Hypotéka a rozvod: Jak z toho ven?

 

Skončilo vaše „šťastně až do smrti“ dřív než doba splácení hypotéky? I když se společně s bývalým partnerem dohodnete, kdo se odstěhuje a komu zůstane na krku celá hypotéka, banka má poslední slovo a vaše plány může zhatit. Co můžete dělat?

společná hypotéka - zámečekSpolečná hypotéka se týká přibližně 60 % hypotečních úvěrů. 

Pohádka o společném životě se sice rozplynula, ale bývalý pár stále mohou spojovat dluhy, které během manželství vznikly. V České republice se manželství rozvádějí nejčastěji po 3 až 5 letech, takže často nemusí vydržet déle než doba fixace u klasického hypotečního úvěru. Podívejte se na nejčastější scénáře, jak hypotéku po rozvodu řešit.

Hypotéka a rozvod manželství: 4 možná řešení

1. Velkorysá dohoda pro většinu páru nepřipadá v úvahu

Jak by to vypadalo v ideálním světě? Bývalí manželé se dohodnou, kdo si sbalí svých pět švestek a kdo ve společném domě či bytě dál zůstane, ale oba pokračují ve splácení hypotéky. Pro banku se tedy nic nezmění, ale takovýto happy end se povede málokomu. Proto se přesuneme k více reálnějším příkladům.

 

Kolik máte času na řešení hypotéky?

  • Od pravomocného rozvodu běží tříletá lhůta pro dohodu o vypořádání majetku.
  • Pokud k dohodě nedojde, lze se během lhůty obrátit na soud.
  • Při promeškání lhůty se nemovitost rozdělí rovným dílem mezi bývalé manžele (podílové vlastnictví).

2. Předčasné splacení hypotéky komplikují tučné pokuty

Nejrychleji se společného závazku můžete zbavit prodejem nemovitosti. Z peněz získaných prodejem splatíte zbytek hypotéky, a každý pak může jít vlastní cestou.

Jenže pokud se zrovna neblíží konec fixace, předčasné splacení úvěru na bydlení se prodraží o sankční poplatky, které šplhají až do statisíců korun.

3. Prodej nemovitosti i s hypotékou

Abyste se vyhnuli sankcím za předčasné splácení, můžete se snažit prodat dům či byt se vším všudy, tedy i s původním hypotečním úvěrem. Nového kupce musí samozřejmě schválit také banka, která hypotéku poskytuje.

Aktuálně tomuto řešení ale trh příliš nepřeje. Rozvedené páry se budou chtít zbavit hypoték, které sjednaly před pár lety, kdy úrokové sazby skákaly mezi 4 až 5 procenty ročně. Zájemce o hypotéku teď ale sežene úvěr s mnohem nižším úrokem.

Kde aktuálně nabízejí výhodné hypotéky?Srovnat ceny hypoték

4. Vyvázat se z dluhu můžete jen s požehnáním banky

Hypotéku si může po rozvodu na svá bedra vzít pouze jeden z manželů. Banky ale toto řešení nerady povolují. Proč? Ze dvou dlužníků se stává jeden, což obvykle znamená, že ze dvou příjmů rovněž zbyde jen jeden, proto banka znovu prověřuje schopnost samotného dlužníka úvěr splácet.

Srovnejte si dostupné hypotéky na trhu a zjistěte, která banka vám nabídne nejnižší úrok a RPSN
 

I když dvojice po rozvodu sepíše u soudu vzájemné vypořádání majetku, kde si zvolí, kdo zůstane bydlet v bytě a zároveň převezme hypotéku, takže druhý se zbaví závazku, nemusí banka toto rozhodnutí vůbec respektovat.

"Klienti banky se domnívají, že když si jeden z nich nechá byt a převezme hypotéku, tak ten druhý automaticky už žádný závazek nemá. To je ale nesmysl. Pokud nebude jeden z manželů schopen doložit dostatečnou bonitu, tak banka druhého z manželů z úvěru nevyváže. I když je tedy dohoda o vypořádání majetku posvěcená soudem.”

- Jan Kruntorád, předseda Gepard Finance

Lidem s nižšími příjmy pomůže spoludlužník

Nemusíte klesat na mysli, pokud banka vyvázání se z hypotečního úvěru zamítla kvůli nedostatečnému příjmu. Situaci zachrání přizvání jiného spoludlužníka (např. někdo z rodiny), který zajistí potřebnou bonitu, aby se jeden z exmanželů mohl z úvěru na bydlení vyvázat. Tuto výměnu „kus za kus“ už banky většinou bez problému odsouhlasí.

Úplně zadarmo to ale nebude. Přepsání jména spoludlužníka totiž bude považováno za změnu smluvních podmínek úvěru. Některé banky si za podobný úkon účtují poplatek ve výši 2 až 5 tisíc korun. 

 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 5