Přichází konec levných hypoték? Dvě banky zdražují

 

Komerční banka a Hypoteční banka přistoupily ke zvyšování úrokových sazeb hypotečních úvěrů. Strhnou tím lavinu, ke které se postupně přidají i další banky?

Levné hypotékyOkno příležitosti pro sjednání výhodné hypotéky se může brzo uzavřít. 

 

Průměrná úroková sazba hypotečních úvěrů za duben 2015 klesla na 2,11 %. Zjistěte, která banka nabízí nejlevnější hypotéky s úrokem 1,49 % p.a.

 

Hypoteční trh zažívá malé zemětřesení. Po dlouhém období volného pádu úrokových sazeb dvě největší banky otáčejí kormidlem a své úvěry na bydlení od 15. června zdražují.

U Komerční banky můžete ode dneška zapomenout na úrok 1,99 % u tříletých až pětiletých fixací. Takové úvěry na bydlení už pořídíte u KB jen s 2,09% úrokovou sazbu. Sedmileté fixace poskočily ještě výš, až k úroku 2,19 % ročně. 

Nejvíce rostou úroky u hypoték s delším obdobím fixace

Ve stejný den zdražily také úvěry na bydlení u Hypoteční banky. Úroky šplhaly o 0,1 % až 0,5 % za rok. Největší nárůst potkal hypotéky se sedmiletou (+ 0,3 %) a desetiletou fixací (+ 0,5 %). Hypoteční banka si ale ponechala jeden trumf v rukávu. Atraktivní úrok 1,99 % pro hypotéky na 70 % hodnoty nemovitosti s fixací na 3 či 5 let se zatím naštěstí nikam nepohnul.

Předpověď hypotečního počasí na léto: Mírně zataženo

Hypoteční otřesy u Komerční a Hypoteční banky nejsou jen malým plivnutím v moři. Obě banky totiž půjčují peníze na bydlení asi polovině zájemců na českém hypotečním trhu.

Dříve či později na jejich krok budou muset nějak zareagovat i ostatní banky. Strmého skoku úrokových sazeb se zatím bát nemusíme, ale mírného zdražování dalších hypoték se v příštích měsících nejspíš dočkáme.

Kdo nabízí aktuálně nejnižší úroky u hypoték?Chci zjistit

Proč se úroky začínají hýbat směrem nahoru? Česká ekonomika se pozvolna probouzí ze zimního spánku po finanční krizi. Po dlouhém přešlapování na místě se letos očekává hospodářský růst 2,6 %, což by mohlo popohnat nahoru také inflaci spolu s úrokovými sazbami. Rychlé zdražování ale brzdí nízké ceny ropy, proto pravděpodobně budeme moci sledovat jen velmi pomalý nárůst spotřebitelských cen, inflace a také úroků u hypoték.

Konec 100% hypoték na obzoru

Čachry s úroky nejsou jedinou změnou, která může překopat český hypoteční trh. Už delší dobu se šušká, že Česká národní banka zatrhne prodej hypoték na 100 % hodnoty nemovitosti a chystá se i na zákaz poskytování úvěrů na bydlení se splatností na více než 30 let. 

 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 2