Často kladené dotazy

 

Při zřizování hypotéky a jejím výběru se objeví řada otázek, na které byste jistě rádi znali odpověď. Právě proto pro Vás máme výčet nejčastěji kladených otázek, které Vám pomůžou při zřizování hypotečního uvěru.

 

1. Je možné hypotéku splatit předčasně?

Ano, i tohle je možné a to hned v několika případech. Můžete tak učinit v termínu, kdy Vám končí fixace, kdy si můžete dělat s hypotékou takřka cokoliv. Další možností je sjednání si mimořádného splacení, které musí být součástí smlouvy. V jiných případech si banka naúčtuje sankční poplatek.

2. Jak dlouho trvá schválení žádosti o hypotéku?

Schválení Vaší žádosti u banky trvá standardně od 3 do 5 pracovních dnů v případě, že máte odhad nemovitosti. Odhad nemovitosti trvá na celém procesu nejdéle, takže pokud ho nemáte, celá věc se kvůli jeho vyřízení protáhne.

3. Jde převzít hypoteční úvěr s koupí nemovitosti?

Samozřejmě i tohle je možné, pokud splňujete všechny podmínky banky pro převzetí dluhu.

4. Jde získat hypotéku s pracovní smlouvou na dobu určitou?

U některých bank je možné zřídit úvěr i v těchto případech, ovšem má to svá pevná pravidla a je dobré se na to u dané instituce informovat.

5. Mohu získat hypotéku i bez prokázání svých přijmů?

V dnešní době banky nabízí i produkty, kdy nemusíte prokázovat své příjmy. Ať už nemůžete prokázat Váš příjem z jakéhokoli důvodu, banka si postačí s Vašim čestným prohlášením, kde bude uvedeno, že jste schopni hypotéku splácet.

6. Jak zajistit odhadce?

Banky mají obvykle své smluvní odhadce, kteří pro ně odhad sami vypracují. Odhad je třeba vypracovat vždy pro konkrétní banku.

7. Mohu získat délku fixace pro celou dobu splatnosti?

Banky nabízejí svým klientům i tuhle možnost. Výhodou je, že dopředu víte, jakou částku budete splácet i za několik let. Nevýhodou je však vyšší úroková sazba.

8. Co znamená RPSN?

Zkratka RPSN je Roční procentní sazba nákladů. Vyjadřuje cenu půjčených peněz po celou dobu trvání úvěru a čím je RPSN vyšší, tím je úvěr dražší. Tento ukazatel spojuje všechny náklady spojené s úvěrem. Klientům tato sazba umožňuje porovnat výhodnost jednotlivých produktů u různých bank.

9. Mohu ručit cizí nemovitostí?

Ano, můžete ručit nemovitostí třetí osoby a nezáleží na tom, jestli nemovitost patří Vašim rodičům či sourozencům.

10. Lze si rozložit stávající hypotéku na na více let?

Některé banky tuto možnost nabízí standardně. Můžete však Váš úvěr rozložit ke konci fixačního období. Zkuste si porovnat stávající úvěr s nabídkou jiných bank, můžete tak docílit lepších podmínek.

 
 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 4