První banky zvyšují úroky u hypoték. Vyplatí se čekat, nebo konat?

 

Letošní rok proběhl ve znamení rekordně nízkých úroků u hypotečních úvěrů. Průměrná úroková sazba hypoték se v říjnu propadla na historické minimum, které činilo 1,8 procenta. V souvislosti s novelou zákona o spotřebitelském úvěru, která vstoupí v účinnost už 1. prosince, přistoupily některé banky k citelnému navýšení úroků. Lze proto očekávat, že další budou následovat. Ti, kteří o hypotéce na pořízení vlastního bydlení uvažují, ale prozatím se nerozhoupali k finálnímu rozhodnutí, by proto neměli dlouho váhat.

kuchyňský stůl s mísou jablekNastal ten pravý moment pro pořizování vlastního bydlení? 

I když odborníci ještě před pár týdny nedokázali přesně predikovat, jaký bude u hypoték vývoj úrokových sazeb, už v těchto dnech se ukazuje, že k překonání letošního historického minima nedojde. První banky naopak oznámily, že přistoupí k navýšení úroků. Jde o Komerční banku, jejíž úrokové sazby stouply už nyní, a to o půl procentního bodu na 2,29 % při fixaci na 3 až 5 let. Zvýšení od 1. prosince plánuje také Hypoteční banka i UniCredit Bank. A je pravděpodobné, že další poskytovatelé hypoték budou tento trend následovat.

Varování České národní banky i více práv pro spotřebitele

Co banky přimělo ke zvýšení úroků? Jedním z důvodů může být opakované varování ze strany České národní banky (ČNB), která v souvislosti s nebývale dostupnými hypotékami upozorňovala na riziko vzniku realitní bubliny. Rekordní zájem o hypotéky s nízkými úroky totiž zapříčinil nárůst cen nemovitostí. Zvýšená poptávka po realitách ovšem stále trvá.

ČNB kromě toho varovala před tzv. 100% hypotékami, které, protože se pojí s vyššími poplatky, mohou klienty snadno dostat do finančních potíží. V říjnu proto centrální banka stanovila maximální možnou výši hypotečních úvěrů na 95 % hodnoty nemovitosti, od následujícího roku by to pak mělo být pouze 90 %. Toto opatření by mělo zmírnit masivní zadlužování českých domácností.

 
Brousíte si zuby na hypotéku? Podívejte se, jaké jsou aktuální úrokové sazby!

Hlavní příčinou zvyšování úroků je ale novela zákona o spotřebitelském úvěru, která začne platit už od prosince a ošetřuje právě i trh s hypotékami. Spotřebitelé dostanou více práv, výhod i možnost snadnějšího předčasného splacení půjček a hypotečních úvěrů. Zákon zároveň snižuje celou řadu sankčních poplatků, kterým spotřebitelé dosud museli čelit. Tím pro banky vzniká hrozba, že o klienty přijdou dříve, než očekávaly, a tak si případné ztráty chtějí vykompenzovat právě zvýšením úroků

Poskytovatelé úvěrů také budou dle nového zákona povinni mnohem důkladněji prověřovat, zda jsou žadatelé o půjčku či hypotéku schopni závazek řádně splácet. Úvěr dostane pouze ten, kdo touto zpřísněnou kontrolou projde. Postup má zabránit tomu, aby se čeští spotřebitelé dostávali do finančních těžkostí.

TIP

Stále váháte? Přečtěte si o hypotékách více!

 

Vyčkávat, nebo se rozhodnout hned?

Úrokové sazby hypoték podle všeho dosáhly svého minima, a tak se dá očekávat, že k jejich zvýšení nyní postupně přistoupí většina lídrů hypotečního trhu. Zájemci o hypotéky, pro něž je důležitým kritériem právě rekordně nízká úroková sazba, by proto neměli otálet, protože nižší úrok už podle všeho nezískají. Další snižování úroků by pro banky představovalo velmi riskantní krok, a proto není na pořadu dne.

„Zvýšení úroků zatím oznámili tři velcí poskytovatelé hypoték, ale je pravděpodobné, že další budou následovat. Banky většinou mívají úrokovou sazbu obchodně nastavenou do konce roku, a tak lze očekávat, že ty, které úroky nezvýší ještě letos, k případnému navýšení přistoupí zkraje nového roku."

- Vojtěch Adam Rychlíček, finanční specialista portálu Ušetřeno.cz

Ti, kteří chtějí těžit z výhodnějších podmínek, které na trh s finančními produkty přinese nový spotřebitelský zákon, sice nemusejí nijak spěchat. Budou se ale muset smířit s možností, že se jim nepodaří získat hypotéku s rekordně nízkou úrokovou sazbou, která se podle reakcí bank stane brzy minulostí.

Odborníci navíc upozorňují na fakt, že se nová pravidla, která s sebou spotřebitelský zákon přinese, v průběhu času promítnou i do smluv uzavřených před 1. prosincem 2016, neboť hypotéka zpravidla představuje závazek nikoliv na jednotky, ale spíše na desítky let.

 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 7