Refinancování hypotéky: 5 tipů, které vám pomohou

 

Konec fixace hypotečního úvěru je tou pravou chvílí zajímat se o to, jestli bychom nemohli někde jinde platit méně. Často to jde. Co dělat, abychom skutečně ušetřili?

tipy na refinancování hypotékyProč neplatit za svůj vysněný dům méně? Mnohdy to jde. 

Také vám končí fixace u hypotéky a přemýšlíte, co dál? Úrokové sazby neustále padají a možná byste vhodným refinancováním mohli dostat výhodnější podmínky. A ušetřit. Třeba i několik tisíc měsíčně. Co dělat, aby se tento příslib lepších zítřků stal každodenní realitou?

1. Zakroužkujte v kalendáři datum

Ze všeho nejdůležitější je zjistit přesné datum, kdy vám končí fixace úrokové sazby. To se jistě dočtete ve smlouvě, kterou jste s bankou podepisovali. Ideální čas na to, rozhodit sítě a zajímat se o možnosti refinancování, je přibližně tři měsíce před ukončením fixace. Máte tak jistotu, že v klidu najdete nejlepší nabídku.

Nečekejte na to, až vás upozorní banka

Banky před uplynutím doby fixace samy kontaktují klienta a nabídnou mu nové podmínky ve snaze udržet si ho. Jenže čekat se příliš nevyplácí. Dávají si načas, takže pak už máte jen minimum času na to, abyste stihli srovnat nabídky a případně refinancovat úvěr u konkurence.

2. Porovnávejte nabídky

A teď se pusťte do průzkumu hypotečního trhu. Co nabízí jiní? Požádejte konkurenci o konkrétní nabídku refinancování. Dostali jste nižší úrokovou sazbu a už jásáte, jak ušetříte? Podstatné jsou ale i poplatky, které jsou s hypotečním úvěrem spojené, a podmínky refinancování u konkrétní banky.

Jakmile budete mít v ruce několik nabídek, můžete se pustit do porovnávání. Hned zjistíte, která banka by vám mohla pomoci ušetřit nejvíce peněz a přinést nejvíce výhod.

Srovnejte si nabídky konkurence online! Mám zájem

3. Nenechte se chytnout na lep

Když ptáčka lapají, pěkně mu zpívají. A některé reklamní kampaně mají na svědomí doslova slavíci! Ty neuvěřitelně výhodné nabídky v sobě mají různá ale. Třeba známou předložku „od“ před úrokovou sazbou. Abyste se na ni samozřejmě dostali, musíte splnit určité podmínky. Třeba si musíte úvěr i pojistit, což vyjde klidně i na 40 000 Kč. V konečném důsledku už nebude nabídka tak výhodná. Nenechávejte se opít rohlíkem. Poproste o sklenici vody a nechejte si vyložit karty na stůl.

Srovnejte si dostupné hypotéky na trhu a zjistěte, která banka vám nabídne nejnižší úrok a RPSN
 

4. Došlápněte na svou banku

Banky se nerady vzdávají svých klientů. Dokážou mnohdy i husarské kousky pro to, aby si je udrželi. Tak proč toho nevyužít pro vlastní prospěch? Předložte bance výhodnější nabídku konkurence a sledujte, co se bude dít. Dost pravděpodobně ji dorovná, nebo dokonce ještě předčí. Tady platí známé rčení „líná huba, holé neštěstí".

Utíkat za každou cenu nemusíte

Při refinancování není nutné za každou cenou zvednout kotvy a odplout dál. Pokud vám vaše stávající banka nabídne stejné podmínky jako konkurence, zvažte je. Ušetříte si starosti a náklady, které mohou být s refinancováním spojené.

5. Vychytejte tu správnou chvíli

Nechávat refinancování hypotéky na poslední chvíli se nevyplácí. Někdy vás totiž už banka ani nemusí pustit bez sankčního poplatku. Ve smlouvě bývá většinou termín, dokdy musíte informovat o tom, že jdete o dům dál. Bývá to 14 dnů před fixací, překvapit vás může i delší lhůta. Najdete tam i částku, kterou byste museli splatit v pozdějším termínu. Může být až v řádech desetitisíců.

Podepsat výhodnou smlouvu o refinancování se nevyplatí ani příliš brzy.  A to zejména teď, kdy úrokové sazby klesají každým měsícem. Tato varianta je vhodná pouze tehdy, pokud úrokové sazby narazily na své dno a pomalu začínají stoupat.

TIP

Kdy říct refinancování „ne, děkuji“?

Refinancování hypotéky není vhodné ve chvíli, kdy vám nekončí doba fixace. Zaplatili byste až příliš vysoké poplatky za mimořádnou splátku hypotéky. Takže by přišla veškerá snaha o úsporu vniveč.

 
 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 14