Refinancování hypotečního úvěru vám může ušetřit i desetitisíce

 

Končí vám fixace hypotečního úvěru a přemýšlíte, jak z této situace vytěžit to nejlepší? Anebo už vás rozčilují vysoké měsíční splátky a chcete jim učinit přítrž? Řešením by mohlo být refinancování hypotečního úvěru.

Refinancování hypotečního úvěru 

Možná vás letos čeká to, co tisíce ostatních, kteří o hypotéku zažádali před pěti či třemi lety. Konec fixace úrokové sazby. A to je ideální doba na to vzít rozum do hrsti a vytěžit z této situace maximum pomocí refinancování hypotéky. Dřív, než vám stávající banka vyměří na následující období podstatně vyšší úrok.

Co je refinancování hypotečního úvěru?

Refinancování hypotečního úvěru znamená splacení stávající hypotéky novým úvěrem, který má zpravidla výhodnější podmínky. Stávající závazek uhradí banka, které pak budete platit pravidelné měsíční splátky.

O refinancování hypoték se lidé nejvíce zajímají právě ve chvíli, kdy se blíží konec období, po které banka garantovala neměnnou úrokovou sazbu. V tento okamžik je totiž možné bez sankčního poplatku převést svůj úvěr k jiné výhodnější  bance.

Kromě nižšího úroku můžete při refinancování americké hypotéky či účelové hypotéky na bydlení získat lepší podmínky – banky nabízí třeba možnost odložit si některé měsíční splátky, zbavit se měsíčních poplatků za vedení úvěru či bezplatně uhradit mimořádné splátky a podobně.

Kolik reálně ušetříte refinancováním hypotéky?

Možná i vy sdílíte názor, že za těch pár korun vám to nestojí. Jste na omylu. Nejenže samotné převedení hypotečního úvěru není vůbec složité, ale navíc můžete ušetřit tisíce až desetitisíce ročně. Sami si asi domyslíte, kolik to dělá za celou dobu splácení.

Čísla místo slibů možná pomohou více. Vypočítejte si v naší hypoteční kalkulačce, kolik reálně ušetříte, když budete refinancovat. Tak co? Pořád je to jen pár korun?

5 výhod refinancování hypoték

1. Získáte nižší úrok.

2. Můžete získat výhodnější podmínky hypotečního úvěru.

3. Když si vyberete správnou hypotéku, máte vyřízení i vedení bez poplatků.

4. Máte možnost nastavit si takovou dobu splácení, která vám bude víc vyhovovat.

5. Můžete využít některé z dodatečných služeb pro vaše bezpečí, které stávající banka třeba nenabízí.

O kolik můžete snížit měsíční splátku?Přehled hypoték?

Refinancování hypotéky: Jak postupovat?

refinancování americké hypotéky Abyste zjistili, zda se vám refinancování skutečně vyplatí, je dobré porovnat reálnou úsporu s náklady na refinancování. To je základ. S tím je třeba začít včas. Pokud o refinancování uvažujete, vyplatí se být o krok před bankou. Začněte se zajímat o situaci na trhu přibližně 3 – 4 měsíce před koncem fixace.

Pro představu o aktuálních nabídkách na hypotečním trhu se hodí hypoteční kalkulačka. Odpoví vám na to, jaké banky jsou schopné nabídnout vám zajímavější podmínky. Ty pak oslovte s poptávkou refinancování hypoték. Vyhotoví vám konkrétní nabídku, která vám pomůže v rozhodování.

Vyplatí se refinancování hypoték v době fixace?

Možná splácíte nevýhodnou půjčku, ale do konce fixace máte ještě daleko. Je výhodné refinancování hypotéky před fixací? Řiďte se heslem „dvakrát měř a jednou řež“ a vše si důkladně propočítejte.

Není podstatný jen rozdíl ve výši stávající úrokové sazby a té, kterou může získat u nové banky. Je třeba také vzít na zřetel náklady na refinancování. Banka si pravděpodobně bude účtovat poplatek za předčasné splacení, který nebývá nejnižší.  Zaplatit můžete i za vyčíslení zbylé výše úvěru k danému datu, za nový odhad ceny nemovitosti či přepsání zástavního práva na katastru nemovitostí. Některé náklady se vám pravděpodobně nevyhnout ani při refinancování v době fixace.

Smlouvejte se stávající bankou

Stávající banka vás bude o nových podmínkách pro další období informovat přibližně 4 týdny před koncem fixace. Právě tehdy máte možnost porovnat podmínky s nabídkami konkurence. Máte 3 možnosti, co dělat.

  • Zůstat u stávající banky a akceptovat podmínky, které vám nabídne.
  • Přesvědčit stávající banku, aby na základě cenových nabídek konkurence přišla se srovnatelnou (nebo ještě lepší) nabídkou.
  • Využít konkurenční nabídku na trhu a úvěr refinancovat u banky, která vám nabídne lepší podmínky.

refinancování hypotéky před fixacíS výhodným refinancováním můžete ušetřit. A rozhodně ne pár korun! 

Jednoznačně se vyplatí domluvit si schůzku se svým hypotečním poradcem a sdělit mu důvody, proč uvažujete o refinancování. Klidně mu předložte i nabídky konkurence. Často v takové situaci poleví a nabídne srovnatelné podmínky. Tím se celá situace ulehčí a starosti s refinancováním hypotéky vám odpadnou.

Pokud ale u stávající banky neuspějete, informujte ji o svém záměru refinancovat jinde co nejdříve. Zároveň ji požádejte o souhlas s předčasným splacením úvěru a o vyčíslení částky k doplacení ke stanovenému datu, kterou následně uhradí nová banka.

Stávající banka taky musí odsouhlasit zápis zástavního práva nové bance a dodat potvrzení, že po doplacení hypotéky svou zástavu z katastru nemovitostí vymaže. Zdá se, že je toho možná až příliš, ale nemějte obavy. S celým tímto procesem vám nová banka pomůže. V některých případech to dokonce vyřeší za vás.

 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 3