7 nejčastějších mýtů, které se týkají žádostí o hypotéku

 

Při vyslovení slova hypotéka mnohým lidem naskočí husí kůže. Pravdou je, že vyřízení úvěru na bydlení není každodenní záležitost a zabere poměrně čas. Obavy z dlouhodobého závazku jsou však často neopodstatněné.

mýty o hypotékáchPodívejte se na 7 nejčastějších mýtů o hypotékách. 

1. S hypotékou ztrácíte svobodu

Jedná se o jedno z nejdůležitějších rozhodnutí v životě. S hypotékou na krku samozřejmě musí člověk dobře plánovat budoucnost. Neznamená to však, že dalších 30 let nebudete mít peníze ani na zaslouženou dovolenou. Při výpočtu hypotéky bankéři počítají s dostatečnou rezervou pro běžné výdaje. Žádná banka vám nepůjčí víc, než byste byli schopni splatit.

2. Vyřízení hypotéky je zoufale pomalé

Peníze od banky nezískáte během jednoho odpoledne, nicméně celý proces vyřízení hypotéky není tak strašidelný jak se vypráví. Pokud už máte připravené nezbytné dokumenty, tak samotné schválení žádosti trvá maximálně pět dnů. Záleží na výši a složitosti úvěru. Peníze můžete čerpat po podpisu smlouvy a splnění všech podmínek, například potvrzení vinkulace pojistného plnění pojišťovnou.

3. Starší lidé nemají u banky šanci

Plánujete se na stará kolena odstěhovat na klidný venkov do rodinného domku? I starší lidé si mohou splnit sen a získat od banky finance na vlastní bydlení. Hraniční věk pro doplacení hypotéky je 70 let. Doba splácení ale může být delší. Když se spolužadatelem stane třeba váš potomek, doba splácení se zásadně prodlouží.

4. Na družstevní bydlení banka nepůjčí

V minulosti to skutečně nešlo, ale v dnešní době se jedná o zcela standardní službu. Převod členských práv nebo splacení členského podílů v družstvu lze bez problémů financovat hypotékou. Pokud družstvo souhlasí a dům je administrativně rozdělen na samostatné družstevní byty, můžete ručit právě svým novým bytem. Jinak banka vyžaduje jako záruku jinou nemovitost, například chalupu.

TIP

Kde vám poskytnou hypotéku na družstevní byt

Dokonce i na družstevní byt si můžete vzít hypotéku. Zatím tuto možnost nabízí pouze vybrané bankovní domy. Víme, kde můžete žádat o hypotéku na družstevní byt.

 

 

5. Bydlení v nájmu je levnější

Obě varianty mají své klady a zápory. Jako nájemník se nemusíte o nemovitost starat. Máte větší svobodu a můžete se pohodlně odstěhovat. Na druhou stranu hypotéka může být zajímavá investice. Ceny nemovitostí v dlouhodobém horizontu rostou. Správně zvolená nemovitost udrží hodnotu peněz a zajistí do budoucna dodatečný vedlejší příjem.

6. Zařídit si hypotéku přes internet je nebezpečné a drahé

V dnešní přetechnizované době, se dá přes počítač vyřídit i tak složitá věc jako hypotéka. Výhoda spočívá v rychlosti a pohodlnosti. Navíc když o hypotéku požádáte online, můžete ušetřit na poplatcích. Například u Hypoteční banky se neplatí poplatek za zpracování úvěru. Některé banky dokonce nabízí zvýhodněné sazby úroků. Obavy o bezpečnost jsou liché. Banky mají vysoké standardy ochrany citlivých dat.

Splňte si sen o vlastním bydlení Srovnat ceny hypoték

7. Banka mi nepůjčí celou částku

Koupit si vlastní bydlení pouze za peníze banky samozřejmě můžete, ale počítejte s tím, že dostanete vyšší úrokovou sazbu. Když banka půjčuje do 100 % hodnoty nemovitosti, podstupuje velmi vysoké riziko. Proto čím více vlastních peněz použijete, tím výhodnější podmínky získáte. Vyplatí se financovat alespoň 30 % z vlastních kapsy. Pamatujte však na rezervu na nečekané výdaje nebo vybavení domácnosti.

 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 1