Když žádáte o hypotéku, vyplatí se zrušit kreditní kartu?

 

Při žádosti o hypoteční úvěr zkoumá banka vaši bonitu. Škraloupem na finanční stabilitě žadatele se může stát vlastnictví kreditní karty. Bankéři vám budou ochotni půjčit na vlastní bydlení méně, než kdybyste kartu neměli. Řešení této situace je ale překvapivě jednoduché. Klient žádající o hypotéku si kreditku zruší, a pak znovu zřídí. Proč je to výhodnější?

žádost o hypotékuV červenci 2014 dosahovala průměrná úroková sazba u hypoték 2,72 %. 

Disponibilní příjem žadatele o hypotéku snižují také kreditní karty. Pokud má například klient kartu se stotisícovým úvěrovým limitem, může banka při výpočtu měsíčního příjmu žadatele postupovat následovně.

S kreditkou vám banka může půjčit méně peněz

Z disponibilního příjmu za měsíc odečte 5 tisíc korun, protože tato částka představuje minimální měsíční splátku kreditní karty. Navíc nezáleží na tom, jestli klient úvěr využívá nebo ne. Kvůli kreditní kartě vám pak banka může být ochotna půjčit jen polovinu peněz na hypotéku než bez ní. U kreditních karet někdy najdeme i vyšší minimální měsíční splátky než 5 procent. V takovém případě samozřejmě odečítá banka ještě více financí z disponibilního příjmu žadatele o hypotéku. Podobně jako kreditka ztěžuje i cestu k vlastnímu bydlení také sjednání kontokorentu.

Splňte si sen o vlastním bydlení s výhodnou hypotékou.Srovnat ceny hypoték

Kvůli hypotéce se kreditky vzdávat nemusíte

Banky ale postupují při udělování hypotečního úvěru různě. Odpovědné používání kreditky nebo kontokorentu nezahrnují do výpočtu disponibilního příjmu žadatele o hypotéku třeba u ČSOB, Hypoteční banky, Ery, Raiffeisenbank, LBBW nebo Wüstenrot hypoteční banky. Naopak k vlastnictví kreditky či kontokorentu přihlížejí u Komerční banky nebo Equa bank. Ale i v takovým případech existuje jednoduché řešení. Než požádáte o hypoteční úvěr, kreditní kartu nebo kontokorent si zrušíte, a po udělení úvěru si je můžete znovu zřídit.

 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 5