Kapesné na jarní prázdniny: Klasika v podobě hotovosti, nebo virtuální peníze?

 

Jarní prázdniny, které v Česku v týdenních intervalech probíhají od začátku února do poloviny března, jsou v plném proudu. Pokud budou vaše děti trávit týden zimního volna na horách, budete je muset vybavit nejen pořádně teplým oblečením, ale také penězi na útratu. Jaké máte, pokud jde o kapesné, možnosti? 

dítě, které lyžujePořádné vybavení je na horách základ. Bez kapesného to ale také nejde. 

 

Finanční gramotnost hrou

Vypátrali jsme pro vás společenské hry, které rozvíjejí finanční gramotnost. Představují ideální způsob, jak si s rodinou užít zimní večery, co říkáte?

 

Lyžaři i běžkaři jsou z letošní zimy prozatím nadšení. A jejich pocity pochopitelně sdílejí také majitelé lyžařských areálů, hotelů a horských chat.

Sněhová nadílka je letos nadprůměrná, teploty se drží hluboko pod bodem mrazu, a tak na lyžovačku vyrážejí i ti, kteří měli kvůli uplynulým slabším zimám smůlu. Zkrátka kdo může, ten mizí z nepříjemné inverze v nížinách na čerstvý vzduch do zasněžených kopců.

Možná, že na lyžovačku, třeba se sportovním či zájmovým oddílem nebo skautem, vyráží i váš potomek. Mezi nezbytnosti, bez kterých se dítě na svazích neobejde, nepatří jen teplé oblečení, rukavice, kulich, lyže, hůlky, bytelná helma a cestovní pojištění, ale také peníze na útratu. Za co ratolest obnos, který jí svěříte, utratí, jakmile se dostane z vašeho dohledu, bohužel příliš neovlivníte. Zvolit ovšem můžete formu, v jaké dítě kapesné dostane. Jaké varianty se nabízejí?

zasněžená sjezdovkaMilovníci zimy a sněhu mohou být s počátkem roku 2017 spokojeni. 

1. Stará dobrá hotovost

Pokud vaše dítě vyráží na prázdniny do menší vesničky stranou od civilizace, s platební kartou tam na rozdíl od velkých lyžařských středisek příliš nepochodí, a proto mu budete muset kapesné svěřit v hotovosti. O tom, jak vysoká by částka měla být, se poraďte s vedoucími zájezdu nebo ostatními rodiči, aby s sebou nevezlo ani málo, ale ani zbytečně vysoký obnos.

V každém případě by mělo jít o částku, která pokryje všechny nezbytné náklady, ale zároveň bude obsahovat také drobnou složku navíc. To aby si malý lyžař mohl udělat radost tím, že si sám rozhodne, za co ji utratí. A vy navíc uvidíte, jestli peníze investoval rozumně, nebo je bez rozmyslu prohýřil.

Zejména mladší děti vynikají schopností během chvilky rozházet hromadu peněz za lákavé zbytečnosti. Aby se váš potomek nepřecpal sladkosmi nebo neutratil celé kapesné v hračkárně, přistupují někteří vedoucí k tomu, že si peníze vezmou přímo od vás a svým svěřencům je poté dávkují po menších částkách. Děti tak u sebe nenosí peníze, které by mohly bezmyšlenkovitě utratit nebo dokonce ztratit. Starší děti, které jsou navíc často zvyklé běžně nakládat s pravidelným kapesným, si poradí lépe. 

2. Dětský účet s platební kartou

Pokud chcete, aby se vaše dítě naučilo chápat princip bezhotovostních plateb, můžete mu založit vlastní bankovní účet. V současné době se většina platebních transakcí přesouvá do virtuálního světa, a tak není od věci, aby si váš potomek vyzkoušel, jak funguje placení bez fyzických peněz. Pokud vyráží do některého z velkých lyžařských středisek, neměl by s placením kartou nastat problém. A v případě, že by z nějakého důvodu potřeboval peníze navíc, můžete mu je obratem zaslat.

Účty pro děti a dospívající do 15 či 18 let aktuálně nabízí většina bank. S dětskými účty, které lze později převést na účet studentský, se obvykle pojí nejrůznější výhody a bonusy, samozřejmostí bývají nulové poplatky za základní služby a zvýšená bezpečnost. Banky zpravidla umožňují bezplatně připojit dětský účet k vašemu stávajícímu „dospěláckému“ kontu. Vydání platební karty obvykle banky nabízejí od 8 let věku malého klienta.

  
Nastal čas seznámit potomka s bezhotovostními platbami? Srovnejte si dětské účty pěkně na jednom místě!

Výhodou je, že coby zákonný zástupce můžete v internetovém bankovnictví sledovat, jak dítě s financemi nakládá. To neznamená, že byste ho měli peskovat za každý výdaj, který se vám nezdá (vzpomeňte si, jak jste v jeho věku s penězi nakládali vy), ale určitě s ním můžete probrat základy finanční zodpovědnosti. Stejně tak je na vás, jaký týdenní limit na účtu nastavíte. V budoucnu se váš potomek bezhotovostním transakcím pravděpodobně nevyhne, a tak bude díky dětskému účtu vědět, jak to ve světě virtuálních peněz chodí.

3. Dobíjecí karta bez účtu

Dobíjecí platební karty jsou na českém trhu stále ještě relativní novinkou. O co jde? V principu fungují podobně jako klasické telefonní předplacenky – vložíte na ně určitou částku, kterou pak dítě může postupně čerpat. Když peníze utratí, má zkrátka smůlu, stejně jako když vyčerpá kredit v telefonu. 

Předplacené karty vzhledem i funkcemi připomínají klasickou debetní platební kartu, ovšem s tím rozdílem, že karta není provázána s žádným bankovním účtem, peníze je na ni třeba nahrát. Jde tedy o určitý nosič financí, díky němuž si dítě může vyzkoušet, jak fungují platby kartou nebo výběr peněz z bankomatu

Pořízení virtuální peněženky je tedy určitým kompromisem mezi klasickou platební kartou s připojeným účtem a kapesným v hotovosti, která se na horách může snadno rozkutálet nebo promočit po kapsách. Aktuálně mají čeští rodiče na výběr ze tří možností, které cílí na jejich potomky:

Pořízení této karty, jejímž cílem je mimo jiné učit děti správnému hospodaření s financemi, vás vyjde na 200 Kč. Provozovatelem karty je společnost Mopet a vydává ji Česká spořitelna. Dobít ji lze bankovním převodem a výběry ze sítě bankomatů České spořitelny jsou pro uživatele zdarma. Kartu lze propojit s přehlednou mobilní aplikací pro děti i rodiče. Protože se jedná o produkt pro děti a dospívající do 18 let, nelze kartu použít na nákup alkoholu, tabákových výrobků či zaplacení kreditu do hracích automatů.

platební karta biipCílem karty biip je naučit děti a dospívající správnému hospodaření s penězi. Zdroj: Facebook biip 

Za COOL kartou stojí ČSOB. Stejně jako biip i tato karta nabízí spárování s mobilní aplikací, díky níž mohou mít rodiče i děti přehled o pohybu dobitých financí. COOL kartu je možné získat z pohodlí domova prostřednictvím online objednávky. Karta, kterou vydává společnost MasterCard, umožňuje bezkontaktní platby a lze ji dobíjet z jiné karty či převodem z účtu. Nabitá karta může být také dobrým způsobem, jak obdarovat dítě, pokud přesně nevíte, co by mu udělalo radost.

Napka je, jak hlásá popis na jejích webových stránkách, mobilní aplikace a platební karta, která je primárně určena mladým lidem od 15 do 25 let. Karta stojí 150 Kč, ale při objednání dvou kusů zaplatíte dohromady zvýhodněných 200 Kč. Projekt společně řídí investiční společnost Rockaway ve spolupráci s ČSOB, poskytovatelem bezkontaktní karty je opět MasterCard. Mobilní aplikace kromě přehledu o zůstatku peněz na kartě a uskutečněných transakcích poskytuje také možnost přeposílání peněz mezi jednotlivými uživateli Napky.

 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 7