Pomůžeme vám, jak vybrat hypotéku a nespálit se

 

Chcete si postavit vysněný dům a hledáte hypotéku, která vám bude vyhovovat ve všech ohledech? Nestačí pouze vědět, kolik peněz si potřebujete půjčit. Pomůžeme vám vybrat hypotéku, abyste s ní byli co nejspokojenější.

Jak vybrat hypotékuNež si vezmete hypotéku, vše si důkladně spočítejte. Při výběru hypotéky vás bude jako první jistě zajímat úroková sazba. Nesoustřeďte se pouze na informace v reklamním letáku, ale pozorně si prostudujte podmínky každé společnosti. Banky nabízí určité výhody, ale může se stát, že vy na ně zrovna nedosáhnete a budete se muset spokojit s vyšší sazbou.

Pamatujte, že každá banka má při schvalování žádosti o hypotéku jiná měřítka a nejvýhodnější nemusí být ta, která to o sobě tvrdí. Při nevhodném výběru hypotéky můžete zbytečně zaplatit desítky tisíc korun. Proto vybírejte s rozvahou, dobře porovnejte výhody a nevýhody všech nabídek na trhu.

Nejpoužívanější druhy hypotéky

 

Při výběru si dejte pozor

Ideální hypotéka se odvíjí od vašich potřeb a přání, je proto potřeba pečlivě zvážit své příjmy, plány a možnosti. V případě, že si vše pořádně promyslíte a zvolíte správný úvěr, můžete měsíčně ušetřit až několik tisíc korun.

 

Úvěrů na bydlení existuje celá řada. Jak vybrat hypotéku mezi různými druhy?

  • Nejvíce vás bude asi zajímat hypotéka do 100 % hodnoty nemovitosti. U stoprocentní hypotéky musíte ale očekávat vyšší úrok. V případě, že máte nějaké vlastní úspory a budete část ceny nemovitosti hradit ze svého, získáte výhodnější podmínky.
  • S americkou hypotékou vám banka půjčí na cokoliv (třeba na auto nebo dovolenou), za úvěr však ručíte nemovitostí.
  • Předhypoteční úvěr využijete, když si kupujete družstevní nebo obecní byt, který se bude do jednoho roku převádět do osobního vlastnictví (u tohoto úvěru nepotřebujete zástavu ani ručitele).
  • V případě, že chcete koupit družstevní byt, je tu pro vás hypotéka na družstevní bydlení (při ní ručíte jinou nemovitostí než tou, kvůli které o úvěr žádáte).
  • Existuje také hypotéka bez doložení příjmů, její podmínky jsou ale oproti klasické hypotéce daleko méně výhodné.

Jak vybrat hypotéku a délku její splatnosti

Doba splatnosti je důležitý údaj, od kterého se odvíjí částka, kterou budete měsíčně splácet. Jestliže chcete hypotéku splatit co nejdříve a můžete splácet vyšší splátky, zkraťte dobu splatnosti na minimum, ovšem záleží na vašich možnostech a prioritách.

V případě, že chcete platit co nejmenší sumu, splácení si rozložte na nejdelší možnou dobu, obvykle tedy na čtyřicet let. Čtyřicetiletou hypotéku vám banka poskytne pouze v případě, že vám je méně než 30 let, jelikož musí být splacena do 70 let věku žadatele. Musíte však počítat s tím, že zaplatíte bance víc na úrocích.

Kde aktuálně nabízejí výhodné hypotéky? Srovnat ceny hypoték

Podle čeho vybrat délku fixace?

Délka fixace určuje dobu, po kterou zůstane výše vaší úrokové sazby nezměněna. Výši úrokové sazby můžete fixovat na jeden rok nebo třeba na dvacet let – v podstatě na celou dobu splatnosti hypotéky. Jak vybrat hypotéku podle délky fixace?? Záleží na vašich preferencích.

  • Jestli jste si jistí tím, že v nejbližších letech získáte nějaké peníze (zdědíte byt, někdo vám vrátí dluh nebo budete mít lepší plat), zvolte kratší dobu fixace. Pokud budete chtít částečně uhradit nebo splatit úvěr před koncem fixační doby, banka vám naúčtuje sankční poplatek.
  • Jestli však žádný příjem neočekáváte a chcete si být jistí tím, že stejnou částku budete splácet i za několik let, doporučujeme zvolit delší dobu fixace, klidně i na celou dobu splácení. Budete mít jistotu, že stejnou částku budete splácet i za 20 let.
 
 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 7