Výpočet úroků z úvěru: Jak poznáte výhodnou půjčku?

 

Přemýšlíte o hypotečním nebo spotřebitelském úvěru? Víte ale, kolik vás nakonec bude půjčka stát? Zjistěte, jak poskytovatelé půjček úroky z úvěrů vypočítávají. Navíc určité zaplacené úroky z úvěru snížují daňovou povinnost poplatníků. Podívejte se, kdy mohou pomoci k placení nižších daní právě vám.

úrok z úvěrů a RPSNKromě výše úroku z úvěru se zajímejte také o roční procentní sazbu nákladů (RPSN). 

Co to vlastně znamená úrok z úvěru? Banky či nebankovní společnosti si za poskytnutí úvěru účtují peněžitou odměnu. V době, kdy máte jejich peníze, nemohou s nimi nakládat a zhodnocovat je. Protože peníze během let ztrácejí svou hodnotu, (například kvůli inflaci), účtují si bankéři za půjčky poplatek, který nazýváme úrok z půjčky.

Jak se vypočítává úrok

Chcete vědět, o jakou částku přeplatíte úvěr? Použijte jednoduchý vzoreček.

jak se vypočítá úrok 

  • Jistina – vypůjčená částka
  • Sazba – roční úroková sazba
  • Čas – délka úročení v letech

Pokud si chcete půjčit na dobu kratší než jeden rok, je výpočet komplikovanější. Každá banka má jiný postup. Liší se způsobem počítání dnů v měsíci. V našich končinách vypadá nejpoužívanější vzoreček následovně.

jak se vypočítá úrok 

Tajemné zkratky p. a. nebo p. m. 

Výše úroku z úvěru se u různých bank a nebankovních společností liší a nazývá úroková sazba a bývá vyjádřena v procentech. 

Příklad označení
p. a. úroková sazba za rok
p. m. úroková sazba za měsíc
p. s. úroková sazba za pololetí
p. q. úroková sazba za čtvrtletí
 

Které úroky z úvěrů vám sníží daně?

  • Úroky úvěrů ze stavebního spoření, hypotéky, nebo jiného úvěru na financování bytových potřeb - bytovou potřebu představuje například koupě bytu nebo domu, rekonstrukce domácnosti, koupě pozemku, úhrada za převod členských práv, výstavba domu či jeho přestavba a mnohé další. 
  • Splácíte-li úvěr svému poskytovateli řádně a včas - většinou se jedná o polovinu zaplacených úroků. Banky a nebankovní společnosti tak odměňují své klienty, kteří pečlivě dodržovali splátkový kalendář. Vrácení úroků nebo jejich části, probíhá obvykle až po doplacení poslední splátky.
Nechcete si lámat hlavu s počítáním?Srovnejte si půjčky!
 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 2