Na hypoteční frontě klid. Porostou úrokové sazby?

 

Každý, kdo uvažuje o vlastním bydlení, jistě už slyšel, že úrokové sazby dosáhly dna a nyní jen porostou. Hlavní hypoteční sezona ale začala nečekaně vlažně. Úrokové sazby se v září prakticky nezměnily. Co nás čeká v následujících měsících, máme se v budoucnu bát?

Porostou úrokové sazby?Splňte si sen o vlastním bydlení včas. Nízké sazby nebudou napořád

Po měsících snižování úrokových sazeb se zdá, že plošné zlevňování hypoték skončilo. Letošní rekordní květen a červen se už opakovat nebude. Sazby tehdy klesly na historické minimum 2,05 %.

Ačkoli úroky pomalu ale jistě šplhají nahoru, dramatický obrat k horšímu se zatím nekoná. Červencové hodnoty poskočily na 2,08 % a srpnové na 2,11 %. Podobné výsledky se očekávají i nyní.

Úrokové indexy stagnují již 3 měsíce v řadě. Podle společnosti Golem Finance se ani v následujících měsících nedá očekávat zásadní obrat ve vývoji úrokových sazeb hypoték. Kdy k zahájení růstu sazeb dojde a jaké bude jeho tempo, nelze zatím odhadnout.vývoj úrokových sazeb hypoték 

TIP

Co může udělat nárůst sazeb se splátkou hypotéky?

Připravte se na budoucnost a nenechte se zaskočit hypotečními úroky. Golem Finance vypracoval studii, jak se mohou teoreticky změnit splátky. Podívejte se na nejčernější i optimistický scénář.

 

Co se událo v poslední době

  • Ke zdražení se odhodlal jeden z tahounů hypotečního trhu. Česká spořitelna zvedla úroky u pětiletých, tříletých i jednoletých fixací o 0,1 procentní bod.
  • Také ČSOB upravila 3leté fixace. V říjnu vzrostla sazba na 2,59 procenta.
  • Raiffeisenbank v rámci podzimní akce nabízí až do konce listopadu slevu ze základní sazby o 0,2 procentní body. Při podpisu smlouvy mohou klienti získat také mimořádný bonus 4 000 Kč.
  • Podobně reaguje i Air Bank, která od 10. října snížila úrokové sazby při refinancování hypotéky. Klienti mohou refinancovat od 1,89 % p.a. Nezáleží, jestli se rozhodnou pro pevnou sazbu s fixací na tři roky nebo pohyblivou sazbu s tříletým stropem.
AKTUÁLNĚ: Které banky nabízí výhodný úrok?Přejít do srovnání

Příležitost, která se nemusí opakovat

Myslíte si, že jste promeškali správný čas na vyřízení hypotéky? Nebojte, nynější podmínky jsou stále maximálně výhodné. Stačí se podívat do historie a porovnat současné hodnoty s těmi před třemi nebo pěti lety.

Podle ukazatele Fincentrum Hypoindex dosahovaly průměrné sazby v říjnu 2010 4,56 procenta. Pak nastal jejich postupný pád. O dva roky později klesly na 3,46 %. Jenže ani tato hodnota se nemůže měřit se současnými úroky, které jsou ještě o procento a půl nižší.

Byl by hřích toho nevyužít. Podívejte se do srovnání hypoték a spočítejte si, který úvěr na bydlení je pro vás nejvýhodnější.

 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 3