Zájem o hypotéky klesl. Změní to slevy a speciální akce?

 

Úrokové sazby se dlouhodobě drží na nízkých hodnotách, přesto zájem o nové hypotéky překvapivě klesl. Během ledna se uzavřelo nejméně smluv za poslední tři roky. Proto banky chystají speciální akce, které mají nalákat nové klienty.

hypoteka  Ani příznivá úroková sazba ve výši 3,08 % netáhla nové zákazníky ke sjednávání hypoték. Během ledna uzavřely banky pouhých 4 225 smluv v celkovém objemu 6,964 miliard. První měsíce v roce obvykle patří mezi slabší, ale propad mezi letošním lednem a loňským prosincem je markantní. Ze statistik Fincetrum Hypoindexu plyne, že se jedná o nejnižší čísla za uplynulé tři roky. Méně smluv bylo naposledy podepsáno v únoru roku 2011.

Co zapříčinilo výrazný pokles? Vysvětlení je nasnadě, mohou za to hlavně změny v zákonech. „Nízké lednové objemy mají důvod čistě administrativní v souvislosti s novým občanským zákoníkem – nové formuláře a procesy vyžadovaly určitý čas k zapracování. Banky si to ale vynahrazují již nyní, kdy se snaží obchody opět rozhýbat snížením úrokových sazeb. Únorová čísla by tak již měla přinést zajímavější změnu v průměrných sazbách,“ uvedl Josef Rajdl, vedoucí analytik společnosti Fincentrum.

Jak reagují banky

Odpověď na špatná čísla na sebe nenechala dlouho čekat. Rozhýbat stojatý hypoteční trh se rozhodlo hned několik poskytovatelů úvěrů na bydlení. Na co se mohou potenciální zákazníci těšit? Například FIO banka snížila minimální úrokovou sazbu na 2,59 %. Společnost také nově nabízí slevu 0,3 % p.a. pro hypotéky určené ke koupi nemovitosti. Zároveň banka navyšuje slevu u hypoték přesahující 2 miliony korun z 0,2 % na 0,3 % p.a.

Equa bank na začátku ledna oznámila, že vrátí klientům bank poplatky za vedení spotřebitelských úvěrů. Nyní se ke stejnému kroku rozhodla u hypoték. Pokud klienti refinancují svůj hypoteční úvěr u Equa bank, tak jim banka uhradí průměrnou výši poplatků, které zaplatili své původní bance, tedy 5400 korun.

fincentrum hypoindex Zdroj: Hypoindex.cz

V rámci nové reklamní kampaně, která propaguje australskou hypotéku, nabízí Hypoteční banka úspory z úrokové sazby. „Klienti mají nyní možnost získat slevu až 0,4 % z úrokové sazby, a to díky principu naší australské hypotéky, kdy čím vyšší úvěr je čerpán, tím nižší úrokovou sazbu nabídneme,“ upřesňuje ředitelka marketingové komunikace Jana Wolfová.

Eso z rukávu vytáhla i Raiffeisenbank. Nabízí speciální Rádcovu hypotéku, která usnadní výběr vhodné nemovitosti. Banka zákazníkům pomůže nejen při výběru nemovitosti, ale zkontroluje její stav, vyjedná lepší kupní cenu a zajistí certifikovaný odhad.

Vyberte si nejvýhodnější hypotéku onlineVybrat hypotéku

Budou hypotéky i nadále výhodné?

Loňský rok byl v mnoha ohledech rekordní, a to nejen z pohledu poskytnutých úvěrů a celkové výše. V červnu 2013 spadla úroková sazba na historické minimum. Zastavila se na pouhých 2,95 %. I přes drobný nárůst se dá považovat současná sazba 3,08 % za velmi příjemnou. Jaké podmínky čekají na klienty v roce 2014? Vývoj hypotečního trhu se předpovídá velmi obtížně. Sazby se neustále mění, nicméně se neočekává jejich skokové zvýšení. Příznivé podmínky by měly přetrvat i v následujícím období.

 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 0