezdil přes 100 000 km v 50 zemích světa a 21 státech. Pokud vás cestování stopem opravdu bere, nenechte si ujít jednu v z jeho přednášek. Termíny najdete vypsané na blogu. 

citace „V Nikaragui jsem třeba stopl koně, v Bolívii na poušti zase ambulanci. Nikdy nevíš, kdo a kde zastaví.“

Je třeba se ale připravit na to, že stopování není jen samá duha a jednorožci. Někdy se stane, že budete stát u silnice dlouhé hodiny a nikdo vám nezastaví. Mezi destinace, se kterými nemají ani pravidelní stopaři dobré zkušenosti, patří například Mongolsko, Itálie, Španělsko, Portugalsko, Brazílie a Argentina. S problémy se můžete potýkat také v USA. Začínajícím nebo ne příliš ostříleným stopařům nedoporučujeme ani Sinajský poloostrov, kde probíhají velmi přísné kontroly. S tím má bohaté zkušenosti zase Pavel Klega, třicetiletý cestovatel z Hlučína, který doposud navštívil 23 států, stopl 290 aut a urazil 22 596 km.

citace „Největší mazec je momentálně Sinajský poloostrov. Není to tím, že by nejezdila auta, nebo řidiči nebrali – problém jsou vojenské čekpointy, kde vás pokaždé vysvlečou z kůže, než vás pustí dál. Doporučuji vyzkoušet, ale pouze těm odolnějším kouskům.“

Naopak ráj stopařů je například Rakousko, Německo, Polsko, Francie, Island, Nový Zéland a Tasmánie. 

citace „Skvěle se stopuje také v Izraeli. Tam vám zastaví i 80letá babička uprostřed noci. Potom určitě Irán, Gruzie nebo Arménie. Ale více než o zemích to je o tom, kde a kdy jste zrovna stáli a kdo jel okolo.“

tip Chystáte se na dobrodružný výlet stopem? Přečtěte si rady a tipy ostatních stopařů na Hichwiki. Lepší stránka pro milovníky cestování se zdviženým palcem snad neexistuje.
cestování autem   

Na co si dát při stopování pozor?

Pravděpobnost, že při stopování nasednete do auta zrovna masovému vrahovi, je asi stejná jako, že vás cestou do práce srazí autobus. Přesto je dobré dodržovat alespoň nějaké bezpečnostní pravidla a předejít tak nepříjemným situacím, které vám zkazí celou cestu. Především vždy dejte na svůj instinkt. Pokud vás hlodá červíček v hlavě a říká, že do toho auta nemáte nastupovat, nenastupujte. Stejně tak, pokud už jste uvnitř auta / kamionu / traktoru nebo čehokoliv, co si zrovna stopnete, a necítíte se tam dobře, nechte si zastavit a vystupte. A nikdy nezavírejte dveře dřív, než si vyndáte batoh z kufru. 

tip TIP od stopařů: Nejlépe se stopuje ve dvou v kombinaci kluk + holka. Dva kluci spolu to mají většinou hodně těžké. Pokud cestujete jen v dívčí partě, musíte být zase hodně obezřetné.

Mezi další věc, kterou se vyplatí dodržovat, je mít s sebou vždy alespoň nějaké jídlo a pití. Nikdy totiž nevíte, jak dlouho někde zůstanete trčet a okurka a láhev vody mohou být vaší záchranou. 12 základních potravin, které je dobré zabalit s sebou do batohu, vám představí Pavel Klega.  

Cestování, autem, vlakem či autobusem + zajímavé destinace

V druhém díle našeho seriálu jsme se zaměřili na hledání levných letenek. Honzy jsme se ale zeptali i na jiné druhy dopravy. Myslí si, že autem, autobusem či vlakem může někdy vyjít levněji? Má s takovým druhem cestování zkušenosti?

citace „Určitě, pokud pojedete na dovču do Chorvatska nebo na sever Itálie, proč nejet autem nebo autobusem. Stejně tak pokud si chcete projet nějakou bližší oblast, bude se auto hodit. Poslední dobou se začaly v autobusové i vlakové dopravě objevovat podobně zajímavé akce jako u letenek, takže proč ne.“

Zeptali jsme se ho také, jestli má nějaký tip na skvělou destinaci. My Češi často jezdíme do Chorvatska, které už ovšem není jedno z nejlevnějších, jak tomu dříve bývalo. Kterou zemi by Honza doporučil místo Chorvatska, ale v rámci stejného budgetu?

citace „Já bych řekl, že Chorvatsko je stále jedno z nejlevnějších. Viděl bych za tím jen ekonomický vývoj, který je jak v Chorvatsku, tak všude jinde, my si jen nechceme zvykat na to, že ty ceny potom zákonitě rostou, i když jsou pro nás stále stejně nebo dokonce lépe dosažitelné. Jinak zajímavý cíl aktuálně vidím v méně známých destinacích na Balkáně nebo třeba v Rumunsku, klasikou na letní válení na pláži je pak také sever Itálie, kde jsou ceny velmi solidní.“

A jaká je podle Honzy nejlepší destinace na dovolenou v rámci budgetu 20 000 Kč na osobu?

citace „To je pro každého jiné. Za 20 000 Kč můžete jet na týden do Dubaje, klidně i dál do JV Asie nebo třeba do Ameriky, ale budete se muset omezovat. Na druhou stranu můžete za poloviční cenu koupit slušný zájezd do Řecka nebo Španělska a užít si to v destinaci podle svých představ. Já bych volil druhou variantu.“

Za zážitky a přírodními krásami nemusíte jezdit na druhý konec světa

Jezdit po světě a poznávat jeho krásy je snem skoro každého z nás. Přitom vlastně ještě pořádně neznáme svůj domov. Pole, louky, lesy, jezera, potůčky, hrady, zámky, naše země má hodně co nabídnout. A někdy je potřeba, abychom odjeli někam hodně daleko, abychom si to uvědomili, začali to vnímat a vážit si toho.

cestování   

Co Petr Novák a ČR a Slovensko? Jezdí i na výlety po naší vlasti a na kukačku k sousedům? A kde se mu líbí nejvíce?

citace 

„ČR i Slovensko mám moc rád. Přes léto se většinou snažím zdržovat právě zde a cestovat po naší republice, případně po Slovensku. Zrovna loňské prázdniny jsme strávili skoro celé ježděním po Čechách a Slovensku.

 

A má ohledně Česka a Slovenska nějaké travel hackerské tipy?

citace 

„Platí to samé, co po světě. Navíc člověk může využít hromady známých, co tu má, a bydlet u nich. Loni jsme takhle strávili týden u kamaráda Víti Války a dělali vlastně takový House Sitting. Hlídali jsme mu 3 kočky, zatímco on se ženou a dětmi cestoval karavanem.“

tip Unikly vám předchozí díly našeho seriálu o cestování a travel hackingu? Najdete je v našem magazínu. A jsou plné pozitivní motivace a skvělých tipů. Přečtěte si je hned >>

A co vy? Prožili jste už nějakou cestu plnou nezapomenutelných zážitků, o které byste se s námi chtěli podělit? Nebo máte skvělé tipy ohledně lowcost cestování a travel hackingu a rádi byste je předali ostatním cestovatelům? Neváhejte ani vteřinku a napište nám. Vaše skvělé příběhy a cenné rady, otiskneme.

 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 6