Žádost o hypotéku: Víme, na co se zeptat na první schůzce

 

Po dlouhém rozmýšlení jste se rozhodli pro bydlení ve vlastním a nyní vás čeká první schůzka v bance? Víme přesně, co by vás mělo v prvé řadě zajímat.

žádost o hypotéku 

Uzavřít hypotéku, to není nic jednoduchého. Ačkoliv se kolikrát může zdát, že se stačí při srovnání hypoték řídit jen úrokovou sazbou, realita je bohužel složitější. Existuje totiž celá řada dalších informací, které by vás měly zajímat.

Naštěstí budete mít před samotným podpisem smlouvy několik schůzek s bankéřem, který vám vše pečlivě vysvětlí. Tedy pokud se zeptáte na ty správné otázky. Víme, co by vás mělo zajímat. A rozhodně to není jen „Kolik mi půjčíte?“

Jakou úrokovou sazbu získám?

Výše úrokové sazby je jedna ze základních informací, která vás bude zajímat. Ovlivňuje ji celá řada ukazatelů. Například délka splatnosti hypotéky či množství vlastních zdrojů. Také byste měli myslet na to, že úrok není cenou hypotéky. Nezapočítávají se do ní totiž poplatky a ceny služeb, které souvisí s čerpáním a vedením hypotéky.

Jak je to s fixací úroků?

Doba, po kterou zůstane váš úrok nezměněný, opět záleží i na vás. Většinou se však pohybujete kolem 3-5 let. Výjimečně vám některé banky zafixují úroky po celou dobu splatností, jinde si je můžete zmrazit v horizontu měsíců. Nejčastěji proto, abyste mohli pružně reagovat na vývoj finančního trhu a podle toho měnit úrokovou sazbu.

Jaké dokumenty musím doložit při čerpání úvěru?

Způsob, jakým budou peníze z hypotečního úvěru čerpány, je velmi důležitý. Požadavky bank na potřebné dokumenty se mohou významně lišit. Nejdůležitějším dokumentem je obvykle návrh na vklad zástavního práva, který musí být potvrzený katastrálním úřadem. Důležité je potvrzení pojišťovny o vinkulaci pojistné smlouvy na nemovitost, někdy také písemné doložení vlastních prostředků či u výstavby nemovitosti písemné doložení svatebního povolení s nabytím právní moci. Někdy mohou banky vyžadovat zástavní právo již zapsané na Listu vlastnictví. U koupě nemovitosti je nejdůležitějším dokumentem kupní smlouva.

Která hypotéka je nejvýhodnější?Srovnání hypoték

Jaké podmínky musím při čerpání hypotéky splnit?

Také podmínky při čerpání hypotéky se mohou mezi bankami odlišovat, a proto byste se o nich měli dozvědět včas. U předhypoteční smlouvy většinou musíte být ke stanovenému datu vlastníkem nemovitosti. V případě, že tuto podmínku nesplníte, po vás banka může požadovat okamžité vrácení plné výše hypotečního úvěru, jindy budete muset zaplatit sankční poplatky v řádech tisíců korun. Některé banky vám navíc mohou zvýšit úrok.

10 kroků k hypotécePrůvodce hypotékou

U většiny bank jsou stanoveny i dodatečné podmínky, kdy musí klient například do půl roku od čerpání doložit některé dokumenty, jinak mu hrozí sankce.

Jak zjišťujete hodnotu nemovitosti?

Některé banky nabízí bezplatné zjištění odhadu ceny nemovitosti, u jiných poskytovatelů hypotečního úvěru si musíte tuto službu uhradit sami. Zjistěte si, jak to je ve vašem případě. 

Jaké další poplatky se mě budou týkat?

Zajímejte se o to, jaké poplatky se vás týkají. Setkat se můžete například s poplatkem za vyřízení hypotéky. Může se vyšplhat až na 30 000 Kč. Ptejte se i po poplatcích za vedení úvěru.

TIP

Co nám radíte vy?

Přečtěte si sérii rozhovorů s paní Dominikou, která se s námi podělila o své zkušenosti s žádostí o hypotéku. Co vám poradí?

 

Jak dlouho budu hypotéku splácet?

Odpověď máte částečně ve vlastních rukou. Sami si totiž můžete zvolit, za jak dlouho chcete hypotéku splatit. Při kratší době splatnosti budete mít vyšší měsíční splátku, ale dříve dluh umoříte. Při delší době splatnosti si splátky rovnoměrněji rozložíte a výše splátky nebude pro rodinný rozpočet taková zátěž.

Odborníci doporučují delší dobu splatnosti. Peníze ušetřené na měsíčních splátkách totiž můžete daleko lépe investovat.

Jaké jsou podmínky, když budu chtít změnit něco ve smlouvě?

U některých bank je možné provádět změny ve smlouvě zdarma, jinde po vás budou chtít vysoké poplatky. A to klidně i ve výši 10 000 Kč. Zajímejte se například o poplatky při prodloužení čerpání, při výměně nemovitosti zajišťující hypotéku za jinou nebo jak se řeší situace, když nestihnete kolaudaci nemovitosti včas.

žádost o hypotékuZajímejte se o všechny dodatečné poplatky. 

Kolik mě bude stát mimořádná splátka?

Možná se vám během splácení hypotéky naskytne příležitost uhradit najednou větší část úvěru. Zeptejte se raději předem na podmínky, které se k této možnosti vážou. Mimořádné splátky zdarma bývají nejčastěji k výročí fixace, mimo toto období můžete uhradit poplatky ve výši až 25 % z částky, kterou splácíte. Některé banky nabízí jednu mimořádnou splátku ročně zdarma.

Musím si u vás zřídit běžný účet?

K převodu peněz z hypotečního úvěru někdy banky požadují zřízení běžného účtu. Cenu hypotéky pak mohou ovlivnit právě poplatky za zřízení a vedení tohoto účtu. Ve většině případů ale bývají automaticky zdarma.

Na co se ptáme doopravdy?

Oslovili jsme zástupce bank, abychom zjistili, na co se ve skutečnosti ptáte nejvíce. Při žádosti o hypotéku imBank se obvykle lidé ptají na to, zda na hypoteční úvěr vůbec dosáhnou a případně na kolik přesně. Co nám o svých klientech prozradil Jan Černý, vedoucí týmu Přímý prodej Hypoteční banky?

 „Nejčastější dotaz je, na jakou výši hypotéky dosáhnou se svými příjmy. Poté jestli nabízíme 100% hypoteční úvěr popřípadě za jakých podmínek a s jakou úrokovou sazbou. Vždy chtějí samozřejmě vytisknout nabídku – pokud se jedná o úvodní schůzku, kdy nemají konkrétní požadavek, většinou chtějí vytisknout nabídek víc. V poslední řadě je zajímá, které dokumenty ke schválení úvěru musí doložit.“

 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 5