Hypoteční mánie: V červnu 2015 se prodalo nejvíc hypoték v historii

 

Rekordně nízké úrokové sazby, rostoucí ceny nemovitostí, pozitivní očekávání vývoje ekonomiky, ale zároveň obava z brzkého nárůstu úrokových sazeb přinesly nový rekord na trhu hypoték. Prodalo se jich nejvíc v celé historii. Kdy trh s hypotékami opět zamrzne?

vlastní bydleníVlastní bydlení je aktuálně dostupnější než kdy dříve. 

Sazby hypoték se v červnu nikam nepohnuly a zůstaly na rekordně nízkém úroku 2,05 % za rok, na který se dostaly už v květnu. Přičemž ke snižování sazeb hypoték docházelo postupně už na přelomu roku 2014 a 2015. Obavy z nárůstu úroků vyvolaly rekordní vlnu zájmu o úvěry na bydlení a suma sjednaných hypoték vystoupala na téměř 20 miliard Kč. Na co někdy banky potřebují 3 měsíce, zvládly letos během 30 červnových dní. Jak se budou sazby dál vyvíjet?

Nejvýhodnější hypotéky jdou na dračku. Rekord z r. 2007 padl

Červnové měsíce už tradičně znamenají hypoteční žně. Zatím největší sklizeň zažili prodejci úvěrů na bydlení v červnu 2007. Tehdy sjednali 10 787 úvěrů za 18,7 miliard korun.

Poskytnuté hypotéky od 2006 do 2015Zdroj: Hypoindex, Golem finance 

Tento rekord zůstal dlouho nepokořen, než se přivalila červnová hypoteční smršť v letošním roce. Suma uzavřených hypoték poskočila na 19,7 miliard Kč. Lidé si v červnu 2015 celkem vzali 10 794 úvěrů na splnění svých snů o vlastním bydlení.

Kdy se úrokové sazby hypoték odlepí ode dna?

Sazbami směrem vzhůru dosud pohnuly jen 4 banky (Hypoteční banka, Komerční banka, Expobank a UniCredit Bank), ostatní vyčkávají a je možné, že během podzimních měsíců některé banky své hypotéky dokonce zlevní.

S hypotečními kartami může zamíchat Česká spořitelna

Důležitý bude vývoj ceny zdrojů na mezibankovním trhu, které před nedávnem otočily trend a pozvolna klesají, ale hlavní roli bude hrát vzájemná konkurence bank a snaha o posílení tržního podílu.

Která banka nabízí nejvýhodnější hypotéku? Srovnat hypotéky

Čeká se hlavně na reakci České spořitelny, poslední ze tří velkých bank, které nabízejí hypotéky. Jako jediná ze silné trojky totiž Česká spořitelna u hypoték ještě nesáhla ke zvyšování úrokových sazeb.

Díky tomu dokáže Česká spořitelna nabídnout velice výhodnou hypotéku s úrokem 1,85 % p.a

 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 3