Tip: Před cestou byste měli…

 

Na všechno se předem připravit nelze a i kdyby to šlo, tak cestování bez překvapení a objevování nového by nás asi moc nebavilo. Jsou ale překvapení, bez kterých se raději obejdeme. Klíčem k úspěšnému cestování je především dobrá příprava.

Připravte se a nic Vás nezaskočí

karta 

Pokud jedete již po osmé do Velké Británie a mluvíte výborně anglicky, asi se nijak zvlášť připravovat nebudete. Proč byste také měli? Jedete do známé země, kde se navíc snadno domluvíte. Ale co když se poprvé v životě chystáte například na návštěvu některé asijské země nebo vůbec poprvé vyrážíte na zahraniční cestu. Pak Vás určitě bude zajímat, jak se co nejlépe připravit a co udělat, abyste si cestu v klidu vychutnali bez zbytečných stresů a nedorozumění. Připravili jsme pro Vás proto pár tipů na to, co vše můžete před cestou udělat, abyste na ni vyráželi připraveni.

Vyřiďte si užitečné záležitosti i potřebné formality

 • Zjistěte si, čím je podmíněn vstup do země, do které se chystáte. Má země vízovou povinnost či jiné povolení ke vstupu? Potřebujete mít zvací dopis? Předem si všechny potřebné dokumenty vyřiďte na příslušném úřadě a dokumenty si přiložte k pasu, společně se kterým je budete předkládat při pasové kontrole.
 • Má Vaše cílová destinace speciální limity na dovážené věci? Nejčastěji bývají limitovány či přímo zakázány určité potraviny, alkohol a cigarety. Předem si tuto informaci zjistěte a vyhnete se nepříjemnostem na hranicích.
 • Vždy si předem vyřiďte vhodné cestovní pojištění případně potřebné připojištění zavazadel nebo úrazové cestovní připojištění. Plánujete se věnovat rizikovým sportům? Pak si pořiďte i sportovní připojištění.
 • Berete léky či trpíte alergiemi? Před cestou navštivte svého lékaře a nechte si předepsat zásobu potřebných léků.
 • Zařiďte si včas potřebná očkování, která jsou dobrá nejen pro Vaši ochranu, ale mnohdy jsou podmínkou pro povolení vstupu do země.
 • Jedete-li na delší cestu, navštivte před cestou lékaře a nechte se preventivně vyšetřit. V případě, že jedete do méně vyspělé země, sestavte si s sebou i dobře vybavenou lékárničku. Řada pro nás běžných léků může být v některých zemích nedostatková.

Myslete dopředu

 • Bojíte se v cizině nosit u sebe hotovost? Promyslete si raději předem, jak tedy budete s penězi nakládat. Je země známá tím, že se dá všude běžně platit kartou? Budete mít možnost zajít čas od času do banky vyměnit cestovní šeky? Možností je celá řada - hotovost, karta, šeky, tak si jen vyberte tu vhodnou pro Vás a také pro destinaci, do které se chystáte.
 • Sežeňte si o cílové zemi maximum informací. Jaké jsou tam běžné zvyky? Dá se spoléhat na veřejnou dopravu? Je to země bezpečná nebo spíše nestabilní a riziková? Máte se některým místům raději úplně vyhnout?
 • Před odjezdem do zahraničí si pořiďte kopie dokladů - pas, občanský průkaz, potvrzení o pojištění, letenky. Kopie si uložte na jiné místo než originály, abyste v případě ztráty nebo krádeže nepřišli o obojí.
 • Promyslete si, jak se budete po dané zemi dopravovat. Můžete si předem zajistit nějaké slevové kartičky na vlak nebo MHD? Chcete raději řídit? Pak si zjistěte, zda v dané zemi platí evropský řidičský průkaz. Do některých zemí si totiž budete potřebovat zařídit mezinárodní řidičský průkaz.
 • Nečekejte, až si na letišti s někým omylem vyměníte kufr, protože na první pohled vypadaly oba stejně. Všechna zavazadla si jasně označte. Měli byste na ně umístit také jmenovku s adresou a kontaktními údaji.
 
 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 1