Vyplatí se hypoteční poradce? Nebo vše zvládnete bez něj?

 

Hypoteční poradce vás při žádosti o úvěr na bydlení může zbavit mnoha starostí, ale někdy vám je dokáže i přidělat. Kdy se vyplatí zajít pro radu k odborníkovi, a kdy si vystačíte bez cizí pomoci? O svých strastech s hypotékou se rozpovídala naše čtenářka Dominika.

hypoteční poradceAsertivní žadatel o hypotéku poradce nepotřebuje, pokud má dost času na vyjednávání s bankami, říká Dominika. 

V předchozích dílech seriálu už jste se seznámili s Dominikou a jejím manželem Miroslavem, kteří kvůli neflexibilnímu jednání opustili banku, kde si původně chtěli pořídit úvěr na bydlení, aby skončiliHypoteční banky. Ta jim totiž umožnila sloučit hypotéku na pozemek i na dům bez problémů a jejich žádost schválila do týdne.

Vděčí mladý pár za rychlé schválení úvěru také hypotečním poradcům? Dominika (29 let) nám prozradila, proč by si podruhé hypotečního poradce sama nevzala, ale komu by ho přesto doporučila.

Využila jste při sjednávání hypotéky i služeb externího hypotečního poradce?

My jsme hypotečního poradce při jednání s první i druhou bankou měli. Myslím si, že kdo moc nespěchá, stihne si všecko bez problémů zařídit i bez poradce. Poradce si samozřejmě vezme určitou částku z hypotéky jako provizi, kterou ale platí samotná banka. Možná si člověk zvládne vyjednat lepší podmínky sám. Kdybych měla víc času, asi se obejdu bez poradce.

I s hypotečními poradci ale záleží hlavně na lidech. Náš druhý poradce nám opravdu pomohl. Hlídal nám různé termíny, zavolal, když viděl, že bychom něco nemuseli stihnout a podobně. S naším prvním poradcem jsem ale spokojená vůbec nebyla.

Myslím si, že nám nedoporučil dobře banku pro pořízení hypotéky. Hned viděl, že náš případ bude komplikovaný, ale přesto nám vybral nevhodnou banku, která složitější případy neumí moc dobře řešit. Podle mě nám po seznámení s naší situací hned měl říct: "Tahle banka vám nebude vyhovovat" a nasměrovat nás jinam.

vyplatí se hypoteční poradceI u hypotečních poradců záleží na tom, na koho právě natrefíte. 

Asertivní člověk s dostatkem času nepotřebuje poradce a vše si bez problémů vyjedná sám. U introvertů bych doporučovala najít si dobrého hypotečního poradce, nejlépe na doporučení, protože žádný poradce je lepší než špatný.

Musela jste si kvůli zařizování hypotéky brát volno v práci?

Ano, kvůli vyřizování daňového přiznání. Manžel podnikal se sídlem v jiném městě, než teď bydlíme, takže musel zajet na úřad na druhý konec republiky. Ale hodně nám pomohl také náš druhý hypoteční poradce, který dost věcí vyřídil za nás.

Myslíte si, že k vyřízení hypotéky je lepší vzít si na pomoc i právníka?

Při komunikaci s bankou se obejdete bez právníka. Ony ty smlouvy na hypoteční úvěr stejně moc ani změnit nejdou. Při jednání s developerem kvůli stavbě či koupi pozemku jde ale o něco jiného, tam se hodit může.

Jak byste srovnala přístup pracovníků v první bance a v Hypoteční bance?

S první bankou mám velmi špatné zkušenosti. Ono je celkem jedno, když mi někdo slíbí nízký úrok, ale pak mi stejně dělá problémy při schvalování hypotéky, takže mi ten atraktivní úrok nakonec nedá.

Srovnejte si aktuální úrokové sazby hypoték Porovnat úroky

S Hypoteční bankou mám naopak velmi dobré zkušenosti. I když podmínky úvěru sice nebyly úplně výhodné, v bance věděli, co potřebujeme, a byli schopni svízelnou situaci nějak řešit. V první bance ke konci už skoro přestali komunikovat místo, aby nám jasně řekli, na čem jsme.

Co byste díky svým zkušenostem doporučila lidem, kteří dnes zvažují pořízení hypotéky?

Pokud si budou kupovat byt a budou schopni zaplatit část prodejní ceny, neprohloupí ani u banky, která se nespecializuje zrovna na hypoteční úvěry, i když já jsem měla s podobnou bankou spousty problémů. Zkrátka každá banka umí něco.

 

3 banky, které u nás nejčastěji poskytují hypotéky

Naopak lidé, kteří potřebují trochu komplikovanější hypotéku, jakou jsme měli například my (úvěr na pozemek i na dům apod.), určitě nezkoušejte banky, které se nezaměřují při svém podnikání převážně na hypotéky.

Z mé vlastní zkušenosti jednání s podobnou institucí může být strašně neflexibilní, což může žadatele natlačit do nevýhodné pozice.

Naopak u druhé banky, kde jsme si nakonec hypotéku vzali, vše proběhlo jako po másle. Hypotéka u Hypoteční banky nám byla schválená do týdne od doby, kdy jsme to začali s bankou řešit, což kontrastuje s několika měsíci neplodného jednání v první bance.

 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 145