Hypotéku na 100 % ceny nemovitosti už možná brzo nepořídíte

 

Česká národní banka (ČNB) plánuje zarazit nabídky hypotečních úvěrů na 100 % ceny nemovitosti. Kvůli levným hypotékám s rekordně nízkými úrokovými sazbami se bankéři obávají opakování hypotečního boomu, který před několika lety spustil finanční krizi ve Spojených státech. Jak bude vypadat omezení stoprocentních hypoték v příštím roce?

hlemýžďPrůměrná úroková sazba hypoték, která láká k pořízení vlastního bydlení, letos v říjnu spadla na 2,51 %.  

ČNB se obává přehřátí hypotečního trhu. Kvůli extrémně nízkým úrokům mnoho lidí v České republice sahá po rekordně levných hypotékách. Banky se teď předhánějí v poskytnutí těch nejvýhodnějších podmínek, takže se může stát, že na hypoteční úvěr dosáhnou i lidé, kteří by mohli mít v budoucnu problémy s jeho splácením.

Nízké úroky u hypoték si zajistíte s delším obdobím fixace

Například proto, že dnes některé rodiny splácí hypotéku s nízkým úrokem levou zadní, ale po očekávaném nárůstu úrokových sazeb a současném konci fixačního období by mohly měsíční splátky některým lidem výrazně stoupnout kvůli vyšším úrokům.

Hledáte výhodný úrok s dlouhou fixací? Zkuste Českou spořitelnu

Konkrétní omezení hypoték na 100 % se teprve rýsuje

Nejrizikovější jsou z pohledu banky klienti, kteří si pořídili stoprocentní hypotéku, protože dostali úvěr, aniž by si museli našetřit něco dopředu. Podíl udělených hypoték na 100 % nemovitosti není nijak velký. Pohybuje se kolem 10 až 15 % všech poskytnutých hypotečních úvěrů.

Podrobné informace k omezení stoprocentních hypoték ČNB ještě nezveřejnila. V bankovních kuloárech se nejčastěji hovoří o zavedení hypotečního stropu ve výši 90 %. To znamená, že na dům, který stojí 1 milion, by vám pak banka mohla půjčit pouze 900 tisíc Kč.

Stoprocentní hypotéky dnes najdete u většiny českých bank

Proto, kdo stále váhá s pořízením stoprocentní hypotéky, měl by si pospíšit, jelikož brzo by na ni už nemohl dosáhnout vůbec nikdo. Aktuálně nabízí stoprocentní hypotéky většina českých bank (např. Hypoteční banka, Česká spořitelna nebo UniCredit Bank).

Která banka nabízí nejvýhodnější hypotéku? Srovnat hypotéky

Žadatel o hypoteční úvěr na 100 % ceny nemovitosti by ale nepochodil třeba u GE Money bank. Tam by dostal půjčku na bydlení pouze do maximální výše 80 % tržní ceny nemovitosti.

 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 1