Zájem o hypotéky stále roste

 

Cena za nemovitosti v poslední době rapidně klesla a úrokové sazby se dostaly na rekordně nízkou hranici. To mělo za následek obrovský zájem o koupi vlastního bydlení. Rok 2012 se umístil na druhém místě v historii v objemu poskytnutých hypoték. Banky půjčili lidem na bydlení 123 mld. Kč.

rodina 

Předloni byla hypotéka poskytována s úrokem kolem 5%. Loni to byly zhruba 4% a koncem roku 2012 klesl průměrný úrok až na 3,17%. Hypotéky se nejvíce používaly k financování koupě starších městských bytů do 60 m2 a v obcích pak starších rodinných domků do 135 m2. V loňském roce se sice zvýšil objem padlých hypoték (klienti je přestali být schopni splácet), není to však tak markantní podíl. Z celkové částky poskytnuté na bydlení jsou v selhání zhruba tři procenta.

 

Příčinou růstu objemu hypotečních úvěrů je vedle velmi nízkých úrokových sazeb, poklesu realitního trhu a nižšího DPH především fakt, že v roce 2012 končily časté pětileté fixace hypoték ze silného roku 2007 a třeba tříleté z roku 2009, kdy byly úrokové sazby asi o dva procentní body vyšší, řekl ČTK hypoteční specialista společnosti Partners Josef Uchytil.

 

Hypotéka nebo pronájem?

V současné situaci, kdy banky nabízejí velice výhodnou úrokovou sazbu, jsou splátky hypotéky velkou konkurencí platbám nájemného. V menších městech, kde jsou ceny nemovitostí několikanásobně nižší, než jak je tomu například v Praze nebo Brně, je rozhodování o koupi nebo nájmu velmi jednoduché. V případě velkých měst, kde se jedná o několikamilionové hypoteční úvěry je potřeba se důkladně zamyslet nad tím, zda jít do nájmu nebo do vlastního.

Dá se říct, že nájemné se vyplatí v případě, pokud člověk očekává nějakou důležitou životní změnu. Například v zaměstnání, cestování nebo partnerském životě. Vlastní bydlení je daleko větší závazek, než nájem. Dalším důvodem proč zůstat v nájmu může být to, že jeho výše je pořád o 25 až 30 procent nižší, než by byla splátka hypotéky.

Výhody vlastního bydlení

  • Investujete do svého
  • Po dobu fixace se můžete spolehnout na pravidelný výdaj
  • Už se nemusíte se bát, že vám majitel neprodlouží smlouvu nebo zvýší nájem
  • Pokud se nemovitosti zhodnocují nad inflaci, vyděláváte

Výhody nájemného

  • Můžete pronájem kdykoliv opustit
  • Nemusíte přemýšlet o drahých rekonstrukcích
  • Nájem není celoživotní závazek

Odpočet úroků z hypotéky 2013

Díky hypotečnímu úvěru máte možnost v daňovém přiznání nebo ročním zúčtování za rok 2012 uplatnit odpočet úroků, což bude znamenat nižší daňovou povinnost. Dosud byl limit odečtů 300.000 Kč. Ministerstvo financí však podalo návrh na snížení limitu na pouhých 80.000 Kč. Ten by měl začít platit od roku 2014.

Žádost o hypotéku

Věděli jste, že můžete o hypotéku zažádat online? Na našem nezávislém srovnávači si můžete v hypoteční kalkulačce zjistit, která hypotéka by pro Vás byla nejvýhodnější. Stačí zadat základní údaje jako je výše a účel hypotéky, doba splácení a zobrazí se Vám celkový přehled nabídek. Následně máte možnost hypotéku rovnou objednat.

 

 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 0