Hypotéky v roce 2017: S úvěrem na bydlení neotálejte, úrokové sazby šplhají vzhůru

 

V prosinci loňského roku přistoupily k navýšení úroků Komerční banka, Hypoteční banka a UniCredit Bank. Hned 1. ledna je následovali i další poskytovalé úvěrů a vzrůstající trend stále pokračuje. Jak se budou úrokové sazby vyvíjet v roce 2017? Co na to říkají odborníci? Je dobré otálet s hypotékou? A které banky aktuálně nabízejí nejvýhodnější financování bydlení?

hypotéky v roce 2017Přestaňte o vlastním domově jen snít. 

Pořízení vlastního domu či bytu bývá tím nejzásadnějším rozhodnutím v životě. Aby taky ne. Dobrovolně nést na svých ramenech po dobu dvaceti a více let břemeno v podobě hypotéky a každý měsíc odevzdávat podstatnou část své výplaty bance to nejsou zrovna nejlepší vyhlídky do budoucna. A tak často, i když po dokonalém domově s velkou zahradou a domkem na stromě, kde chcete šťastně žít a zestárnout, opravdu toužíte, zůstane navždy jen ve vašich snech. 

Zvažujete hypotéku? Koupě nemovitosti na splátky má svá pro i proti  

Je lepší splácet dům či byt, který bude v budoucnu váš, nebo raději platit až do konce života za pronájem nemovitosti, která vaše nikdy nebude? Tuhle otázku jste si určitě už alespoň jednou položili. Ano, s hypotékou se pojí určitá rizika. Například nikdy nevíte, co bude za pět nebo deset let a jestli budete stále schopni schopni úvěr splácet. Příznivé není ani to, že bance musíte zaplatit výrazně více, než jste si půjčili.

Ale když vystihnete ten správný moment, kdy se úroky pohybují relativně nízko, pečlivě si přečtete všechny podmínky, aby vás nic nemohlo překvapit, a pro případ nouze se pojistíte, jsou rizika spojená s hypotékou přijatelná. A navíc, pokud byste se náhodou dostali do finančních obtíží, můžete nemovitost prodat včetně hypotéky, kterou pak doplatí nový majitel.

TIP

Zjistěte více o podmínkách hypotečních úvěrů:

 
 

Tyto situace ovšem nastávají opravdu výjimečně, obzvláště pokud si berete hypotéku jako pár, vyjde vás na podstatně méně peněz než-li nájem. A po jejím doplacení už hradíte pouze náklady na energie a vodu, případně příspěvek na opravu společných prostor, pokud bydlíte v panelovém domě s více nájemníky. 

Úroky v průběhu roku 2017 ještě porostou. Přišel čas konat  

Pořád si nejste jistí, jestli do toho skočit po hlavě? Možná vám s rozhodnutím pomůže aktuální situace na finančním trhu. Zatímco loni v listopadu jste mohli zaznamenat, že úrokové sazby klesly na své historické minimum, od prosince zase pomalu, ale jistě stoupají nahoru. A vzestupnou tendenci budou mít i v budoucnu. 

„Od 16. ledna 2017 zvyšuje úrokové sazby hypoték i Česká spořitelna. A to o 0,4 procent u všech fixací. Sazby tak budou začínat na 2,19 procentech. Změna sazeb je avizovanou reakcí na zvýšení nákladů, které s sebou přinesla novela zákona o spotřebitelském úvěru, a na rostoucí ceny zdrojů. Hypoteční banka, UniCredit Bank a Komerční banka přistoupily ke zvyšování již v minulém roce.“

Vojtěch Adam Rychlíček finanční specialista Ušetřeno.cz
 
Najděte si během pár minut nejvýhodnější hypotéku na trhu. Pomůže vám naše kalkulačka!

Ke zvyšování přistupují hlavně velcí hráči na trhu. Postupně by ale měly zdražit i menší banky. Pokud tedy budete otálet, je možné, že díky vyšším úrokům hypotéku mnohonásobně přeplatíte. Do karet vám zrovna nehrají ani stále stagnující ceny nemovitostí. 

hypotéka 

Co zapříčinilo růst úrokových sazeb?  

Výrazný podíl na tom má novela zákona o spotřebitelském úvěru, která ošetřuje finanční trh včetně hypoték. Spotřebitelé díky ní dostanou více práv, výhod i možnost snadnějšího předčasného splacení hypotečních úvěrů. Kromě toho se také vyhnou celé řadě sankčních poplatků, kterým doposud museli čelit. Tím ale pro banky vzniká hrozba, že o klienty přijdou dříve, než očekávaly, a tak si případné ztráty chtějí vykompenzovat právě zvýšením úroků.

„Od 12. prosince jsme provedli navýšení cen pro hypotéky s LTV nad 85 procent. Sazby pro fixace na sedm let jsme navýšili o 0,20 procent. V této chvíli intenzivně zvažujeme další případné změny.“

Hana Drápalová tisková mluvčí Sberbank

Vývoj úrokových sazeb ovlivňuje také Česká Národní Banka (ČNB) a cena peněz na mezibankovním trhu, která určuje, za kolik si půjčují samy banky. Podle centrální banky má letos dojít k ukončení intervencí. 

„Vzhledem k vývoji inflace a dalších ukazatelů reálné ekonomiky roste i pravděpodobnost zvýšení základních úrokových sazeb ze strany ČNB. Paralelně s tím vidíme i na mezibankovní trhu tendence růstu sazeb. Obě tyto skutečnosti dávají tušit, že hypoteční úrokové sazby budou v letošním roce pozvolna růst.“

Luboš Svačina tiskový mluvčí Golem Finance

Která banka aktuálně nabízí hypotéku s nejvýhodnějším úrokem? 

Banka  Fixace na 1 rok  Fixace na 3 roky Fixace na 5 let LTV
Česká spořitelna 3,89 % 2,69 % 2,49 % do 95 %
ČSOB 3,29 % 2,09 % 2,09 % do 95 %
Equa Bank 2,19 % 2,19 % 2,19 % do 90 %
Expobank 4,11 % 2,87 % 2,91 % do 80 %
Fio Banka 2,79 % 1,98 % 1,98 % do 85 %
Hypoteční banka 3,29 % 2,39 % 2,39 % do 95 %
Komerční banka 3,39 % 3,39 % 2,69 % do 95 %
mBank 1,79 % 1,79 % 1,99 % do 95 %
Moneta Money Bank 2,19 % 3,09 % 1,99 % do 90 %
Raiffeisenbank 4,29 % 2,11 % 3,09 % do 90 %
Sberbank 3,69 % 2,59 % 2,49 % do 95 %
UniCredit Bank 2,29 % 2,29 % 2,39 % do 85 %
Wüstenrot 3,84 % 1,99 % 1,99 % do 90 %

Poznámka: Reprezentativní příklad: hypotéka na 30 let ve výši 1 500 000 Kč při kupní ceně nemovitosti 2 200 000 Kč. Uvedené úroky jsou bez jakéhokoliv zvýhodnění.

 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 9