Kapesné na tábor. 5 rad odborníků + 6 rychlých tipů

 

Zatímco se děti na tábor těší bez jakýchkoli starostí, rodiče se často utápějí v otázkách, na které si neumí odpovědět. Kolik svetrů? Co když se mu bude stýskat? A jaké kapesné, aby mu nic nechybělo? Právě na poslední otázku jsme se zeptali i my a zjišťovali jsme názory z řad finančních odborníků, rodičů i táborových vedoucích. Co si o tom myslí?

Dívka na letním tábořeNa táboře si děti užijí spoustu legrace i bez velikého kapesného. 

Dětské tábory k létu patří stejně jako sluníčko a teplo. Pro řadu dětí je to ale první zkušenost, kdy jsou delší čas bez rodičů. To s sebou nese zodpovědnost za své věci (uhlídat všechny ponožky, ručníky a plavky), ale i za svěřené kapesné. Dvoutýdenní i delší tábor je tak pro děti také skvělou příležitostí, kdy si vyzkoušejí hospodaření s penězi.

6 věcí, podle kterých výši kapesného snadno určíte:

  • Doporučení vedoucích. Respektujte ho. Pokud není v instrukcích uvedeno, optejte se na výši kapesného sami.
  • Na jak dlouho dítě jede. Logicky na týden dítě potřebuje méně než na týdny tři. U dlouhých pobytů zjistěte možnost uložení peněz k vedoucím.
  • O jaký typ tábora jde. Na skautském táboře v lese bude výrazně méně příležitostí k útratám než na příměstském táboře s dětskými diskotékami a výlety do města.
  • Kde se tábor koná. Na pobyt v zahraničí počítejte vždy s vyšším kapesným než na pobyt tuzemský.
  • Věk vašeho dítěte Starší dítě zvládne lépe naložit i s vyšší částkou.
  • Na co je kapesné určeno. Pokud musí z kapesného zaplatit i vstupy a jízdné, částku navyšte a dítěti vysvětlete, na co část peněz je.

A jak to vidí...

... Miroslav Topinka, majitel CK Topinka

Miroslav Topinka, majitel CK Topinka (www.tabory.cz) 

Rodičům vždy zdůrazňujeme, že kapesné je pro děti jen na drobnosti navíc jako je občasná zmrzlina nebo pohled, takže peněz opravdu nepotřebují moc. Všechno ostatní mají děti zajištěné v rámci tábora. Na týdenní tuzemský tábor doporučujeme částku 300 - 500 Kč, v případě zahraničního pobytu pak €30 - 50. Samozřejmě preferujeme, pokud se tím rodiče řídí, protože z praxe víme opravdu dobře, jaká částka je pro děti rozumná. Nicméně konečné rozhodnutí je na nich.

Děti rozdíly v kapesném, potažmo sociální rozdíly, vnímají a není to pro ně příjemné. Druhá věc je, že děti s penězi často neumí zacházet a zbytečně vysokou částku rozhází za nesmysly. Vybavuji si jeden případ, kdy dítě během tří dnů utratilo celé kapesné ve výší €150 a volalo rodičům, že mu došly peníze. Ti mu okamžitě poslali peníze další, i přesto, že jsme jim to nedoporučili.

... Juraj Chomo, ředitel Kartového centra České spořitelny

Juraj Chomo, ředitel Kartového centra České spořitelny 

Zdravý vztah k penězům je podle odborníků potřeba budovat už od mala. Určitě je tedy dobré, aby rodiče své děti naučili hospodařit s kapesným co nejdříve, ne až s první výplatou. Z našich průzkumů vyplynulo, že děti od 10 do 15 let dostávají nejčastěji zhruba 100 Kč kapesného týdně

Jednou z možností je krmit mincemi a bankovkami keramické prasátko, ale vzhledem k tomu, že žijeme ve 21. století, nabízí se alternativa dobíjecí platební karty s chytrou aplikací. Děti se tak učí zacházet s penězi a bezpečně používat platební kartu a rodiče mají o jejich výdajích přehled. Útraty svých ratolestí mohou limitovat dobitím karty na určitou částku, pokud dítě čekají větší výdaje (například zmíněný tábor), mohou ji jednorázově navýšit, takže se dítě neocitne bez prostředků.

... Karel Němec, konzultant Školy financí

...Karel Němec, konzultant Školy financí 

Ze zkušenosti jako otec i jako vedoucí z letních táborů vím, že děti nakonec obvykle utratí prakticky vše, co dostanou. Určitě dětem tedy nedávejte zbytečně velkou rezervu v naději, že vám část peněz přivezou zpět. Přístup k penězům během tábora se ale liší dítě od dítěte - někteří utratí vše na prvním výletě, jiní si peníze škudlí a utratí je až cestou domů.

Jestli máte zkušenost, že vaše dítě patří mezi ty, co utratí vše při první příležitosti, dejte mu jen část kapesného a zbytek uložte u vedoucího, který mu v případě potřeby peníze doplní. Samozřejmě, že i lekce, že když peníze dojdou, tak si další zmrzlinu už nekoupím, je pro dítě cenná, ale přeci jen si má tábor hlavně užít, a tak je lepší nepříjemnostem předejít a pak si o tom s dítětem v klidu promluvit.

TIP

Jak děti naučit s penězi? 

 

... Markéta Dvořáčková, tisková mluvčí Equa bank

Markéta Dvořáčková, tisková mluvčí Equa bank 

Většina dětí, pokud nejde o ty zcela nejmenší, je zvyklá běžně se starat o kapesné, které mu rodiče pravidelně dávají. Dětský tábor je vlastně ideálním místem, kde se může dítě samo naučit hospodařit s jemu svěřenými penězi na delší období bez rodičů.

Na zvážení samotných rodičů pak zůstává, jakou částku dítěti na tábor dají. Ta by měla být vyvážená s ostatními, aby dítě s vysokým kapesným příliš nevyčnívalo z davu. Ideální je poradit se i s dalšími rodiči nebo s táborovými vedoucími a výši kapesného si sladit. Cestou může být dát dítěti určitou částku na každý den s úvahou, co si může za dané peníze pořídit. Například pití na výletě, drobný suvenýr, zmrzlinu, čokoládu aj.

... Jitka Otlová Kroupová, vedoucí TOM Řež 

Jitka Kroupová, vedoucí turistického oddílu 

Výši kapesného dávám dítěti podle toho, o jaký typ tábora se jedná, jaké tam budou možnosti nákupu a vždy na té nižší hranici. Ve většině případů ho dítě stejně utratí, ať je jakkoliv velké. Sice dávám dítěti doporučení, za co se vyplatí peníze utratit a co už je opravdu zbytečnost, ale moje rady pro něj často nejsou směrodatné.

Na druhou stranu vím, že ten pocit mít svoje peníze a moci si za ně koupit, co chci, je osvobozující, sama si to z dětství pamatuji. Takže kapesné ano, ale přiměřeně, spíše méně. U menších dětí, u kterých je to často jedna z prvních příležitostí k vlastním nákupům, doporučuji úschovu peněz u vedoucího, který je dítěti pak podle potřeby vydává, aby vše neutratilo najednou. Za zkušenosti vím, že dobrá rada vedoucího, jak s nimi potom naložit, bývá u dítěte většinou příznivě přijata.

 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 15